Regulacja okien zima-lato, po co to robić?

Regulacja okien zima-lato, po co to robić?

Okna zapewniają wewnętrzny komfort w pomieszczeniu latem i zimą poprzez okresową regulację. W zależności od temperatury na zewnątrz mamy możliwość dostosowania docisku skrzydeł. Nie każdy o tym wie, jednak każdy może sobie z tym poradzić, mając minimum narzędzi. Regulacja niewiele się różni w zależności od rodzaju okien. Czytaj dalej

 

Regulacja okien na tryb letni lub zimowy

Zmiany sezonowe powodują zmianę temperatury. Więc dla zapewnienia większego komfortu wnętrza należy regulować dociskanie skrzydła do ramy. Regulacja docisku okna daje możliwość przepływu świeżego powietrza przez pomieszczenie latem i zapewnia izolację cieplną zimą.

 

Regulacja okien zima-lato, po co to robić?

 

Czytaj również: Kiedy montować parapety zewnętrzne?


Jeśli okno cały czas się eksploatuje w trybie zimowym, powoduje to szybkie psucie uszczelek. One się deformują z powodu ciągle mocnego nacisku. Jeśli eksploatować tryb letni w okresie zimowym, będą przeciągi i utrata ciepła. Przeważnie podczas montażu, okna ustawiają w trybie neutralnym. Przy zmianie pory roku zaleca się wykonanie odpowiednich regulacji okien w Białymstoku.

 

Jak wyregulować okna plastikowe zima-lato?Należy dokładnie przygotować plastikowe okna na zimę przed nadejściem mrozów. Zalecamy przeprowadzić kontrolę szczelności w następujący sposób:

1. Przy zamkniętych oknach przesuń ręką po całym obwodzie skrzydła. Przy zimnej pogodzie i braku szczelności możesz już poczuć przeciąg;

2. Delikatnie poprowadź płomień zapalniczki wzdłuż linii łączenia okien. Odchylenie płomienia wskaże na obecność luk;

3. Należy włożyć papier między skrzydłem a ościeżnicą i zamknąć okno. Po tym spróbuj wyciągnąć papier. Jeśli to się uda, należy przeprowadzić regulację okna Bydgoszcz

 

Jak dokręcić okna na zimę? Szczelność okien reguluje się za pomocą odpowiednich mechanizmów, znajdujących się na bokach i górach skrzydeł. To się stosuje regulacji na lato-zime wszystkich okien plastikowych PCV, drzwi balkonowych, dachowych i nawet drewnianych. Kształt i miejsce zamieszczenia tych urządzeń różni się w zależności od producenta i kategorii cenowej okien. Najczęściej spotykane rodzaje regulacji okien to:

 

  • Okrągłe. Na takich rolkach regulujących znajdują się odpowiednie znaki w postaci kresek, kropek itp. Znak skierowany w stronę pokoju oznacza, że okno jest ustawione na zimę, na zewnątrz lato, do góry neutralne położenie;
  • Owalne. W położeniu pionowym na lato, w poziomym na zimę, w ukośnym neutralne;
  • Ekscentryczne. W kierunku pokoju tryb zimowy, na zewnątrz letni, środek neutralny.

 

Jeśli okna są bez regulacji docisku, może pomóc klucz imbusowy. Przekręcić rolkę maksymalnie bliżej do uszczelki. Zazwyczaj to polepsza sytuację.

 

Konserwacja okien

Najlepiej usuwać kurz z okien raz na 2 tygodnie, a dwa razy w roku powinno się myć. Najlepiej na przełomie lata i zimy, kiedy nie jest ani za gorąco, ani za zimno. Kurz i zabrudzenia należy usuwać z okien za pomocą specjalnych płynów do szyb oraz roztworu wody z detergentem niezawierającego rozpuszczalników, benzyny, kwasu. Przed nadejściem zimnej pory roku, okna należy przygotować. By chroniły pomieszczenie przed zimnem i hałasem nawet podczas mrozów.


Konserwacja okien przed zimą:

  • Oczyścić wewnętrzne powierzchnie skrzydeł i ościeżnic okiennych, otwory drenażowe;
  • Posmarować okucia;
  • Oczyścić uszczelki i posmarować je pastą silikonową;
  • Wyregulować skrzydło za pomocą śrub regulacyjnych;
  • Regulacja skrzydła do ramy okna na położenie zimowe.

 

Jeśli chcemy, aby plastikowe okna służyły przez długi czas i nie rozszczelniły się zimą, należy przestrzegać prostych zasad konserwacji. Regularne wykonanie tych czynności zapewni dłuższą żywotność okien.

 

Czytaj również: System Linear Q4 Line udowadnia, że okna PVC wkraczają na zupełnie inny poziom

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17756 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 203

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >