Zastosowanie odbojnic drogowych – co trzeba wiedzieć?

Zastosowanie odbojnic drogowych – co trzeba wiedzieć?

Różnego rodzaju słupki, barierki ochronne czy odbojniki mają bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ mogą być wykorzystywane zarówno jako element wyposażenia architektury miejskiej, jak również obiektów przemysłowych. Obecnie obowiązkowym komponentem przestrzeni miejskiej bez wątpienia są odbojnice drogowe, które możemy znaleźć w wielu różnych miejscach, a ich celem jest ograniczenie prawdopodobieństwa zderzenia samochodu z dowolnym obiektem. Co warto jednak wiedzieć na temat zastosowania odbojnic drogowych? Podpowiadamy. Czytaj dalej

 

Czym są odbojnice drogowe?

Odbojnice drogowe to elementy, które pozwalają na odgrodzenie niektórych miejsc, takich jak na przykład parkingi czy chodniki od jezdni. Dzięki właściwemu umiejscowieniu tych elementów strefy publiczne mogą być dobrze chronione. Najczęściej stosowane są one jednak przy ruchu samochodów osobowych, a także przy różnego rodzaju załadunkach oraz we wszystkich tych miejscach, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia konkretnego materiału. Z tego powodu odbojnice drogowe stosowane są nie tylko w przestrzeni publicznej, ale również na prywatnych posesjach. Nierzadko wykorzystywane są też jako zabezpieczenie w obszarach funkcjonowania dużych pojazdów, na przykład przy halach magazynowych. Bez wątpienia ułatwiają one odpowiednie zagospodarowanie przestrzenne wielu miejsc, zabezpieczając przed wypadkami lub uszkodzeniem pojazdów, a także innych elementów.


Zastosowanie odbojnic drogowych – co trzeba wiedzieć?

freepik.com

Jakie zastosowanie mają odbojnice drogowe?

Obecnie dostępne na rynku odbojnice drogowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Wśród nich wymienia się stalowe elementy o specjalnej konstrukcji, które mają zabezpieczać przed zderzeniem samochodu z dowolnym obiektem bądź też ograniczać przestrzenie do parkowania i poruszania się samochodów, na przykład w niedozwolonej strefie. Mogą one również oddzielać przestrzenie, wydzielając miejsca, do których na przykład wjazd jest zabroniony lub parkowanie jest zakazane, a także poszczególnych stanowisk w przestrzeni parkingowej. Odbojnice to więc ważny element architektury przestrzennej, który wpływa na bezpieczeństwo ludzi i pojazdów, a także chroni obiekty i zapewnia porządek komunikacyjny.

 

Czytaj również: W przemyśle i budownictwie, każdy fachowiec na wagę złota


Wybierając odbojnice drogowe, możemy postawić również na odboje elastyczne, które wykorzystuje się przy ruchu samochodów osobowych. Takie wersje z kolei wykonane są zazwyczaj ze specjalnej mieszanki gumowej, dzięki czemu jeszcze lepiej zabezpieczają ściany czy słupy, a także inne przestrzenie, gdzie występuje ryzyko uszkodzenia pojazdu, obiektu lub konkretnego materiału. Odbojnice drogowe obok słupków blokujących, są obecnie już niezbędnym elementem architektury drogowej, który wykorzystywany jest również w innych przestrzeniach do odgradzania od jezdni miejsc takich jak parkingi czy chodniki. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu zarówno odbojnic, jak i słupków blokujących, zwiększamy bezpieczeństwo w konkretnej strefie i mamy pewność, że obszary te są dobrze chronione. Dlatego każda osoba projektująca przestrzenie użytkowe, dla której istotne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, powinna uwzględniać w planach tego typu zabezpieczenia.

 

Czytaj również: Polscy przedsiębiorcy coraz częściej interesują się tematem ochrony własności przemysłowej i korzyści z tym związanych



Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 120

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >