Oświetlenie wnętrz krok po kroku

Oświetlenie wnętrz krok po kroku

Urządzając mieszkanie zawsze dochodzimy do etapu oświetlenia wnętrza, większość z nas nie zdaje sobie sprawy jakie jest ono ważne i na co tak naprawdę wpływa. Zastanawiamy się jakie lampy kupić sugerujemy się tylko wyglądem a nie jakością, a przecież oświetlenie może wydobyć z wnętrza to co najpiękniejsze a przy okazji poprawić nasze samopoczucie.

Oświetlenie salonu

 

 Salon lub inaczej mówiąc pokój dzienny musi być oświetlony w szczególny sposób dlatego zadbajmy o to aby było niebanalne. Najlepszym rozwiązaniem będzie jeżeli zapewnimy kilka źródeł światła np. właściwym zakupem będzie żyrandol o dużej mocy, który powinien być usytuowany zaraz nad stołem gdzie wspólnie z rodziną zasiadamy do posiłków. Lampa stołowa przyda się wtedy kiedy będziemy chcieli odpocząć po ciężkim dniu w pracy i poczytać ciekawą książkę, a stojąca zaś umili atmosferę przy wieczornej herbacie. Jeżeli chcemy bardziej awangardowego wyglądu salonu warto zastanowić się nad oświetleniem elementów dekoracyjnych takich jak obrazy, półki czy nawet rośliny. To właśnie w taki sposób możemy sprawić, iż wydobędziemy z salonu walory estetyczne.

 

 

 

 

Oświetlenie sypialni

 

Światło w sypialni ma zapewnić nam poczucie intymności i właściwego wypoczynku, dlatego powinno być o ciepłej barwie. W sypialni przede wszystkim znaleźć się muszą lampki nocne (o niskiej mocy) którym to trzeba poświecić najwięcej uwagi, światło górne (np. żyrandol) może okazać się przydatne, ale nie najważniejsze. Dla komfortu naszego wzroku zadbajmy o to by krawędź abażuru była na wysokości 50 cm od poziomu naszego łóżka.

 

 

 

 

 

Oświetlenie kuchni

 

Kiedy zajmujemy się projektowaniem oświetlenia w kuchni najbardziej trzeba zwrócić uwagę by w miejscach gdzie są wykonywane czynności codzienne takie jak krojenie lub mielenie czyli nad blatami roboczymi znajdywały się światła punktowe, które często instalowane są pod szafkami kuchennymi.. Potrzebna jest także lampa centralna czyli taka która będzie oświetlać całe wnętrze.

 

 

 

 

Oświetlenie łazienki

 

W łazience najlepiej wykorzystać lampy sufitowe które dadzą nam możliwość swobodnego poruszania się, światło miejscowe najlepiej sprawdzi się w tym przypadku przy wszelkiego rodzaju lustrach i umywalce ułatwi nam to wykonywanie codziennych czynności. Do tego rodzaju oświetlenia najwłaściwsze będą kinkiety zainstalowane po obu stronach lustra. Oświetlenie w łazience powinno być wodoodporne czyli o właściwym współczynniku IP.

 

 

 

Oświetlenie przedpokoju

 

Tutaj jest podobnie jak w przypadku oświetlania łazienki, ponieważ, także zalecane jest światło miejscowe przy lustrze, jak i górne ogólne. Do oświetlenia górnego polecamy lampki halogenowe wbudowane w sufit podwieszany. Co do oświetlenia przy lustrze powinno oświetlać równomiernie naszą twarz jak i sylwetkę, dlatego najlepsze będą  kinkiety, dobrze jest umieścić taki sam kinkiet na przeciwległej ścianie, który nie będzie zależny od oświetlenia ogólnego. W przedpokojach które są długie zalecane jest by znalazły się dwie lub trzy lampy sufitowe.

 

 

 

 

Kilka rad ułatwiających wybór oświetlenia

 

- ustalenie miejsc w jakich będą się znajdowały się punkty świetlne czyli włączniki, gniazdka wtykowe;

 

- pamiętajmy aby światła dekoracyjne w miejscach jak wnęka miały oddzielne włączniki;

 

- dopasujmy rodzaj oświetlenia do charakteru danego wnętrza i sposobu użytkowania;

 

- równomierne oświetlenie pokoi użytkowych;

 

- pamiętajmy o tym że lampy wiszące im wyżej są zawieszone, tym krąg ten jest mniejszy;

 

- w miejscach pracy (biurka) polecane jest oświetlenie kierunkowe;

 

- reflektory halogenowe które są umieszczone na podwieszeniach wizualnie zmniejszają wysokość pomieszczeń;

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Justyna Fyszel

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Stylowe krzesła Liczba postów: 57 Grupa: Ciekawe pom... Czy możecie mi polecić jakiś sprawdzony sklep z meblami? psycholog Otwock
  • jaka łazienka Liczba postów: 302 Grupa: Najnowsze t... Warto także zaglądać na różne tematyczne blogi celem znalezienia inspiracji wnętrzarskich. Jednym z takich blogów jest https://www.lemax.olsztyn.pl/ . Poczytaci...
  • 4 wnętrzarskie hity, które odmienią twój dom tej j... Liczba postów: 7 Grupa: Wnętrza When it's hard to make a decision, what do you usually do? I will usually use random tools, my favorite tool is spin the wheel.
  • Higiena w parze ze zdrowiem Liczba postów: 10 Grupa: Wnętrza W temacie przychodni i lekarzy to my ostatnio korzystaliśmy z med24 https://med-24.com.pl/dedicated?gclid=Cj 0KCQjwyMiTBhDKARIsAAJ-9Vt2DpzZvL6DghVy1p yQQb5TmrITQa...
  • święta Liczba postów: 24 Grupa: Ciekawe pom... Na święta możesz zamówić jeden z koszy delikatesowych dostępnych na tej stronie https://smaczajama.pl/pl/p/Kosz-Delikate sowy-Gniazdo-Zimorodka/10296 Mają duży w...

Ostatnio na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18061 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 936

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >