W jaki sposób dobrać kolorystykę elewacji?

W jaki sposób dobrać kolorystykę elewacji?

Rozpoczynamy serię publikacji, w których przedstawimy propozycje gotowych rozwiązań kolorystycznych dla domów jedno i wielorodzinnych.. W części pierwszej kolor żółty.

 

Żółty należy do grupy tzw. kolorów ziemi i jego różne odcienie są obecne w wielu minerałach i materiałach jak choćby drewno, glina czy słoma. Ze względu na powszechną dostępność żółte pigmenty są wykorzystywane do barwienia już od czasów antycznych. Jako kolor strzechy, nowego gontu i belek drewnianych, żółty jest także silnie związany z barwami architektury tradycyjnej  w wielu regionach świata.

 

Czytaj również: Czy warto wykonać ceglaną elewację?

 

Także  współcześnie, ze względu na długą tradycję stosowania oraz pozytywne oddziaływanie, odcienie żółtego są bardzo popularne jako barwa tynków elewacyjnych. Jasne odcienie żółtego, szczególnie te dążące w stronę koloru pomarańczowego, można komponować z innymi barwami ciepłymi jak brązy, beże, a także czerwienie i oliwkowe zielenie. Żółte od0cienie dążące w stronę zieleni są optycznie „chłodniejsze” i dobrze komponują się zarówno z zielenią, jak np. z różnymi szarościami. Poniżej wybrane propozycje FOVEO TECH z wykorzystaniem koloru żółtego.

 

Czytaj również: Najlepszy czas na remont


Propozycja 1

- Zastosowane kolory FOVEO TECH:  Tynk 1: 150 D, Tynk 2: 120 F, Tynk mozaikowy: MD 15.

 

- Dach: brąz; Stolarka: naturalny RAL 1011; Lakierobejca VIDARON: L03 Robinia Akacjowa; Projekt domu: BrzozaPropozycja 2

- Zastosowane kolory FOVEO TECH: Tynk 1: 120 F, Tynk 2: 160 C, Tynk mozaikowy: MG 02.

 

- Dach: czarny; Stolarka: RAL 8028; Lakierobejca VIDARON: L01 Bezbarwny; Projekt domu: Calineczka 2.

 

Propozycja 3

- Zastosowane kolory FOVEO TECH: Tynk 1: 190 F, Tynk 2: 500 F, Tynk mozaikowy: MD 25

 

- Dach: grafitowy; Stolarka: biały; Projekt domu: Meteor 2.

 

Przedstawione propozycje są fragmentem „Poradnika kolorów FOVEO TECH” dostępnego na www.foveotech.pl. Kolory tynków FOVEO TECH zostały zaprezentowane na domach zaprojektowanych przez Biuro Projektowe MTM STYL.

Źródło: Śnieżka / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 137

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >