Pompy ciepła – skąd ich popularność?

Pompy ciepła – skąd ich popularność?

Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie w swoich domach z odnawialnych źródeł energii, popularnie zwanych OZE. Inwestycja w tego rodzaju systemy, pobierające ciepło z wody, powietrza, słońca bądź ziemi jest bardzo opłacalna i co w dzisiejszych czasach niesamowicie ważne - ekologiczna. Wśród najpopularniejszych form ogrzewania oraz chłodzenia pomieszczeń znajdują się pompy ciepła. Skąd tak duże zainteresowanie nimi? Czytajcie dalej. Czytaj dalej

 

Nowoczesna technologia, niewielkie koszty utrzymania, nieduże gabaryty, mały pobór prądu i wysoki komfort korzystania z urządzenia – o zaletach pomp ciepła można mówić bez końca. Jak działają i jakie korzyści przynoszą osobom, które się na nie zdecydowały?

 

Pompy ciepła – skąd ich popularność?

 

Czym jest powietrzna pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła to system wykorzystujący ogólnodostępne źródło energii naturalnej, czyli powietrze. Pobrane z niego ciepło jest przekształcane w energię, którą możemy podgrzewać wodę użytkową bądź zasilać instalację grzewczą. Powietrzna pompa ciepła może być też stosowana do chłodzenia pomieszczeń.

 

Jak działają pompy ciepła?

Na początku pompa ciepła za pomocą przygotowanego do tego nośnika, pobiera energię z powietrza. Kolejno, pobrana energia cieplna przy pomocy układu przewodów, dostaje się do systemu. W środku nośnika znajduje się ciecz, która ma specjalne właściwości. Jest niezamarzalna, a jej temperatura jest niższa niż temperatura powietrza. Dzięki temu jest ona w stanie czerpać ciepło z zewnątrz. Ciecz, znajdując się w nośniku, podgrzewana jest do naprawdę wysokich temperatur, dzięki czemu zmienia się w parę. Na tym etapie rozpoczyna się drugi obieg.

 

To właśnie w drugim obiegu systemu mamy do czynienia z krążeniem środka chłodniczego, parującego nawet z najniższych temperaturach.  To właśnie on przyjmuje ciepło, by potem wrzeć i parować. Powstała na tym etapie para, przechodzi do sprężarki, zwiększając panujące w obiegu ciśnienie.

 

Czytaj również: Połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi to dom bez rachunków za prąd i ogrzewanie

 

Pompy ciepła – skąd ich popularność?

 

Źródło: Pompy ciepła OZE PROJEKT https://ozeprojekt.pl/pompy-ciepla

 

Czytaj również: Fotowoltaika w czasie zimy – czy to działa?

 

W kolejnym etapie środek chłodniczy przekazuje ciepło do obiegu grzewczego, by ten ogrzał wodę użytkową oraz dom, a następnie jest schładzany i przekształcany w wciąż znajdującą się pod ciśnieniem ciecz. W tym stanie nie jest możliwe ponowne pobranie ciepła. Ciecz przemieszcza się do zaworu rozprężnego, w którym spada jej ciśnienie oraz temperatura. Dzięki temu, proces poboru ciepła może działać ponownie.

 

Wysoka efektywność, a także oszczędności związane z ogrzewaniem, jakie zapewnia wykorzystywanie pompy ciepła, sprawia że tego rodzaju urządzenia zyskują na popularności.

 

Pompy ciepła – jakie korzyści się z nimi wiążą?

 Najważniejsze korzyści związane z pompami ciepła to przede wszystkim:  

  • Oszczędności. Decyzja o montażu powietrznej pompy ciepła zdecydowanie obniża koszty ogrzewania wody użytkowej oraz pomieszczeń. Dodatkowo jeśli zdecydujecie się na zintegrowanie systemu powietrznej pompy ciepła z fotowoltaiką, przekształcającą w prąd energię słoneczną, ograniczycie znacznie koszty, wykorzystywanej do ogrzewania, energii elektrycznej.
  • Stosunkowo niski koszt montażu. Pompa ciepła jest zdecydowanie tańsza w montażu w porównaniu na przykład do kotła na gaz.
  • Większa wartość budynku. Instalacja pompy ciepła w nieruchomości podnosi jej wartość w razie ewentualnej odsprzedaży.
  • Ekologia. Korzystając z powietrznych pomp ciepła zmniejszamy lub nawet całkowicie eliminujemy emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
  • Komfort. Powietrzne pompy ciepła nie wymagają uzupełnianie zbiornika opałem, rozpalania oraz czyszczenia.
Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 212

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >