Korzystaj z tarasu przez cały rok. Sprawdź, jak stworzyć oranżerię

Korzystaj z tarasu przez cały rok. Sprawdź, jak stworzyć oranżerię

Wypoczynek wśród zieleni pozytywnie wpływa na samopoczucie i zapobiega negatywnym skutkom stresu. Dzięki zielonym roślinom koi się nerwy i wycisza się cały organizm. Z tego względu osoby zestresowane i mające skłonności do nadmiernego przeżywania negatywnych emocji, powinny jak najczęściej relaksować się wśród zieleni. Powinny robić to przez cały rok, nie tylko w ciepłe dni ze słoneczną aurą. Jeśli jednak nie lubisz deszczu i chłodu, możesz spędzać wolny czas w oranżerii. Jak ją zbudować na swoim tarasie? Czytaj dalej

 

 

Co powinno się znaleźć w oranżerii?

 

Głównym elementem oranżerii są oczywiście rośliny. Powinno być ich jak najwięcej, gdyż to one pozytywnie oddziałują na umysł i ciało. Dzięki zieleni ogranicza się poziom stresu, a także dotlenia się organizm. Kwiaty doniczkowe w procesie fotosyntezy wytwarzają tlen, który poprawia zdolność koncentracji i wspiera odżywienie wszystkich komórek ciała. Ponadto w oranżerii potrzebne są meble, które posłużą domownikom w czasie wolnym. Wygodny fotel, stolik kawowy bądź mały regał na ulubione książki to podstawa. Praktyczny jest również mały regał na akcesoria ogrodnicze, które przydają się do pielęgnacji i podlewania roślin na co dzień.

 

Korzystaj z tarasu przez cały rok. Sprawdź, jak stworzyć oranżerię

 

Jeśli chodzi o dobór kwiatów do oranżerii, warto kierować się własnymi preferencjami co do ulubionych gatunków roślin oraz warunkami, które panują na zamkniętym tarasie. Oranżerie dobrze doświetlone i ciepłe umożliwiają uprawianie roślin o pochodzeniu egzotycznym, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu panuje dość wysoka wilgotność. W nieco chłodniejszych oranżeriach bezpieczniej stawiać na gatunki wytrzymalsze, które dobrze znoszą okresowe chłody i ewentualne niedobory słońca.

 

Czy w oranżerii potrzebne jest ogrzewanie?

 

Budowa oranżerii na tarasie powinna być poprzedzona wykonaniem zadaszenia i ścianek, które ograniczą utratę ciepła. Można wykonać je ze szkła lub zdecydować się na lżejsze płyty plastikowe z oferty takiej jak https://plytyplastikowe.pl/. Dzięki nim na tarasie panuje wyższa temperatura niż na zewnątrz budynku bez konieczności stawiania ścian murowanych. Płyty plastikowe przepuszczają światło, dlatego rośliny mają piękne liście o ciemnym zabarwieniu i wydają kwiaty. Dodatkowo promienie słońca podnoszą temperaturę wewnątrz oranżerii.

 

Korzystaj z tarasu przez cały rok. Sprawdź, jak stworzyć oranżerię

 

Czytaj również: Dłuższe lato w przydomowej oranżerii


Niestety, niekiedy samo zabudowanie tarasu płytami plastikowymi lub szkłem nie wystarcza, by utrzymać na nim optymalną dla roślin temperaturę. Można ją podnieść za sprawą grzejników lub innych źródeł ciepła. Montaż klasycznego grzejnika na zewnątrz zwykle nie jest najlepszym pomysłem, dlatego lepiej zastąpić go elektryczną nagrzewnicą. Dobrym wyborem są też nowoczesne promienniki, które zużywają niewiele prądu i szybko podnoszą temperaturę w pomieszczeniu. Dzięki nim w najchłodniejsze dni można przyjemnie spędzać czas w oranżerii i zabezpieczyć rośliny przed przemarznięciem.

 

Koszty utrzymania oranżerii - czy jest się czego bać?

 

Utrzymanie oranżerii wbrew pozorom wcale nie jest drogie. Koszty ogrzewania w najchłodniejsze dni są niewielkie, a same rośliny wymagają przede wszystkim podlewania. Nawozy do roślin doniczkowych można kupić w ekonomicznych zbiorczych opakowaniach, a ziemia ogrodowa kosztuje kilka złotych za duży worek. Największe wydatki ponosi się w trakcie budowy oranżerii, jednak są to koszty jednorazowe. Jeśli chodzi o zakup roślin ogrodowych, z czasem można zacząć je samodzielnie rozsadzać i uprawiać własne sadzonki. Sadzonki można wymieniać lub sprzedawać na wyprzedażach garażowych i na wielu innych imprezach, by urozmaicić zieleń w swojej oranżerii.

 

Czytaj również: Ogród zimowy wykonany z konstrukcji aluminiowej

 

Korzystaj z tarasu przez cały rok. Sprawdź, jak stworzyć oranżerię

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18936 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 126

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >