Na budowę ubrani

Na budowę ubrani "na cebulkę" - odpowiedni, kompleksowo zaplanowany roboczy strój

Skandynawowie mawiają, że nie ma złej pogody – są tylko źle dobrane ubrania. Dlatego zwłaszcza przy wyborze stroju roboczego trzymają się sprawdzonej zasady 3 warstw. Pomaga ona zachować komfort cieplny niezależnie od warunków wyznaczanych przez zmieniającą się pogodę i dynamikę pracy. Wyjaśniamy, jakie zadania spełnia każdy z poziomów i w jaki sposób wybrać do niego odpowiednie elementy garderoby. Czytaj dalej

 

Podstawowe zasady fizyki są bezwzględne: tam, gdzie wykonywana jest praca, powstaje ciepło. A że człowiek jest stałocieplny, jego brak lub nadmiar powoduje dyskomfort. Dlatego właśnie odpowiednie zarządzanie bilansem cieplnym jest kluczowym zadaniem każdego stroju, zwłaszcza roboczego, a jest ono realizowane przez każdą z trzech warstw, choć w nieco inny sposób. Dzięki temu razem tworzą elastyczną termicznie „zbroję”.


Na budowę ubrani "na cebulkę" - odpowiedni, kompleksowo zaplanowany roboczy strój

 

Warstwa 1: wygoda i odprowadzanie wilgoci

Pierwsza warstwa to bielizna. Noszona bezpośrednio przy ciele, powinna utrzymywać je w cieple i suchości. Materiał musi być więc nie tylko miękki, lekki i wygodny, ale także sprawnie odprowadzać nadmiar ciepła i wilgoć. – Tradycyjnym wyborem są tu koszulki czy getry wykonane z wełny, świetnie regulującej temperaturę, ponieważ jest to materiał który nie tylko grzeje gdy jest zimno, ale także chłodzi przegrzane ciało – zwraca uwagę Grzegorz Marcinkowski z firmy Blaklader Workwear. – Ponadto wełna nie traci właściwości izolacyjnych po zamoczeniu, a dzięki właściwościom antybakteryjnym wynikającym z zawartości keratyny zapobiega nieprzyjemnym zapachom, dłużej utrzymując świeżość ubrań.


Na budowę ubrani "na cebulkę" - odpowiedni, kompleksowo zaplanowany roboczy strój

Czytaj również: Spodnie ze streczem - zaprojektowane z myślą o wygodzie pracy budowlańców

 

Innym popularnym materiałem, który sprawdza się w pierwszej warstwie jest poliester. A konkretnie jego nowoczesna odmiana stworzona do odzieży wykorzystywanej podczas aktywności fizycznej. Kanałowa dzianina nie tylko bardzo skutecznie odprowadza nadmiar ciepła i wilgoci, ale tworzy także szczelinę powietrzną pomiędzy ciałem a odzieżą, zwiększając tym samym izolację. Niezależnie jednak od wybranego materiału należy pamiętać o zwróceniu uwagi na sugerowany przedział temperaturowy, w którym zalecane jest stosowanie wybranej bielizny, a także praktyczne dodatki takie jak specjalne, grubsze strefy rozgrzewające w okolicach miejsc najbardziej narażonych na marznięcie – ramion, pleców czy boków. 

 

Warstwa 2: izolacja – regulacja 

Głównym zadaniem drugiej, środkowej warstwy stroju jest zatrzymanie ciepłoty ciała oraz dalsze odprowadzanie wilgoci. W tym sensie stanowi ona niejako przedłużenie warstwy pierwszej z jedną zasadniczą różnicą – podczas pracy można ją zdejmować lub zakładać, dostosowując w ten sposób strój do zmieniających się warunków termicznych. Z tą warstwą można więc na przykład rozpocząć pracę i zrzucić ją, gdy ciało się rozgrzeje. Ponownie można ją założyć, by utrzymać ciepłotę ciała podczas przerwy w pracy lub, gdy stanie się ona mniej intensywna. 

 

Jako element drugiej warstwy z reguły najlepiej sprawdza się odzież z miękkich, dopasowanych materiałów, taka jak koszule flanelowe czy różnego rodzaju bluzy wełniane bądź polarowe – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski. – Powinny być rozpinane, żeby ułatwić sprawne zakładanie i zdejmowanie, a także odpowiednio elastyczne, aby nie krępować ruchów podczas pracy nawet wtedy, gdy mamy na sobie wszystkie trzy warstwy. 

 

Warstwa 3: ochrona

Aby omówione wyżej elementy garderoby mogły skutecznie spełniać swoje zadania, konieczne jest dopełnienie całego zestawu zewnętrzną warstwą ochronną. Z reguły jest to więc jednocześnie najbardziej zaawansowany technologicznie fragment zestawu, ponieważ musi nie tylko skutecznie chronić przed czynnikami zewnętrznymi, ale także utrzymać zagwarantowany przez pierwszą i drugą warstwę poziom wygody, izolacyjności oraz odprowadzania wilgoci. 

 

Najlepiej sprawdzają się tu lekkie, odpowiednio elastyczne kurtki i spodnie z wytrzymałych oraz łatwych w utrzymaniu materiałów, często dodatkowo wzmacnianych w newralgicznych miejscach. Mowa tu o kolanach i łokciach. Ważne są także nowoczesne membrany nieprzepuszczające wiatru i deszczu, jednocześnie odprowadzające na zewnątrz wilgoć. Wreszcie należy zwrócić uwagę na elementy podnoszące funkcjonalność, takie jak liczne i dobrze umiejscowione kieszenie, podklejane szwy, ściągacze czy odpinane podpinki – wylicza Grzegorz Marcinkowski. 


Na budowę ubrani "na cebulkę" - odpowiedni, kompleksowo zaplanowany roboczy strój

 

Czytaj również: Tarcze szlifierskie do metalu - na co zwracać uwagę podczas zakupu?

 

Warto też pamiętać o tym, że zasada 3 warstw powinna dotyczyć również głowy, która posiada wiele gruczołów potowych i wymaga ochrony zapewniającej jednocześnie ciepło i skuteczne odprowadzanie wilgoci. Takie same wymagania powinny spełniać skarpety i buty, ponieważ cały trójwarstwowy system na nic się zda, gdy podczas pracy przemarzną nam stopy. Jeśli jednak odpowiednio, kompleksowo zaplanujemy roboczy strój, zyskamy wygodę i komfort pracy w niemal każdych warunkach. 


Źródło: BUENA VISTA / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Elewacja domu Liczba postów: 136 Grupa: Budowa i re... Oferta elewacji na https://joniec.pl/produkty/elewacje zdaje się być szeroka i może oferować rozwiązania odpowiadające różnym gustom i potrzebom. Zastanawiając...
  • Co sadzicie o Natur Eko Dom? Liczba postów: 223 Grupa: Firmy budow... Pan Guliński w końcu trafił do telewizji. Gratulujemy. https://uwaga.tvn.pl/report aze,2671,n/domy-z-bali-klienci-mowia-ze- zostali-oszukani-przez-dariusza-g,3306.. .
  • Praca Liczba postów: 84 Grupa: Firmy budow... Osobiście chciałbym Wam polecić sprawdzić stronę https://interimjob.pl/ , na której znajdziecie znajdziecie ofertę nowoczesnej i profesjonalnej agencji pośredni...
  • Własna firma Liczba postów: 217 Grupa: Firmy budow... Prowadząc firmę z dużą flotą samochodów, warto rozważyć zakup paliwa do firmy z transportem. Dokładnie jak to wygląda można się dowiedzieć z tego artykułuhttps:...
  • Podatki Liczba postów: 43 Grupa: Moja budowa Wiele przedsiębiorstw napotyka problemy przy rozliczaniu podatku VAT, szczególnie kiedy prowadzą działalność na terenie różnych państw. Jednym ze sposobów na up...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19162 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 168

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >