Co zrobić kiedy dach przecieka?

Co zrobić kiedy dach przecieka?

Mijająca zima, obfitująca w złe warunki pogodowe, mogła wyrządzić wiele szkód na naszym dachu. Czytaj dalej

 

 

Jeśli jednak nie zdążyliśmy jeszcze dokonać sezonowego przeglądu połaci, a pierwsze wiosenne deszcze ujawniły nieszczelność dachu, musimy jak najszybciej wyeliminować usterki i zlikwidować miejsca ewentualnych przecieków. Pamiętajmy, że aby uniknąć kosztownych napraw, lepiej od razu usunąć drobne uszkodzenia, niż czekać tak długo, aż dach będzie się nadawał do całkowitej wymiany. Każdy dach posiada miejsca wyjątkowo podatne na przecieki, dlatego powinny być one uszczelnione obróbkami blacharskimi, a także specjalistycznymi taśmami, klejami lub masami dekarskimi. Zalegający śnieg i obfite deszcze to solidny test szczelności połaci. Wszelkie błędy popełnione przez ekipę dekarską zdemaskuje woda, która przeniknie nawet w najmniejsze szczeliny. Do przeciekania może doprowadzić nieprawidłowo ułożone pokrycie, źle wykonane lub zamontowane obróbki blacharskie oraz uszkodzone folie dachowe, a także niewłaściwie uszczelnione okna dachowe czy wyłazy.

 

Czytaj również: Co zrobić kiedy dach przecieka?

 

Jak zlokalizować przeciek?

O tym, że dach przecieka, niejednokrotnie dowiadujemy się dopiero wtedy, kiedy woda zaczyna kapać nam na głowę. Dlatego warto pamiętać, że sygnałem nieszczelności dachu jest nie tylko przeciekający sufit, ale również wilgoć i pleśń wokół kominów, kratek wentylacyjnych czy świetlików dachowych. Nie zawsze jednak dziura w dachu musi być dokładnie tam, gdzie mokra plama na suficie. Chcąc dokładnie określić miejsce przecieku, należy uważnie obejrzeć pokrycie. Dobrym sposobem jest odnalezienie tego punktu bezpośrednio na strychu, po wewnętrznej stornie pokrycia. W pierwszej kolejności sprawdźmy newralgiczne punkty połaci, czyli wszelkie załamania, połączenia połaci, wokół kominów, lukarn oraz okien połaciowych.

 

 

Kiedy membrana jest uszkodzona

Na przeciekanie mniej narażone są dachy strome o kącie nachylenia powyżej 30°, ponieważ woda i śnieg jest z nich szybciej odprowadzana. Z kolei na dachach o małym spadku połaci zalegający śnieg może przedostać się pod folię wstępnego krycia. Jeśli okaże się, że membrana jest porwana lub zawinięta, wówczas woda będzie wnikać pod wstępne krycie i zawilgoci kolejne warstwy. Wbrew pozorom uszkodzenia folii dachowej zdarzają się dosyć często i mogą spowodować poważne szkody w strukturze dachu. Często dziury powstają w wyniku rozerwania membrany przez ostre krawędzie dachówek, gwoździe, młotki lub inne narzędzia, a także podczas montażu lub transportu.

 

Czytaj również: Jak zachować styl i jakość dachówki

 

Pamiętajmy, że zbagatelizowanie nawet małych, drobnych dziurek w przyszłości przełoży się na poważne problemy z dachem.  Dlatego konieczna jest natychmiastowa reperacja wszelkich usterek. W tej sytuacji najlepiej sięgnąć po specjalistyczną taśmę naprawczą do klejenia folii, która zapewni trwałe połączenia (taśma Permo® HD w ofercie firmy Klöber). Jednak najbardziej niebezpieczne są małe i słabo widoczne dziury powstałe np. w wyniku wypalenia przez popiół spadający z papierosów. Z tego względu na dachu powinien obowiązywać zakaz palenia. Jeśli jednak, z jakichś przyczyn uszkodzenia nie zostały usunięte, połać może zacząć przeciekać już po pierwszym deszczu. Wówczas również musimy skleić folię specjalistyczną taśmą. Trzeba pamiętać, by przed zastosowaniem starannie oczyścić powierzchnię - radzi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o. 

 

Sprawdź okolice komina

Miejscem, w którym równie często zdarzają się przecieki jest komin. Zazwyczaj przyczyna to  nieprawidłowo wykonana obróbka komina zakrywająca szczelinę pomiędzy jego ścianami a  pokryciem. Popularne kołnierze z blachy z czasem odkształcają się pod wpływem temperatury. Jeśli na styku tych dwóch elementów nie ma właściwego uszczelnienia, wtedy woda spływa po ścianach komina i przedostaje się pod pokrycie dachowe. Przyczyną przecieków jest też często wykruszony lub wyschnięty uszczelniacz. W takim wypadku należy zakryć dziury nową jego warstwą.

 

Czytaj również: Dachówki ceramiczne w ofercie Braas


Warto zauważyć, że tego typu problemy wyeliminujemy, jeśli podczas prac nad obróbką kominową zastosujemy nowoczesne taśmy specjalistyczne z warstwami klejącymi. To doskonała alternatywa dla tradycyjnej obróbki z blachy. W naszej ofercie posiadamy właśnie taką taśmę (Easy-Form, Klöber-HPi), która znajduje zastosowanie przy wszelkiego rodzaju uszczelnieniach i połączeniach w obrębie dachu. Wykonana jest z aluminium w nowoczesnej technologii umożliwiającej jej bardzo dużą elastyczność z jednoczesnym zachowaniem wysokiej trwałości wykonywanych połączeń – mówi Przemysław Skibiński.


 

Przecieki przy wyłazie dachowym

Zazwyczaj przecieki dachu przy wyłazie dachowym spowodowane są błędami popełnionymi przy montażu oblachowania zewnętrznego, kołnierza uszczelniającego lub uszkodzenie ich elementów.  –  "W przypadku zlokalizowania przecieku przy wyłazie, trzeba sprawdzić, czy zamontowano wszystkie elementy kołnierza uszczelniającego oraz czy są one prawidłowo z nim połączone. Uszkodzony kołnierz i jego elementy musimy dokupić i wymienić na nowe. Przyczyną przecieków może być też niewystarczające ocieplenie ościeżnicy okna, które powoduje przemarzanie. W celu naprawy trzeba wyciąć obudowę z płyt gipsowo-kartonowych i ułożyć dodatkowe ocieplenie między ościeżnicą a krokwiami" – radzi Przemysław Skibiński.

 

Aby uniknąć poważnych kłopotów z dachem konieczne jest dokonywanie sezonowych przeglądów. Jeśli wykryjemy jakieś usterki, najlepiej zwrócić się do sprawdzonej ekipy fachowców, która kładła dach i zna jego specyfikę. Warto pamiętać, że cykliczne kontrole połaci i eliminacja usterek, sprawi że dach będzie nam służył przez długie lata.

 

Źródło: Fama PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Wentylacja nowej generacji Liczba postów: 112 Grupa: Budowa i re... Chciałbym Wam polecić stronę - [url]https://dabrowent.pl/produkt/przeno sny-jonizator-jonair-mars hal/ , na której znajdziecie ofertę wiodącej hurtowni w branży....
  • Wentylacja Liczba postów: 54 Grupa: Firmy budow... Chciałbym Wam polecić stronę - https://dabrowent.pl/produkt/przenosny-j onizator-jonair-marshal/ , na której znajdziecie ofertę wiodącej hurtowni w branży wentyl...
  • Czy ocieplanie domu późną jesienią ma sens? Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
  • Ile kosztuje budowa domu? Liczba postów: 774 Grupa: Budowa i re... Budowa domów - koszt zależy napewno od użytych materiałów. Jeżeli interesują Was domy drewniane warto umówić się na projekt i wycenę z firmą https://domyhbe.pl/...
  • wesele w plenerze Liczba postów: 78 Grupa: Firmy budow... Cześć! Właśnie wychodzę za mąż. Chciałabym, aby to nie był zwykły dzień, lecz uroczystość, która pozostanie w pamięci każdego uczestnika. Zastanawiam się nad f...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17211 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 313

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >