A może portfenetr - okno, które znakomicie doświetli i doda lekkości pomieszczeniu

A może portfenetr - okno, które znakomicie doświetli i doda lekkości pomieszczeniu

Nazwa wzięła się z połączenia ze sobą dwóch francuskich słów: „porte” i „fenêtre”, które znaczą kolejno drzwi i okno. Okna te sięgają do poziomu podłogi. Montowano je już w konstrukcjach pałaców z XVII wieku. Obecnie stosuje się je przede wszystkim w pomieszczeniach mieszkalnych, często jako zamiennik balkonu. Balkony francuskie, bo tak inaczej są nazywane to bardzo modne rozwiązanie, które coraz częściej można spotkać na fasadach nowoczesnych budynków. Kompleksowych rozwiązań w zakresie realizacji takich projektów dostarczają systemy balustrad zintegrowanych z oknami PVC z Krajową Oceną Techniczną. Czytaj dalej

 

Portfenetry, zwane też balkonami francuskimi, wzbogacają fasady budynków dużych miast już od XVII wieku. Konstrukcja okna z balustradą bez płyty balkonowej jest wykorzystywana w budynkach o wysokości do 25 m nad poziomem terenu oraz wszędzie tam, gdzie warunki ciasnej zabudowy wymuszają projektowanie płaskich elewacji. W ostatnich latach w powstaje coraz więcej budynków z balkonami francuskimi. Jest to podyktowane trendem projektowania dobrze doświetlonych wnętrz, które otwierają się na widoki otoczenia. Już w połowie tego roku wchodzą w życie nowe przepisy regulujące wprowadzanie do obrotu balustrad na rynku krajowym. Kompletne, przebadane rozwiązania portfenetrów marki Schüco już teraz odpowiadają tym wymogom i mogą być stosowane w różnego rodzaju budynkach.


Portfenetry, zwane też balkonami francuskimi, wzbogacają fasady

 

Czytaj również: Vetrex wprowadził na rynek nowy produkt i odświeżył identyfikację wizualną

 

Portfenetry są korzystnym rozwiązaniem w długich i jednocześnie wąskich pokojach. Zamontowane  na krótszej ścianie zapewniają jednakowy rozkład światła tak przy oknie jak i w głębi pokoju. Nie należy jednak umieszczać okien tego typu w dłuższej ścianie, gdyż pomieszczenie zostaje wtedy podzielone na część dobrze i gorzej oświetloną.

 

Jakie funkcje spełnia

Choć konstrukcja balkonu francuskiego uniemożliwia wychodzenie na zewnątrz budynku, to tego typu rozwiązanie zyskało wielu zwolenników, zwłaszcza wśród architektów i inwestorów. Balustrada ze szkła bezpiecznego lub ażurowa z prętów i rur nie tylko podkreśla prosty kształt bryły budynku, lecz także pozwala optycznie ją podwyższyć. Drzwi balkonowe i ostatnio bardzo modne otwierane okna zamontowane nisko w stosunku do poziomu podłogi umożliwiają nie tylko komfortowe doświetlenie wnętrz, ale też wietrzenie pomieszczeń. Najważniejszą z punktu widzenia bezpieczeństwa funkcją portfenetru jest zabezpieczenie przed wypadnięciem. Do tej pory polscy producenci balustrad nie byli jednak objęci obowiązkiem sporządzania krajowych deklaracji właściwości użytkowych. Zgodnie z  rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym, z dniem 30 czerwca 2018 roku zostanie wprowadzony wymóg stosowania Krajowych Ocen Technicznych dla wprowadzanych na rynek balustrad. Unikatowe rozwiązanie portfenetru Schüco, w którym balustrada jest mocowana bezpośrednio do ościeżnicy energooszczędnych i pasywnych okien oraz drzwi balkonowych Schüco z PVC-U, zostało poddane szeregowi specjalistycznych badań. Zgodność rozwiązania Schüco z obowiązującymi wymaganiami potwierdza Krajowa Ocena Techniczna ITB, dzięki czemu może być ono bezpiecznie stosowane w budynkach mieszkalnych i publicznych, takich jak np. biura, hotele, restauracje, szkoły czy obiekty służby zdrowia. 


A może portfenetr - okno, które znakomicie doświetli i doda lekkości pomieszczeniu


Prostsza realizacja portfenetru

W standardowych rozwiązaniach portfenetrów balustrady są zazwyczaj mocowane do ściany, co utrudnia modernizację elewacji i wiąże się z przerwaniem izolacji termicznej przegrody oraz powstawaniem tzw. mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Technologia portfenetrów Schüco pozwala na mocowanie balustrady bezpośrednio do ościeżnicy okiennej. Nie tylko eliminuje to problemy, jakie mogą się wiązać z ingerencją w konstrukcję przegrody, lecz również zapewnia nowoczesną, minimalistyczną estetykę. Rozwiązanie portfenetru Schüco jest dostępne w dwóch wariantach wykonania z balustradą wykonaną z rur i prętów ze stali nierdzewnej lub bezpiecznego szkła warstwowego typu VSG. Balustrada złożona z elementów stalowych daje bardzo szerokie możliwości kształtowania estetyki elewacji. Dostępne w trzech średnicach rury i pręty stalowe są mogą być rozmieszczane w różnych rozstawach, tworząc balustradę o rozpiętości do 2000 mm. Natomiast wszędzie tam, gdzie ważna jest wizualna lekkość architektury, można zastosować całkowicie transparentne balustrady ze szkła bezpiecznego VSG o szerokości nawet do 2000 mm. Szeroki wachlarz prefabrykowanych akcesoriów systemowych obejmujących różne rodzaje zamocowań sprawia, że montaż przebiega szybciej i sprawniej.

 

Czytaj również: Nowoczesny system okienno-drzwiowy zapewni panoramiczny widok

 

A może portfenetr - okno, które znakomicie doświetli i doda lekkości pomieszczeniu

 

 

 

 

 

Źródło: echo PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15764 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 168

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >