Oświetlenie uliczne: Nowoczesne żarówki i świetlówki firmy OSRAM - piękne miasto nocą

Oświetlenie uliczne: Nowoczesne żarówki i świetlówki firmy OSRAM - piękne miasto nocą

Nowoczesne oświetlenie uliczne firmy OSRAM pomogą nie tylko znacząco zminimalizować wydatki związane z oświetleniem dróg, obiektów użyteczności publicznej, budynków mieszkalnych w mieście lub gminie, ale wydobędą także piękno miast i miasteczek w ich nocnej odsłonie. Czytaj dalej

Światło i kolorowe neony to nieodzowny element życia każdego miasta po zmroku. Rozświetlają ulice, parki, place czy osiedla wielkich miast. Zdobią rynki i charakterystyczne miejsca mniejszych miejscowości. Architektoniczne zabytki warszawskiej starówki i krakowskiego rynku, pofabryczne kompleksy łódzkich zakładów oraz mosty, kościoły i nowoczesne budownictwo biurowe i mieszkaniowe, wszystko to w nocnej odsłonie potrafi zrobić ogromne wrażenie.

Światło estetycznym środkiem wyrazu
Nikogo przekonywać nie trzeba, że odpowiednie oświetlenie poprawi estetykę każdego miejsca. Świetlne iluminacje mogą nadać obiektom zupełnie nowego wyglądu, co czyni je bardziej atrakcyjnymi dla mieszkańców i turystów. Wiedzą to projektanci budynków i deweloperzy, bowiem iluminacje świetlne są nierzadko nieodłącznym elementem ich nowych projektów budowlanych. Również samorządy z roku na rok coraz bardziej zdają sobie sprawę z rosnącego znaczenia światła w obszarze estetyki. Mimo to wciąż jeszcze daleko nam do wielu europejskich stolic oraz mniejszych miasteczek, gdzie nie tylko zabytki, ale wszystko to, co warto pokazać prezentowane jest w odpowiedniej oprawie. Ciekawie zaprojektowana iluminacja, gra kolorów, świateł i cieni mogą „zaprojektować” obiekt zupełnie od nowa. Nie bez powodu mówi się, że Paryż, Wiedeń czy Pragę warto zobaczyć również nocą. Właśnie dlatego, że miasta dobrze zaprojektowane pod kątem oświetlenia po zmroku nabierają zupełnie innego wyglądu… W katalogach promocyjnych, folderach reklamowych niemal zawsze znajdziemy zdjęcia eksponujące urok tych miast wieczorem lub w nocy. Nasze miasta i miasteczka też mogą świecić pełnią blasku. Przykłady pokazują, że te mniejsze doceniły wagę wydobywania najpiękniejszych atutów nocą... Legionowo i Nowy Sącz zajęły pierwsze miejsca w konkursie na „Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2008 roku”. Warto więc brać przykład z najlepszych.  

Producent źródeł światła, firma OSRAM dla aranżacji zewnętrznych zadedykowała różne grupy produktów między innymi: świetlówki liniowe LUMILUX i lampy metalohalogenowe POWERBALL -  znakomite źródło oświetlenia zewnętrznego, które jest bardzo wydajne, a jednocześnie ekonomiczne. To dobry wybór i trwałość na lata.

Bezpieczniej – świećmy przykładem
Miasto to nie tylko budynki, place, parki i skwery. To także drogi, dla których podstawowym wyznacznikiem jest bezpieczeństwo. Policyjne statystyki wskazują jednoznacznie, że do wypadków i kolizji samochodowych dochodzi częściej w miejscach słabo oświetlonych. Światła pojazdów to bez wątpienia niewystarczający środek ostrzegawczy i zapobiegający takim zdarzeniom. Ponieważ bezpieczeństwo na drogach jest często kwestią życia i śmierci, dlatego zarządcy dróg powinni przyczyniać się do poprawy panujących tam warunków. Jasne i oświetlone drogi to bezpieczeństwo i wygoda. Do tego celu przeznaczone są wysokoprężne lampy sodowe VIALOX NAV. Przystępując więc do modernizacji oświetlenia pamiętajmy, że bezpieczeństwo należy się nie tylko kierowcom, ale wszystkim uczestnikom ruchu, a więc także rowerzystom i pieszym. Jak jednoznacznie wskazują badania przeprowadzane przez policję, poczucie bezpieczeństwa obywateli jest znacznie większe w miejscach dobrze oświetlonych. Ciemne sprzyjają natomiast przestępczości – to kolejny powód, żeby pomyśleć o nowych rozwiązaniach.

Jaśniej nie znaczy drożej
Oświetlenie na niektórych ulicach wciąż pozostawia wiele do życzenia. Z pewnością każdy z nas w miejscu zamieszkania czy jego okolicy z łatwością odnajdzie ulicę czy przestrzeń która jest niewystarczająco oświetlona albo nieoświetlona. Dlaczego tak się dzieje? W znacznym stopniu decydują o tym prawa ekonomii. Jednak „jaśniej” nie musi wcale oznaczać „drożej”. Wręcz przeciwnie. Modernizując oświetlenie uliczne warto wymienić energochłonne lampy rtęciowe na znacznie oszczędniejsze lampy sodowe, np. VIALOX NAV z oferty OSRAM. Lampy rtęciowe oparte na liczącej kilkadziesiąt lat technologii sprawiają, że oświetlanie nimi ulic generuje bardzo wysokie koszty. Na sporą część wydatków składa się też wymiana źródeł światła w trakcie eksploatacji. Ta wiąże się z wynajęciem ekipy montażowej, a to z pewnością nie przyczyni się do oszczędności. Nowoczesne oświetlenie redukuje ten problem, bo w odróżnieniu od tradycyjnego tutaj nie dokonuje częstych wymian pojedynczych części świetlnych, tylko wymiany grupowej raz na określony czas. Warto dodać, że nowoczesne źródła światła deklasują żarówkę tradycyjne rozwiązania, jeśli chodzi o długość eksploatacji. Ich trwałość i niezawodność sprawiają, że wymiany dokonuje się raz na kilka lat. Różnorodność, niezawodność i niespotykana dotychczas trwałość w rezultacie przekładają się na ekonomiczny zysk. Właśnie taką grupę źródeł światła przygotowała firma OSRAM.

OŚWIETLENIE ZEWNĘTRZE OSRAM:

LUMILUX – świetlana różnorodność
Świetlówki liniowe wytwarzają ponad 70% sztucznego światła na całym świecie, a ich bogata gama pozwala na idealne dopasowanie światła do konkretnych potrzeb. Emitują bardzo wysoki strumień świetlny, co znacznie zwiększa ich skuteczność w porównaniu z innym źródłami światła. LUMILUX znakomicie sprawdzają się w oświetlaniu ulic oraz iluminacjach wszelkich obiektów użyteczności publicznej. Wysoka zdolność oddawania barw, jaką się charakteryzują sprawia, że są idealne w typowo dekoracyjnym oświetlaniu obiektów. Do ich niekwestionowanych atutów należą ekonomiczność oraz trwałość, którą oblicza się aż do  20 tysięcy godzin. Oznacza to ponad 4 lata w konwencjonalnym cyklu pracy. Świetlówki tego rodzaju zużywają około 15% energii elektrycznej, jaką potrzebuje żarówka do wytworzenia takiej samej ilości światła. Ich wysoką trwałość udało się uzyskać przy minimalizacji zawartości rtęci w świetlówce (znacznie poniżej dopuszczalnych norm). W wyniku wysokiej sprawności energetycznej możliwe było zredukowanie zużycia materiałów i emisji dwutlenku węgla. Świetlówki LUMILUX XT z tej grupy produktowej charakteryzuje jeszcze wyższa niezawodność i średnia trwałość - do 50  tysięcy godzin pracy (przy zastosowaniu statecznika elektronicznego). Stanowią idealne rozwiązanie przy oświetleniu, gdzie wymiana źródeł światła jest bardzo uciążliwa i kosztowna np. na stacjach kolejowych, stacjach metra, tunelach, oświetleniu ulicznym. XXT - to z kolei „najwyższa półka” jeśli chodzi o średnią trwałość. Trwałość  XXT wynosi 90 tysięcy godzin (przy zastosowaniu stateczników elektronicznych). Wszystkie świetlówki z grupy LUMILUX są bardzo przyjazne środowisku poprzez znaczną redukcję surowców (szkło, metale itp.).

VIALOX NAV to przede wszystkim, niezawodność i ekonomiczny zysk
Bez wątpienia najbardziej ekonomiczne źródła światła do oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego. Osiągają najwyższą spośród wysokoprężnych lamp sodowych skuteczność świetlną, która dochodzi do 150 lm/W. Nowatorska metoda jaką OSRAM wykorzystał w technologii produkcji lamp VIALOX NAV polegająca na ich laserowym zgrzewaniu, a także zastosowaniu ceramicznego jarznika i tłumika drgań pozwoliła na wykonanie lamp prawie doskonałych. Ten typ źródeł światła pozwala uzyskać znakomite rezultaty, jeśli chodzi o trwałość. Zastosowanie lamp sodowych OSRAM VIALOX NAV oznacza rzadszą konieczność zakupu i wymiany źródeł światła. W rezultacie pozwala to administratorom dróg i ulic na osiągniecie znaczących oszczędności w budżecie. Lampy NAV 4Y i NAV SUPER 4Y są najbardziej ekonomicznymi wysokoprężnymi lampami sodowymi. Charakteryzuje je bardzo wysoka niezawodność, trwałość.

POWERBALL – czasami urok tkwi w szczególe
Lampy wyładowcze są najbardziej efektywnymi źródłami światła, charakteryzują się też wysoką skutecznością świetlną. Wysoką jakość zawdzięczają opracowanym przez firmę OSRAM materiałom ceramicznym. Jednym z podstawowych czynników określających jakość źródeł światła jest wskaźnik oddawania barw (Ra). Im wyższą ma wartość (maksymalnie 100), tym kolory oświetlonych przedmiotów są bardziej naturalne. Lampy metalohalogenowe OSRAM POWERBALL wytwarzają światło o wysokiej zdolności oddawania barw oraz stabilnej białej barwie światła w czasie. Znajdują zastosowanie w oświetleniu zewnętrznym i wewnętrznym. Bardzo dobrze sprawdzą się zarówno w dużych przestrzeniach, takich jak hale sportowe i stadiony, jak również tych nieco mniejszych jak obiekty handlowe. Oszczędności wynikające z rzadszej wymiany źródeł światła oraz konieczności zakupu nowych lamp, zdecydowanie przemawiają za inwestycją w zaawansowane technologicznie rozwiązania. Nowoczesność się opłaca!

Źródło: budnet.pl
Autor: Pegasus PR/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18199 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 222

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >