Samozamykacz drzwiowy – wygoda i komfort użytkowania

Samozamykacz drzwiowy – wygoda i komfort użytkowania

Samozamykacz, czyli mechanizm umożliwiający samodzielne zamykanie się drzwi, to nie tylko rozwiązanie zapewniające wygodę użytkownikom budynku. Jego rola jest znacznie ważniejsza – dzięki niemu można także zadbać o bezpieczeństwo, a nawet ograniczyć straty energii. Dlaczego wybór dobrej jakości zamykacza do drzwi jest tak ważny? Czytaj dalej

 

 

Samozamykacz drzwiowy a bezpieczeństwo

Podstawową funkcją zamykacza jest ograniczanie dostępu do budynku osobom nieupoważnionym. Dzięki temu urządzeniu drzwi zostają dokładnie zamknięte, a bez klucza można je otworzyć jedynie od wewnątrz.

 

Samozamykacz drzwiowy – wygoda i komfort użytkowania

 

Czytaj również: Gdzie kupić zamek do drzwi?

 

O samozamykaczach do drzwi warto wspomnieć w jeszcze jednym kontekście – niezawodny mechanizm zamykania zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Całkowicie zamknięte drzwi wyraźnie spowalniają rozprzestrzenianie się ognia i dymu, dzięki czemu można ugasić pożar na wczesnym etapie, zanim pojawi się w całym budynku.

 

Do jakich rodzajów drzwi pasują samozamykacze?

Są rodzaje drzwi, w których stosowanie samozamykacza jest obowiązkowe. Dotyczy to m.in. drzwi przeciwpożarowych – w ich przypadku zapewnienie całkowitego samozamykania jest kluczowe ze względu na ograniczanie rozprzestrzeniania się ognia. Samozamykacz do drzwi warto jednak zastosować także w innych przypadkach. Takie rozwiązanie sprawdzi się w biurowcach czy budynkach użyteczności publicznej – wszędzie tam, gdzie ciągami komunikacyjnymi przemieszcza się duża liczba ludzi.

 

Do jakich rodzajów drzwi pasują samozamykacze? Pod tym względem ograniczenia praktycznie nie występują. W ofertach producentów drzwi i akcesoriów można znaleźć urządzenia pasujące do drzwi drewnianych, szklanych i stalowych, spełniające wymogi dla drzwi przeciwpożarowych, rozwiązania zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych,  czy odpowiednie do drzwi zewnętrznych i furtek.

 

Jak rozpoznać wysokiej jakości samozamykacz do drzwi?

Najlepszym sprawdzianem jakości samozamykacza drzwiowego jest jego codzienne użytkowanie. Dobry samozamykacz to taki, który można łatwo wyregulować tak, by korzystanie z niego było komfortowe. Oznacza to, że drzwi otwiera się i zamyka bez wysiłku, a jednocześnie nie pracują one zbyt lekko. Jeśli chcesz, by samozamykacz do drzwi spełniał swoją funkcję, wybierz mechanizm z łatwą, intuicyjną regulacją, dzięki której dopasujesz pracę drzwi do potrzeb użytkowników. Ważne jest, by urządzenie pozwalało na dostosowanie siły otwierania, siły zamykania, a także opóźnienie czasu zamykania.

 

Przy wyborze samozamykacza drzwiowego warto kierować się także obiektywnymi kryteriami. O jakości urządzenia będą świadczyły normy i wytyczne dotyczące bezpieczeństwa w sytuacji awaryjnej. W wielu krajach spełnianie określonych norm jest obowiązkowe w przypadku samozamykaczy montowanych na drzwiach przeciwpożarowych, dymoszczelnych i ewakuacyjnych. Jakich oznaczeń szukać na etykietach zamykaczy? Najważniejsze normy dla tych urządzeń to: EN 1154, EN 1155, EN 1158.

 

Na znalezienie dobrej jakości samozamykacza drzwiowego warto poświęcić przed zakupem nieco czasu. To inwestycja, która przełoży się nie tylko na komfort użytkowania budynku, ale także na bezpieczeństwo i oszczędności energii!

 

Czytaj również: Design drzwi wejściowych do domu — jak powinny wyglądać nowoczesne drzwi zewnętrzne?

 

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18939 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 308

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >