Co zrobić, aby odstraszyć ptactwo z dachu?

Co zrobić, aby odstraszyć ptactwo z dachu?

Wiosna w tym roku nadeszła bardzo szybko, a wraz z nią przyleciały ptaki szukające miejsca do osiedlenia. Dla ich dobra i własnego spokoju, nie pozwólmy, aby zbudowały gniazda w naszych rynnach i w szczelinach dachu. Czytaj dalej

 

Ptaki szukające wiosną miejsca na założenie gniazda potrafią być bardzo kłopotliwe, dlatego należy uważnie obserwować, czy nie próbują go zbudować w rynnie, bądź pod okapem. Szczególnie uciążliwe potrafią być gołębie, które tylko zanieczyszczają elewacje, rynny oraz balkony, ale również są nosicielami chorób i alergenów. Aby uniknąć meczącej i często nieskutecznej walki z ptactwem warto zainwestować w zabezpieczenia przeciw ptactwu.

 

 

Rodzaje zabezpieczeń

Aby zabezpieczyć dom przed ptactwem, możemy skorzystać z kolców, które odpowiednio zamontowane uniemożliwiają ptakom przysiadanie i zakładanie gniazd na gzymsach, krawędziach dachów oraz innych częściach domu. Należy pamiętać, że kolce muszą być zamontowane w miejscu widocznym dla ptaków. Zabroniony jest montaż takich zabezpieczeń we wnękach balkonów oraz w sposób, który by zagrażał zwierzętom. Możemy wówczas zostać oskarżeni o złamanie art. 52 ustawy o ochronie przyrody. Jeżeli będziemy chcieli zamontować kolce w sposób blokujący dostęp do istniejących gniazd lub miejsc, w których mogą być one zakładane, będziemy potrzebowali zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

 

Czytaj również: Dach idealny do stajni

 

Podczas budowy domu, koniecznie trzeba również pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu szczelin wentylacyjnych w okapie. Braas oferuje trzy rodzaje zabezpieczeń okapu: grzebień okapu, grzebień okapu z kratką wentylacyjną oraz taśmę wentylacyjną okapu. Każde z tych rozwiązań zabezpiecza okap przed dostępem drobnych ptaków, owadów i gryzoni.  Grzebień okapu zalecany jest do pokryć z dachówek profilowanych, gdyż dzięki elastycznym listkom dopasowuje się do kształtu dachówki. Z kolei grzebień z kratką wentylacyjną sprawdzi się w dachach wymagających większego przekroju wlotu powietrza pod pokrycie. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest to, że kratka posiada zatrzaskowo mocowane podkładki, umożliwiające mocowanie haków rynnowych bez konieczności wycinania fragmentów kratki – tłumaczy SUPERDEKARZ Tomasz Święty z firmy ISO –BAU z Nowego Gulczewa.

 

 

Niezależnie, który rodzaj wybierzemy, najważniejsze jest zamocowanie ich zgodnie z zaleceniami producenta. Bo chociaż jest to zadanie stosunkowo łatwe, praktyka pokazuje, że niedoświadczeni dekarze nawet na tym polu potrafią popełniać błędy. Należy pamiętać, że podczas budowy dachu, nawet taki z pozoru blachy błąd, może być dotkliwy w skutkach. Dlatego kierując się wyborem wykonawcy należy kierować się renomą oraz doświadczeniem dekarza. Zaoszczędzimy w ten sposób nie tylko pieniądze na poprawki, ale również zyskamy pewny dach nad głową.

Źródło: FamaPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17359 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 226

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >