
Prąd na budowie, czyli kilka słów o taryfie budowlanej
Własny dom to marzenie większości młodych rodzin. Aby jednak budowa mogła ruszyć, niezbędny jest prąd. Bez zaopatrzenia budowy w energię elektryczną wynajęta przez nas ekipa nie będzie w stanie wykonać najmniejszych prac, nie mówiąc już o większych przedsięwzięciach. Z uwagi na to, warto odpowiednio wcześnie pomyśleć nie tylko o wyborze taryfy dostosowanej do naszych potrzeb, lecz także o zawarciu umowy z dostawcą. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest taryfa budowlana, koniecznie przeczytaj ten tekst.
Czytaj dalej
Czym różni się prąd budowlany od standardowego?
Jeśli planujemy budowę domu, powinniśmy zaczerpnąć informacji dotyczących korzystania z prądu budowlanego. Ta specjalna taryfa energii elektrycznej przeznaczona na czas budowy domu lub innych prac budowlanych wiąże się z zupełnie innym rozliczeniem niż w przypadku standardowej taryfy dla gospodarstw domowych. Stawki za energię są w niej wyższe, przede wszystkim z uwagi na to, że stały składnik stawki sieciowej zostaje pomnożony przez wybraną moc umowną. Wobec tego, niezwykle ważnym jest, abyśmy jeszcze przed podpisaniem umowy ze sprzedawcą energii określili, jaka moc umowna będzie nam potrzebna. Najlepszym rozwiązaniem jest w tej sytuacji konsultacja z elektrykiem, ponieważ moc umowna zależy od wielu czynników m.in. technologii budowy oraz rodzaju wykorzystanych maszyn budowlanych i urządzeń elektrycznych.
Taryfy prądu budowlanego
Taryfę budowlaną znajdziemy w ofercie lokalnych sprzedawców energii, jak i firm posiadających odpowiednią koncesję na obrót energią elektryczną. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest ona droższa od taryfy, według której jesteśmy rozliczani na co dzień. Jednak dzięki planom taryfowym oferowanym przez dostępnych na rynku sprzedawców jesteśmy w stanie nie tylko porównać koszty, lecz także je obniżyć i zapewnić sobie wygodne warunki pracy na budowie. Aktualnie sprzedawcy oferują trzy opcje:
- Taryfa C11 (jednostrefowa) - w tej taryfie obowiązuje stała stawka za kWh przez całą dobę. Dzięki temu możemy korzystać z maszyn oraz sprzętu budowlanego zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy bez jakichkolwiek obaw o wzrost rachunku.
- Taryfa C12a (dwustrefowa) - poszczególne stawki za kWh są dwie i zależą od pory dnia, w której korzystamy z energii (tzw. pora szczytowa i pozaszczytowa). Taryfa C12a najlepiej sprawdzi się w przypadku gospodarstw, które mają konkretny plan budowy i wiedzą, w jakich godzinach będą prowadzone prace oraz ile energii do niej potrzebują.
- Taryfa C12b - w tej sytuacji stawki za kWh są dwie, jednak w godzinach nocnych jest ona znacznie niższa. Ta taryfa jest idealnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy planują większość swoich prac budowlanych w nocy.
Czytaj również: Bezpieczne przewody elektryczne - jak sprawdzić ich jakość przed montażem instalacji
Dzięki podziałowi na strefy czasowe jesteśmy w stanie tak zaplanować prace na budowie lub je modyfikować, aby najbardziej wymagające pod względem energetycznym maszyny pracowały np. w czasie najkorzystniejszej taryfy. Jeśli jednak jeszcze nie wiemy, w jakich godzinach będziemy korzystać z danego sprzętu, powinniśmy zdecydować się na taryfę z ujednoliconą stawką.
Pamiętajmy, aby po zakończeniu budowy złożyć wniosek o zmianę taryfy na tę dedykowaną gospodarstwom domowym. Oczywiście w takiej sytuacji po raz kolejny jesteśmy zobowiązani do podpisania nowych dokumentów. Warto wówczas mieć ze sobą stosowne pisma potwierdzające częściowe lub całkowite zakończenie budowy.
Agregaty prądotwórcze i ruszamy z budową
Z rozpoczęciem budowy nie trzeba czekać np. pół roku, aż zakład energetyczny wykona nam odpowiednie przyłącze. W takiej sytuacji niezwykle pomocny może okazać się agregat prądotwórczy. Maszyna o mocy 5 kW zużywa do 2 litrów benzyny na godzinę. Oznacza to, że w przypadku niewielkiego zapotrzebowania na prąd na budowie energia generowana przez to urządzenie bywa tańsza niż w dostępnych na rynku taryfach budowlanych. To urządzenie bywa niezastąpione np. wtedy, gdy okazuje się, że dopełnianie formalności z zakładem energetycznym zaczyna się przeciągać. Warto dodać, że takie rozwiązanie sprawdza się i wyniesie nas taniej wyłącznie wtedy, gdy użycie prądu jest krótkotrwałe lub w sytuacji, gdy nasze zapotrzebowanie na prąd jest niewielkie.
Czytaj również: Agregat prądotwórczy niezależne i bezpieczne źródło prądu
Zdecydowałeś się na budowę domu? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, nie możesz zapomnieć o zakupie prądu, ponieważ jest to tak samo ważna decyzja, jak postawienie fundamentów. Dlatego już na samym początku należy dokładnie przeanalizować oferty dostępnych na rynku sprzedawców energii i wybrać taki rodzaj taryfy, który będzie dla Ciebie najkorzystniejszy.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Recykling materiałów budowlanych Liczba postów: 147 Grupa: Budowa i re... Na materiały budowlane często trzeba wykonywać opakowania giętkie wykonane z folii. Tak aby idealnie zabezpieczyć towar w środku przed uszkodzeniami, rozsypanie...
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 206 Grupa: Firmy budow... BetRupees Game brings you daily gaming fun and real rewards. Fast cashouts, smooth gameplay, and trusted support make it your top choice for online play. Start....
- Jak sprawdzić czy jest światłowód Liczba postów: 5 Grupa: Firmy budow... Korzystając z porównywarki internetu światłowodowego, szybko sprawdzisz, które opcje są dostępne pod Twoim adresem. To proste i skuteczne narzędzie, które pozwa...
- Pellet czy ekogroszek Liczba postów: 20 Grupa: Budowa i re... Jeżeli poszukujesz solidnego źródła ekogroszku w hurcie, warto zainteresować się ofertą https://rastar2.pl/oferta/hurtowa-sprzed az-ekogroszku. Ich ekogroszek ch...
- Wykończenia mieszkań Liczba postów: 19 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, Klinkier to idealny wybór do dekoracji ścian, ze względu na swoją odporność na uszkodzenia oraz unikalny design. Jeśli szukacie trwałego i efe...