100 procent ekologii

100 procent ekologii

Domy szkieletowe budowane w Systemie Kronopol spełniają najwyższe standardy ekologii począwszy od procesu produkcji komponentów, na eksploatacji gotowego budynku skończywszy... Czytaj dalej

Surowiec

Materiały drewnopochodne, które służą do budowy domów w Systemie Kronopol, są produkowane z lasów o planowej gospodarce zasobami leśnymi, zgodnie z surowymi zasadami FSC (Forest Stewardship Council). W praktyce oznacza to, iż do produkcji płyt OSB (głównego elementu konstrukcyjnego domów) zakład wykorzystuje materiały uzyskane przy przecinkach leśnych. Jest to tzw. surowiec średniowymiarowy, czyli materiał trudny do zagospodarowania, nadający się wyłącznie do produkcji komponentów drewnopochodnych, w tym papieru. Co ciekawe aby drzewo osiągnęło parametry pozwalające na uzyskanie z niego najwyższej jakości drewna potrzebuje około 70 lat, zaś uzyskanie materiału średniowymiarowego zajmuje kilkakrotnie mniej czasu.

Energooszczędność

W Ameryce Północnej w wyniku wieloletnich badań powstał program ATHENA, który ma za zadanie zachęcanie do wykorzystania w budownictwie materiałów, które mają najmniej szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Program ATHENA powstał jako rezultat pięciu lat badań prowadzonych przy współpracy architektów, ekologów, ekonomistów i technologów. Program ten miał za zadanie porównanie budownictwa ze stali, betonu i drewna. Po przeprowadzeniu szeregu badań i doświadczeń stwierdzono, iż budowa domu w systemie tradycyjnym zużywa prawie dwa razy więcej energii niż opcja budowy w systemie drewnianym, a na budowę domu w konstrukcji stalowej potrzeba 2,4 razy więcej energii niż na podobną budowę wykonaną w konstrukcji drewnianej.

Ekologia procesu produkcji

Oprócz ekologicznych cech samego produktu, firma Kronopol utrzymuje najwyższe standardy ochrony środowiska w czasie procesu produkcji. Potwierdzeniem tego są uzyskane certyfikaty: ISO 14001 oraz 18001 (są to certyfikaty BHP i ochrony środowiska). Oprócz tego w roku 2004 Kronopol otrzymał nagrodę "Panteon Ekologii Polskiej". Fabryka w Żarach jest samowystarczalna w zaspakajaniu zapotrzebowania na energię cieplną, potrzebną zarówno do procesu produkcyjnego jak i ogrzewania budynków produkcyjnych i biurowych fabryki. Energię cieplną uzyskuje się ze spalania kory i pozostałości z procesu produkcyjnego. Spaliny z kotłowni opalanych biomasą są wykorzystywane do procesów suszenia drewna w suszarniach bębnowych. Następnie po przejściu przez cyklony część spalin ponownie wraca do układu a nadmiar jest emitowany do atmosfery. Emisja nie przekracza dopuszczalnych norm określonych w polskich i europejskich uregulowaniach prawnych.

Warto dodać, że ogólnoświatowe badania i testy udowodniły, że nie ma dodatkowej emisji lotnych składników organicznych z OSB przy jej spalaniu lub zakopaniu w ziemi. Podczas tych procesów wydzielają się takie same substancje jak ze zwykłego drewna. Dlatego płytę OSB możemy utylizować na dwa wyżej wymienione sposoby. Procesy produkcyjne w Kronopolu znajdują się pod ścisłą kontrolą i nie oddziałują negatywnie na środowisko. Wyprodukowane materiały dzięki najnowszym technologiom sprawiają, że domy szkieletowe budowane w Systemie Kronopol są przyjazne środowisku.


System Kronopol to kompleksowo opracowana, spójna i nowoczesna technologia budowy domów w szkielecie drewnianym. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych materiałów drewnopochodnych powstaje konstrukcja o wyjątkowo wysokich parametrach technicznych i użytkowych budynku. Dom wybudowany w Systemie Kronopol jest zdrowy i bezpieczny. Zastosowanie płyt Kronotec MDF zapewnia wysoką izolacyjność pozwalającą na obniżenie kosztów ogrzewania, prądu i gazu i jednocześnie umożliwia stałą wymianę powietrza w budynku, jednym słowem, sprawia, że dom oddycha. Nowoczesne materiały oraz odpowiednia konstrukcja bryły zapewniają bardzo wysoką odporność ogniową.

 

Źródło: PEGASUS PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17328 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 254

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >