Wiązki kablowe w budownictwie – zastosowanie

Wiązki kablowe w budownictwie – zastosowanie

Funkcjonowanie wszystkich urządzeń elektrycznych zależy w głównej mierze od wiązek kablowych. To one pozwalają na niezawodne i efektywne wydzielanie energii elektrycznej.

 

Czym są wiązki kablowe?

Wiązki kablowe od firmy PROFITECT to połączenia różnych części przez zbiór kabli elektrycznych i konektorów. Obecnie używa się coraz bardziej skomplikowanych wiązek, które mogą posiadać nawet kilkadziesiąt przewodów, a każdy z nich odpowiada za przesył energii do innego elementu. Wiązki kablowe możemy uświadczyć w samochodach, komputerach a także różnych innych urządzeniach, które potrzebują do działania prądu. Wiązka kablowa jest zróżnicowaną strukturą połączeń między konkretnymi elementami systemu. Dzięki niej dostępne są funkcje urządzeń elektrycznych takie jak np. transmisja danych, czy zasilanie.

 

Zastosowanie wiązek elektrycznych w budownictwie

W budownictwie istotne jest zastosowanie przewodów bezhalogenowych, czyli takich, które nie zawierają chloru, fluoru, jodu i bromu. W czasie pożaru odznaczą się niskim wydzielaniem dymu, niską korozyjnością i toksycznością co uchroni nas przed zatruciem. Zazwyczaj kable bezhalogenowe stosuje się w budynkach użyteczności publicznej takich jak np. szpitale, galerie handlowe jak również w miejscach o dużej wartości czy sporym potencjale zagrożenia. Najpierw trzeba wybrać odpowiednie kable, które będą odpowiadać za działanie konkretnego urządzenia. Najlepiej wybrać grubość przewodnika i materiały dostosowane do mocy energii, która popłynie w wiązce. W wiązkach kablowych konieczne jest używanie materiałów najwyższej jakości, dostosowanie długości wiązki prowadzącej do urządzenia, a także wybór odpowiedniej wtyczki do gniazda wybranego sprzętu.

 

Wiązki kablowe w budownictwie – zastosowanie

 

Czytaj również: Narzędzie, które sprawi, że beton będzie bez zarzutu: innowacyjne rozwiązania budowlane

 

Kable elektryczne są powszechnie stosowane na ścianach i stropach, we wnękach podwieszonych sufitów, w szczelinach ścian. Musimy przestrzegać wymagań, które są przewidziane przez producenta danego kabla. Reszta elementów instalacji jak przepusty przez ściany, puszki łączeniowe itp. musimy dobrać w klasyfikacji nie niższej niż jest klasyfikacja kabla co powinno być zatwierdzone przez stosowne raporty badań i certyfikaty. Przy wyborze poszczególnych elementów powinniśmy uwzględnić odległości względem mocowania, obciążenia mechanicznego i wymiarów.

 

Mocowanie kabli podczas tynkowania

Jeśli instalacja elektryczna ma być bezpieczna i sprawna powinniśmy pamiętać, że kable umocowane powinny być zgodnie z planem instalacji już podczas prac tynkarskich. Przewody na sufitach i ścianach są przytrzymywane poprzez specjalne uchwyty. Wyróżniamy uchwyty pojedyncze i podwójne. Akcesoriami przydatnymi przy mocowaniu kabli do ściany są: pistolet do spinania kabli, opaska kablowa i uchwyty samoprzylepne.

 

Prowadzenie kabli elektrycznych w posadzce

Powierzchnia, którą zajmują przewody w ścianach budynku jest ograniczona do minimum. Można wiercić na każdej ścianie bez uszkodzeń budynku. Praca będzie szybko wykonana. Dla doświadczonego elektryka prostym zadaniem jest przeciągnąć przewody przez peszel a potem zamocowanie go na betonowej posadzce.

 

Pełna regulacja umiejscowienia instalacji

Wiązki kabli można prowadzić na niemal całej przestrzeni pomieszczenia jednak najlepiej układać je jak najbliżej ścian. To gwarantuje mniejsze zagrożenie uszkodzenia przewodu przez następne ekipy montażowe jak np. hydraulika.

 

Przewody oświetleniowe można wyprowadzić bez konieczności prowadzenia przewodów na suficie. "Oprzewodowanie" oświetlenia możemy zrealizować na posadzce piętro wyżej, wtedy do lamp przewiercamy się "od góry", a to ułatwi nam zamontowanie elementów sufitowych wraz z kosztami tynku nanoszonego na sufit.

 

Kanały podłogowe

Pozwalają prowadzić wiązki kabli, które są zabezpieczone szczelną pokrywą. Taka forma zabezpieczeń potrzebuje właściwego rozmieszczenia klap rewizyjnych. Jest polecana zwłaszcza w salach konferencyjnych, biurach i w innym pomieszczeniach, gdzie potrzebny jest szybki dostęp do zasilania na całej powierzchni, która jest użytkowana.

 

Proces produkcyjny 

Po przygotowaniu wszystkich elementów i tego jak mają wyglądać wiązki następuję przygotowanie styków i aplikowanie konektorów. To jak ma wyglądać system łączący wiązki kablowe powinno się skonsultować z użytkownikiem. Musi wytrzymywać obciążenie i być zgodny z wymaganiami łączeniowymi i użytkowymi. Następnie odbywa się proces lutowania przy użyciu bardzo precyzyjnych maszyn. Końcową czynnością jest oznaczenie przez producenta kolejnych przewodów. Przewody funkcyjne, fazowe i inaczej uziemiające oznacza się powszechnie za pomocą kolorów. Jeśli przewodów jest większa ilość wtedy producent stosuje na nich nadruki w formie liter, żeby osoba eksploatująca wiedziała który do czego służy. W procesie produkcyjnym mogą się pojawić usterki dlatego ważnym etapem przy tworzeniu wiązek kabli są testy końcowe, których celem jest wykrywanie niepożądanych wad. Testy końcowe dadzą nam gwarancje, że wiązki są bezpieczne i ich działanie jest skuteczne. Muszą także spełniać wymogi ściśle określonych norm europejskich.

 

Czytaj również: Jak można wykorzystać drewno z rozbiórki w aranżacji wnętrz?

 

Wiązka kabli powinna być prawidłowo wykonana, bo stanowi ona ważny element całego systemu elektrycznego. Całe konkretne urządzenie może dzięki temu działać niezawodnie. Wiązki kablowe znajdziemy w większości urządzeń elektronicznych i elektrycznych takich jak: piekarniki, lodówki, tomografy, jak również w tramwajach, samochodach czy autobusach. Wiązka kabli w każdym urządzeniu pełni tę samą funkcję otóż przesyła po przewodzie miedzianym prąd elektryczny.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 485

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >