Na czym polega wymiana instalacji elektrycznej?

Na czym polega wymiana instalacji elektrycznej?

Sprawnie działająca, bezpieczna i bezawaryjna instalacja elektryczna jest niezwykle ważnym elementem każdego lokalu mieszkalnego. Niestety, w wielu starszych budynkach - zarówno jedno, jak i wielorodzinnych instalacja elektryczna, mimo pozornego działania może wymagać wymiany. Bardzo często słyszymy bowiem o sytuacjach, w których doszło do zwarcia i zapalenia się przestarzałych instalacji. Innym częstym problemem jest również ich niewydolność i przerwy w dostawie prądu. Aby do tego nie dopuścić należy zdecydować się na wymianę instalacji elektrycznej. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu, jak wygląda ten proces oraz z czym się wiąże. Czytaj dalej

 

 

Nie da się ukryć, że wymiana instalacji elektrycznej nie jest zadaniem łatwym i wiąże się z dość dużymi kosztami, w skład których wchodzą nie tylko elementy instalacji takie jak gniazdka, przewody czy okablowanie, ale również materiały budowlane. Wymiana instalacji wymaga bowiem generalnego remontu i wiąże się z kuciem ścian a niejednokrotnie również podłóg - szczególnie w przypadku bloków i domów wielorodzinnych. Dlatego też prace takie warto połączyć z innymi pracami remontowymi w naszym domu lub mieszkaniu by koszt z nimi związany stał się inwestycją na lata.

 

Czym jest wymiana instalacji elektrycznej?

Mówiąc najprościej, wymiana instalacji elektrycznej to nic innego jak zastąpienie jej starych elementów nowymi. Dotyczy to zarówno przewodów, bezpieczników, gniazdek jak i włączników. Często w tym czasie wymienia się również liczniki prądu oraz inne elementy układu elektrycznego. Szacuje się, że wymiana instalacji elektrycznej powinna być przeprowadzana co 20 lat po to by mieć pewność, że układ, z którego korzystamy w naszym domu lub mieszkaniu jest sprawny i bezpieczny.

 

Czytaj również: 7 najczęstszych błędów przy wykonywaniu instalacji elektrycznej

 

Na czym polega wymiana instalacji elektrycznej?

 

W jakich sytuacjach wykonuje się wymianę instalacji elektrycznej?

Poza wspomnianym już upływem czasu, który naturalnie wpływa na zużycie i niszczenie przewodów elektrycznych a tym samym wpływa na nasze bezpieczeństwo powodami do wymiany instalacji elektrycznych bywają również częste awarie, aktywujące się bezpieczniki, zwarcia powodujące uszkodzenia sprzętów elektronicznych oraz częste przerwy w dostawie prądu lub spadki napięcia. O wymianie instalacji elektrycznej warto pomyśleć również w sytuacji gdy decydujemy się na rozbudowę domu.

 

Jak wygląda wymiana instalacji elektrycznej?

Decydując się na wymianę instalacji elektrycznej warto zminimalizować szkody, które są z nią związane - mowa tu o uszkodzeniach ścian i podłogi. W tym celu warto znaleźć projekt domu lub zwrócić się do zarządcy budynku o plan swojego mieszkania wraz z naniesionym położeniem instalacji elektrycznej. Prace wymagają bowiem kucia ścian w miejscach, w których prowadzone są przewody. Jeśli nie uda nam się dotrzeć do tego typu dokumentów specjalista, który zajmuje się naszym przyłączem musi wybadać obecność przewodów za pomocą specjalistycznych mierników, co wydłuża czas prac oraz zwiększa ich koszt. Po wydobyciu przewodów wymienia się je na nowe, podobnie jak puszki oraz bezpieczniki. Następnie skute rowki w miejscu występowania przewodów należy zabudować gładzią gipsową oraz pomalować lub w inny sposób wykończyć ściany.

 

Czytaj również: Jak doładować licznik prądu typu prepaid? Sprawdź na co zwrócić uwagę!

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19217 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 125

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >