Co możemy zrobić dla ochrony klimatu?

Co możemy zrobić dla ochrony klimatu?

Zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery to jeden z priorytetów europejskiej polityki energetycznej w dążeniu do spowolnienia globalnego ocieplenia klimatu.

Troska o środowisko to także niewielkie, codzienne czynności, które w dłuższej perspektywie mogą znacząco przyczynić się ochrony środowiska naturalnego – przekonują eksperci programu „Gaspol kibicuje klimatowi”.

Globalne ocieplenie Ziemi doprowadza do istotnych zmian klimatycznych oraz przyczynia się do niszczenia naturalnego środowiska. Z tego względu Unia Europejska, w tym Polska, podjęła istotne działania na rzecz obniżenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery o 20-30% do 2020 roku. Cel ten będzie realizowany poprzez zwiększenie wykorzystania paliw z niską emisją dwutlenku węgla oraz energii odnawialnej, jak np. słońce, woda, wiatr czy energia geotermalna. Do 2020 roku planowane jest zwiększenie wykorzystania tego rodzaju energii blisko o 20%.

„Wykorzystując energię odnawialną, Unia Europejska byłaby w stanie zmniejszyć emisję CO2 nawet o 600-900 mln ton rocznie” – mówi Bożena Wróblewska, ekspert programu „Gaspol kibicuje klimatowi”. „Istotnym czynnikiem dla wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest położenie geograficzne danego obszaru, jak np. ilość nasłonecznienia czy też siła wiatru w skali całego roku. Dlatego dla efektywnego korzystania z energii odnawialnej ważne są predyspozycje danego obszaru” – dodaje Wróblewska.

 

Polacy o energii odnawialnej

Jak pokazują badania, Polacy są pozytywnie nastawieni do wykorzystania energii odnawialnej. Ponad połowa z nich deklaruje chęć płacenia za energię więcej, jeśli byłaby ona pozyskiwana ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie 57% wskazuje odnawialne źródła energii jako najbardziej ekologiczne rozwiązanie energetyczne
– wynika z raportu TNS OBOP przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi” . Szczegółowe Wyniki raportu dostępne są na stronie www.kibicujklimatowi.pl.

Energia odnawialna może być powszechnie wykorzystywana dla potrzeb indywidualnych odbiorców. Chęć zainstalowania kolektorów słonecznych w swoim domu deklaruje dziś blisko 75% Polaków . „Zestaw solarny to jednorazowy wydatek rzędu 10 tys. zł. Jednak odpowiednio dobrany do potrzeb domu jednorodzinnego pozwala w skali roku zaoszczędzić nawet do 60% kosztów podgrzewania wody, co stanowi około 20% kosztów energii zużywanej na podgrzewanie wody i ogrzewanie budynku jednorodzinnego” – mówi Kamil Dolata, ekspert programu „Gaspol kibicuje klimatowi”. „W Polsce roczne wielkości promieniowania słonecznego wynoszą od 900 do 1150kWh/m2, co stwarza dobre warunki do efektywnego wykorzystania tego źródła energii” – dodaje Dolata.

Co Ty możesz zrobić dla ochrony klimatu?

Jedną z głównych przyczyn globalnego ocieplenia klimatu jest zwiększona emisja szkodliwych gazów cieplarnianych, jak dwutlenek węgla czy tlenek azotu. Gazy te tworzą nieprzepuszczalną barierę dla promieni słonecznych powodując tym samym ocieplenie powierzchni Ziemi. Do zmniejszenia emisji CO2 przyczynia się m.in. odpowiednia racjonalizacja i zarządzanie energią. „Ograniczenie zużycia energii w Unii Europejskiej o 20%, pozwoliłoby do końca roku 2020 zmniejszyć emisję szkodliwych gazów o blisko 800 mln ton. Co ważne, w dążeniu do osiągnięcia tego celu istotne znaczenie mają także działania i codzienne nawyki każdego mieszkańca Europy” – komentuje Bożena Wróblewska.

 

Eksperci programu „Gaspol kibicuje klimatowi” wytypowali kilka istotnych zasad, dzięki którym każdy z nas może znacząco przyczynić się do ograniczenia zużycia energii oraz redukcji emisji CO2 do atmosfery:

- Obniż temperaturę w mieszkaniu o jeden stopień. W ten sposób ograniczysz emisję CO2 niemal o 300 kg rocznie. W przeliczeniu na jedno gospodarstwo domowe obniżysz swój rachunek za energię  średnio o 5-10%.
- Zadbaj o dobrą izolację domu. Ciepło uciekające przez źle izolowane ściany, okna czy dach to strata energii nawet do 50%
- Wybierz autogaz zamiast benzyny. Jest on bardziej przyjazny środowisku niż benzyna ze względu na znacząco niższy poziom emisji dwutlenku węgla i tlenku azotu, nawet do 68% .
- Wybierz ekologiczne rozwiązania energetyczne. Wybieraj energooszczędne oświetlenie. Zamiast ogrzewać dom energią elektryczną czy węglem, wybierz np. gaz płynny lub ziemny. Rozważ również instalację kolektorów słonecznych do podgrzewania wody w domu.
- Nie zostawiaj niepotrzebnie włączonych urządzeń. Wychodząc z domu lub
z pracy wyłącz komputer i światło. Nie zostawiaj też urządzeń w stanie czuwania –
w ten sposób zużywają dodatkowo do 40% więcej energii w ciągu 24h pracy. Pamiętaj też, by wyłączyć z kontaktu jak największą liczbę urządzeń przed wyjazdem na urlop.
-  Zużywaj tyle energii, ile potrzebujesz. Czytając książkę czy oglądając telewizję, korzystaj z punktowego światła zamiast oświetlać całe pomieszczenie. Gotuj z użyciem pokrywki – w ten sposób zaoszczędzisz nawet połowę niezbędnej energii. Gotuj
w czajniku tylko tyle wody, ile rzeczywiście potrzebujesz – czajnik pobierze znacząco mniej energii niż gdyby gotował 1 litr wody.

Ogólnopolski Program na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi” – celem programu jest edukacja polskiego społeczeństwa na temat wykorzystania nowoczesnych rozwiązań energetycznych i ich roli w redukcji emisji szkodliwych gazów CO2 do atmosfery. Zadaniem programu jest również aktywizowanie gmin, powiatów i społeczności lokalnych do podejmowania inicjatyw proekologicznych jako istotnych dla zrównoważonego rozwoju poszczególnych regionów. Program jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Gospodarki. Więcej informacji na www.kibicujklimatowi.pl.

Patroni instytucjonalni:
- Ministerstwo Gospodarki (MG)
- Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE)
- Związek Powiatów Polskich (ZPP)
- Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich (FAOW)
- Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP)

Patroni medialni:

- TV Silesia
- Czysta Energia
- Przegląd Komunalny
- Naszemiasto.pl
- E-petrol.pl
- Energieodnawialne.pl

Inicjatorem programu jest firma Gaspol S.A.
 
Źródło: On Board Public Relations Sp. z o.o. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17220 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 207

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >