Aby ocieplona elewacja była trwała przez długie lata

Aby ocieplona elewacja była trwała przez długie lata

Wyjątkowo ciepła zima pozwala na dokończenie trwających remontów oraz na nowe prace budowlane prowadzone na zewnątrz. Warto wykorzystać sprzyjającą aurę i zamiast pośpiesznie byle jak i byle czym, ostatnie prace wykonać fachowo. Czytaj dalej


Szczególnie pośpiech negatywnie wpływa na ocieplanie budynków. Dodatkowo oszczędzamy na rosnących cenach  materiałów i robocizny. Pośpieszne byle jak wykonane prace mogą spowodować, że już w przyszłym roku wydamy kolejne, jeszcze większe pieniądze na poprawki. Zima, wykazuje wszystkie błędy wykonawcze i materiałowe.  Jest najlepszym sprawdzianem wykonanych prac i zastosowanych materiałów.

Niechlujnie przymocowanie styropianu czy wełny do podłoża może zniweczyć cały oczekiwany efekt izolacji termicznej.

Niestabilne ruchome podłoże jest przyczyna spękań elewacji. Wiatr (powietrze), które dostanie się między mur i ocieplenie (w przypadku stosowania klejenia jedynie na placki) jest w stanie zerwać całe powierzchnie wraz z tradycyjnymi kołkami.

Dlatego też, choć materiały ociepleniowe nie zmieniają się od lat, technika ich montażu wraz z rozwojem techniki i zdobytymi doświadczeniami uległa wyraźnemu udoskonaleniu.

Chodzi głównie o wykonywanie ociepleń na starych budynkach, których ściany są wykonane z różnych często starych i zniszczonych materiałów. Tradycyjne łączniki mechaniczne (kołki) dobrze trzymają jedynie w nowych nośnych murach, których doskonała przyczepność pozwala często na stosowanie montażu jedynie na zaprawie  klejowej bez kołków. Należy mieć świadomość, że każdy łącznik-kołek, dziurawi nasza izolację (widać to doskonale na zdjęciach termowizyjnych). Dlatego też, jeżeli decydujemy się na dziurawienia izolacji, należy zrobić wszystko, aby zastosowany kołek naprawdę dobrze trzymał się w podłożu.

Bardzo częstym błędem, gdy goni nas czas i chęć zaoszczędzenia, jest stosowanie uniwersalnych kołków i kleju na każde podłoże.

Tymczasem na rynku dostępne są już nowoczesne kotwy do montowania izolacji, nawet na słabych murach i tynkach. Przykładem takiego sprawdzonego łącznika jest kotwa KlebeAnker firmy Baumit, która zalecana jest głównie na stare podłoża o słabych, często łuszczących się tynkach.  Podstawowa różnica między kotwami a tradycyjnymi łącznikami-kołkami to sposób osadzania w ścianie. Tradycyjne łączniki-kołki mocuje się, wiercąc otwory przez materiał termoizolacyjny. Kotwy KlebeAnker osadza się bezpośrednio w ścianie, przed klejeniem płyt styropianowych - zapewnia Maciej Iwaniec, Product Manager z firmy Baumit - Dzięki możliwości wyboru miejsca osadzenia kotew, zwłaszcza na starych, osłabionych ścianach, montaż ocieplenia jest znacznie stabilniejszy niż w metodzie tradycyjnej - dodaje.

Znane są przypadki, gdy podczas silnych wiatrów powietrze, które przedostało się między mur a ocieplenie, powodowało zerwanie fragmentów ocieplonych elewacji łącznie z tradycyjnymi kołkami. Inne niepożądane efekty ocieplenia budynków przypadkowymi materiałami to zawilgocenie ścian a w rezultacie i wnętrz, a także przebarwienia, pękanie a nawet odpadanie tynków.

 

Źródło: iN PLUS Public Relations / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Elewacja domu Liczba postów: 87 Grupa: Budowa i re... Szukam firmy, która wykona docieplenie elewacji we Wrocławiu. Możecie kogoś polecić? Znalazłam już firmę ale szukam jeszcze innych, porównać ceny i zakres usług...
  • Drzwi zewnętrzne z motywem naturalnego kamienia Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Sprawdź ofertę krakowskiego Kenbudu. Sprzedają i montują bramy garażowe, okna i drzwi najlepszych producentów.
  • Budowa domu energooszczędnego Liczba postów: 43 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Gość: RoboRobbo napisał: Ja właśnie mam panele fotowoltaiczne i powiem szczerze, że jestem bardzo zadowolony. Rachunki prawie zerowe, tylko opłaty st...
  • Schody z kamienia Liczba postów: 19 Grupa: Firmy budow... Ja mam schody z granitu. Mega fajnie się sprawdzają. Do tego jest zrobione delikatne podświetlenie LED. Uważam, że granit na schody to idealny materiał. Jak szu...
  • Jakie efekty daje ozonowanie pomieszczeń? Liczba postów: 15 Grupa: Budowa i re... Ozonowaniem pomieszczeń różnego typu jak magazyny, hale, biura zajmuje się firma Efekt DDD https://efektddd.pl/ozonowanie_pomieszcz en__andrychow Mi oni cyklicz...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17192 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 174

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >