Na jakim gruncie może powstać farma fotowoltaiczna?

Na jakim gruncie może powstać farma fotowoltaiczna?

Przed rozpoczęciem inwestycji należy sprawdzić, jaka jest klasa i pochodzenie gruntu, na którym ma powstać farma fotowoltaiczna. Zgodnie z prawem, może ona powstać na terenie o IV lub niższej klasie ziemi, a także na nieużytkach rolnych. Co więcej, realizacja naszej inwestycji musi być zgodna także z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który uchwalany jest przez radę danej gminy. Czytaj dalej

 

Lokalizacja i metraż działki

Grunt, na którym planujemy postawić farmę, powinien być płaski lub o niewielkim nachyleniu. Teren górzysty nie będzie dobrym miejscem na tego typu inwestycję ze względu na trudności w umieszczeniu paneli na nierównym gruncie. Na terenie, który wybraliśmy pod inwestycję nie powinny się znajdować żadne drzewa czy zabudowania. Należy również pamiętać, że ilość promieniowania słonecznego determinuje wydajność naszej farmy. Minimalna ilość promieniowania niezbędna do efektywnej pracy instalacji to około 1000 kWh/m2 rocznie. Oznacza to, że w ciągu roku na każdy metr kwadratowy powierzchni paneli słonecznych docierać powinno co najmniej 1000 kWh energii słonecznej.

 

Na jakim gruncie może powstać farma fotowoltaiczna?

 

Czytaj również: Hala stalowa a murowana – porównanie rozwiązań

 

Przed wyborem gruntu pod inwestycję trzeba sprawdzić nie tylko jej lokalizację, ale także metraż. Działka musi być wystarczająco duża, by pomieścić odpowiednią liczbę paneli fotowoltaicznych, co pozwoli na ich konfigurację w możliwie najbardziej optymalny sposób. Metraż działki natomiast powinien pozwolić na ustawienie paneli w rzędach tak, by nie zaciemniały się nawzajem. Zatem przyjmuje się, że działka pod budowę takiej farmy o mocy 1 MW powinna mieć około 2 ha, przy szerokości minimum 50 m. 

 

Klasa gruntu

Inwestycje takie jak farma fotowoltaiczna mogą być realizowane na gruntach klasy czwartej, piątej lub szóstej oraz nieużytkach rolnych. Kluczowym jest, by działki pod budowę nie były zlokalizowane na terenach chronionych czy w parkach krajobrazowych, co może mieć wpływ na zgodność projektu z przepisami środowiskowymi. Instalacja fotowoltaiczna na gruncie powstaje po uzyskaniu zgody na budowę, która opiera się na Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i przyłączenia (dowiedz się więcej o MPZP). W ten sposób nasza inwestycja jest zgodna z lokalnymi przepisami i potrzebami społeczności. 

 

Wymagania infrastrukturalne

Idealna działka pod farmę fotowoltaiczną posiada dogodny dostęp do utwardzonej i szerokiej drogi publicznej, niezbędnej do transportu ciężkich materiałów podczas budowy (warto przeczytać artykuł pt: „dojazd na posesję”). Lokalizacja powinna znajdować się niedaleko linii średniego napięcia lub głównego punktu zasilającego, zapewniając łatwe podłączenie do sieci energetycznej. Bliskość odpowiednich linii przesyłowych jest kluczowa dla efektywnego przesyłania wyprodukowanej energii. Należy jednak unikać bezpośredniego sąsiedztwa z pasem drogowym, aby zminimalizować hałas i ewentualne zanieczyszczenia.

 

Działka pod inwestycję a odległość od sąsiadów  

Wybór odpowiedniej działki pod farmę fotowoltaiczną wymaga uwzględnienia nie tylko jej parametrów technicznych, ale również sąsiedztwa. Kluczowym aspektem jest analiza Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który, jak już wspomniano, określa warunki realizacji tego typu inwestycji. Chociaż polskie prawo nie precyzuje minimalnej odległości farmy od granicy działki i zabudowań, powszechnie przyjmuje się, że powinna ona wynosić co najmniej 100 metrów. Zachowanie tej odległości zapewnia komfort sąsiadom, minimalizuje ryzyko zacienienia paneli i optymalizuje wydajność całej instalacji. Większość inwestorów decyduje się na budowę farmy w odległości minimum 4 metrów od granicy działki.

 

Ozeus – kompleksowe wsparcie w budowie farmy fotowoltaicznej

Firma Ozeus oferuje kompleksowe wsparcie w budowie farmy fotowoltaicznej na działce rolnej. Nasi eksperci pomogą Ci na każdym etapie projektu - od konsultacji przy wyborze działki, przez uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń i dofinansowania, aż po profesjonalne zaprojektowanie i realizację instalacji. Dzięki naszemu profesjonalizmowi i doświadczeniu możesz mieć pewność, że Twoja farma fotowoltaiczna będzie realizowana z najwyższą starannością i efektywnością.

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Ozeus Sp. z o.o.

 

Czytaj również: Rozbudowa zakładu poprzez łączniki między halami przemysłowymi


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19428 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 155

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >