Co jest obecnie „modne” w projektach domów jednorodzinnych?

Co jest obecnie „modne” w projektach domów jednorodzinnych?

Z domami jest tak, że pojawiają się niekiedy projekty budynków, które w znaczny sposób zmieniają historię architektury, oraz takie, które stylem i klimatem nawiązują do nowych wzorców. Warto wiedzieć, co jest obecnie „modne” w projektach domów jednorodzinnych—nawet jeśli nie zdecydujemy się na jakieś awangardowe rozwiązania podczas budowy własnego. Decyzja o wyglądzie domu powinna być przemyślana i pewna, gdyż jest to zazwyczaj wybór i inwestycja na lata. Czytaj dalej

Od jakiegoś czasu panuje w architekturze domów jednorodzinnych nowy styl, charakteryzujący się ożywczym spojrzeniem na stare rozwiązania, innym podejściem do materiałów budowlanych oraz konkretnych elementów domu. Uważam, że są to zmiany w pozytywnym sensie. Oprócz powiewu świeżości i nowatorskich często rozwiązań dają się one zauważyć, a ich charakterystyczną cechą są: lekkość i oryginalność różnorodnych rozwiązań.

Gdy patrzymy na nowoczesny budynek mieszkalny, najpierw zauważamy to, iż większość współczesnych domów posiada inny niż dotychczas popularnie używany sposób wykończenia elewacji. Używa się teraz różnorodnych, często bardzo kontrastowych materiałów: kamienia w różnej postaci, drewna- i rożnych połączeń tych materiałów, a także surowego betonu, cegieł ceramicznych i cementowych, tradycyjnych tynków, oraz tynków ozdobnych. Teraz wszystko zależy od indywidualnych pomysłów i potrzeb zamawiających projekt osób. Profesjonalne biura projektowe potrafią w sposób rzetelny i fachowy doradzić każdemu jakie materiały można zastosować podczas realizacji projektu. Wspólnie można osiągnąć wspaniały efekt.
Najbardziej widoczna zmiana polega na tym, że zanika prawie zupełnie znaczenie ornamentu. Zamiast niego wyróżnia się całe piękno samego materiału ujętego w proste, regularne ramy. Najważniejsze są proporcje ścian i okien, liczy się pomysłowość i funkcjonalność wnętrza domu.

Odrodzenie i powrót do łask przeżywa obecnie drewno- zwłaszcza jako materiał wykończeniowy elewacji i wnętrz. Przyczyną owej sytuacji mogą być- z jednej strony chwilowe zauroczenie tym pięknym surowcem po czasach, kiedy było ono wyłącznie materiałem konstrukcyjnym, ukrytym pod warstwami wykończeniowymi. Z drugiej strony – wciąż bardziej rozwinięta oferta rynkowa i udoskonalanie metod zabezpieczania tego materiału przed niszczącymi wpływami warunków atmosferycznych i innych. Kiedyś wiele czasu i uwagi poświęcano na zabezpieczenie drewna przed wpływem zewnętrznych czynników. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych, znakomitych środków konserwujących i ochronnych, które wystarczy użyć w pierwszej fazie powstawania budynku. Zauważa się też coraz częściej tendencje do braku przesadnego dbania o ten naturalny materiał, gdyż normalne wypłowienie i zmiany pod wpływem warunków atmosferycznych—według wielu—mają swój niewątpliwy urok.

Projektanci wracają coraz częściej do dawnych styli. Przykładem jest produkcja domów z bali. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o domach nawiązujących do lokalnych tradycji budowania. Takie domy najczęściej zbudowane z lokalnych materiałów budowlanych (drewno, kamień, trzcina) i odtwarzające regionalne detale mogą znaleźć swoje miejsce tylko tam gdzie mieszkają ludzie, którzy wiedzą jak i z czego je zbudować. Nie uda się wkomponować ich w inny teren. Dobrze widoczną tendencją jest tu dążenie do wykorzystania materiałów naturalnych.

Innowacyjnym materiałem, jest przezroczysty beton. Powstaje on na Węgrzech i jest jeszcze w fazie produkcji w warunkach warsztatowych. Pomysł polega na połączeniu betonu ze światłowodami i włóknami, dzięki czemu tworzy się przepuszczająca światło, półprzezroczysta ściana grubości około 25 cm, przez którą bez problemu można obserwować kontury postaci. Wszystko tu rozbija się o szczegóły- odpowiednie proporcje składników i ich równomierne rozłożenie w masie. Moim zdaniem zapowiada się ciekawie, jeżeli nie rewolucyjnie.

W Polsce mamy już przedsmak tego, co może się wydarzyć, jeżeli inwestor z projektantem pójdą wspomnianymi wyżej tropami. Dom jednorodzinny będzie się zmieniał także i u nas, może więc warto pomyśleć o kierunku tych zmian, zwłaszcza jeśli przed nami jest właśnie decyzja o wyborze projektanta i o wyborze domu.

Są tutaj domy jednorodzinne, wyróżniające się dobrze skrojoną szatą zewnętrzną i ciekawym doborem materiałów wykończeniowych. Nie ma ograniczeń w formie czy pomyśle na dom- może on nawiązywać do prostego, kwadratowego „pudełka”, jak i do tradycyjnego budynku z dwuspadowym dachem. To chyba dobra wiadomość? Oznacza, że nie trzeba się kurczowo trzymać jakiegoś kanonu estetycznego, który ogranicza wybór rozwiązań. Wystarczy dobry smak i umiar w „udziwnieniach”.

Bez względu na to jak wyglądają współczesne polskie domy, na przestrzeni ostatnich lat daje się zauważyć powszechne zjawisko większej dbałości o otoczenie i podwórka budynków. Coraz więcej zadbanych, często koszonych trawników, kolorowych rabat kwiatowych i eleganckich elementów- tak zwanej "małej architektury" – murków, schodków, oczek wodnych. Nie jest więc aż tak ważne w jakim stylu jest dom, w którym mieszkamy, ale to, czy umiemy zadbać, by dom i jego otoczenie cieszyło oczy nasze, naszych gości, sąsiadów czy przechodniów.

Źródło: budnet.pl
Autor: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16716 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 283

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >