Dlaczego warto zainwestować w niskoenergetyczny, drewniany dom?

Dlaczego warto zainwestować w niskoenergetyczny, drewniany dom?

Budowa domu w technologii drewnianej nie tylko ma wymiar ekonomiczny, bo po 8 tygodniach od rozpoczęcia inwestycji możemy w domu zamieszkać, ale również zastosowanie surowca naturalnego sprawia ze nasz dom w użytkowaniu jest „oszczędny”. Wraz z nadchodzącą w 2021 roku zmianą Warunków Technicznych inwestorzy stają przed wyzwaniem budowy obiektów efektywnych energetycznie. Już dziś większość producentów budynków realizowanych w technologii szkieletowej, prefabrykowanej lub modułowej oferuje domy spełniające te wymagania. Perspektywa dużych oszczędności związanych z kosztami eksploatacji obiektu sprawia, że bardzo popularne na zachodzie Europy budownictwo niskoenergetyczne z roku na rok znacznie poszerza grono zwolenników także w Polsce. Niskie zużycie to jednak nie najważniejsza zaleta. Czytaj dalej

 

Ze względu na to, że 90% swojego czasu spędzamy we wnętrzach, w branży widoczny jest zwrot w stronę mądrego projektowania i budowania, które wpływają pozytywnie na samopoczucie użytkowników budynków, a także na środowisko.


Dlaczego warto zainwestować w niskoenergetyczny, drewniany dom?

 

Budynek niskoenergetyczny, czyli jaki?

Dzięki technologii szkieletowej przy zachowaniu standardów nowoczesnego budownictwa wyznaczanych przez np. Multi Comfort Saint-Gobain możemy otrzymać obiekt, którego parametry przełożą się bezpośrednio na zużycie energii, polepszenie jakości powietrza i akustyki oraz zwiększenie ilości światła naturalnego we wnętrzach. Obiekty niskoenergetyczne mogą być więc zaprojektowane pod względem potrzeby komfortu w wymienionych aspektach.

 

Wychodzimy z założenia, że ważne są nie tylko solidne materiały i sprawdzone metody budowy, ale także samopoczucie mieszkańców. Poszukiwania idealnego modelu budownictwa rozpoczęły się wiele lat temu, kiedy eksperci Grupy Saint-Gobain opracowali standard dla domów jednorodzinnych. Fundamentem koncepcji Multi Comfort jest zapewnienie komfortu termicznego, akustycznego, dobrej jakości powietrza i wizualnego. Użytkownicy domów, osiedli, szkół czy przedszkoli powinni czuć się w nich dobrze, bo ma to wpływ na nasz ogólny stan zdrowia. Z punktu widzenia naszego portfela obiekty te powinny być efektywne energetycznie, bezpieczne i przyjazne dla zdrowia oraz środowiska mówi Piotr Wereski, ekspert Multi Comfort Saint-Gobain.

 

Dlaczego warto zainwestować w niskoenergetyczny, drewniany dom?

 

Czytaj również: Jak zaoszczędzić przestrzeń w magazynie? Regały magazynowe w systemach jezdnych i przepływowych


Inwestorzy i użytkownicy, powstałych w standardzie Multi Comfort Saint-Gobain domów jedno- i wielorodzinnych, osiedli, biurowców, a także obiektów użyteczności publicznej takich jak żłobki, szkoły czy szpitale, mogą cieszyć się: komfortem termicznym uzyskanym dzięki dopasowanej temperaturze we wnętrzach w odniesieniu do funkcji pomieszczeń, naszej w nich aktywności czy pór roku, a dodatkowo niskim zużyciem energii na poziomie budynku pasywnego; komfortem akustycznym zapewniającym przyjazne warunki do życia mieszkańców; komfortem dobrej jakości powietrza określanym przez dopływ świeżego, czystego powietrza gwarantującego niski poziom CO2 i odpowiednią wilgotność itd. oraz komfortem wizualnym, który uwzględnia maksymalne wykorzystanie  naturalnego światła do oświetlenia pomieszczeń, w których przebywamy w ciągu dnia. 

 

Komfortowy dom drewniany w praktyce

Wszystkie elementy obiektów w konstrukcji szkieletu drewnianego: ściany, stropy, więźba dachowa, powstają w fabryce, w niezależnych od pogody warunkach. Jeśli fundamenty zostaną przygotowane w dogodnych warunkach atmosferycznych, budynek może powstać nawet zimą. Na plac budowy dostarczane są komplety potrzebnych elementów, następnie całość montuje się na fundamencie. Zamknięta bryła budynku wraz z oknami, dachem i wykończoną elewacją powstaje w ciągu zaledwie kilku tygodni. Czas pełnego procesu budowlanego jest znacznie skrócony, a w wielu przypadkach zamyka się w nawet trzech miesiącach.

 

W standardzie Multi Comfort Saint-Gobain rozwiązania budowlane dobierane są do konkretnych planów inwestycyjnych, w zależności od tego, czy powstawać będzie dom, osiedle czy obiekt publiczny. Same wymagania techniczne są jasno określone i niepodważalne. 

 

Program opiera się na parametrach przyjętych dla nowoczesnego budownictwa, jednak pod wieloma względami je przewyższa. Wyprzedza i przewyższa także zmiany wymogów Warunków Technicznych planowane na 2021 rok. Wytyczne standardu determinują dobór odpowiednich warstw budowlanych. Stanowią kryterium kontrolne przy weryfikacji projektu architektonicznego. Są oczywistym punktem odniesienia w fazie testów, takich jak np. Blower Door, który dotyczy szczelności budynku i dalej certyfikacji ukończonego obiektu. Na koniec stają się tożsame z faktycznymi parametrami domu – podkreśla Piotr Wereski z Multi Comfort Saint-Gobain.

 

Dobrym przykładem jest tu dom H5 firmy EcoReadyHouse w Strobowie koło Skierniewic. Obiekt o powierzchni 160 m2, zbudowany w standardzie Multi Comfort Saint-Gobain, powstał z prefabrykatów w szkielecie drewnianym w 2015 roku. Surowy charakter bryły łagodzi naturalna, drewniana elewacja. Wewnątrz mieszkańcy do dyspozycji mają cztery pokoje. Na uwagę zasługuje pełna światła otwarta kuchnia i antresola. Dom, oprócz walorów estetycznych, wyróżnia się przede wszystkim zachowaniem wszystkich parametrów wytyczonych przez Multi Comfort Saint-Gobain dla budynków niskoenergetycznych.

 

Dlaczego warto zainwestować w drewniany dom ?

 

Czytaj również: Zalety domów szkieletowych

 

Firmy, które budują w standardzie, zapewniają klientowi profesjonalną opiekę na każdym etapie projektowania i realizacji obiektu. Jednocześnie zgadzają się na zewnętrzną kontrolę inwestycji jak np. testy szczelności powietrznej zewnętrznej powłoki budynku. Proces zakończony jest nadaniem dokumentu certyfikującego potwierdzającego osiągnięcie konkretnych parametrów. Inwestor może zatem spać spokojnie.


Źródło: Royal Brand PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Kontener budowlany, gdzie znajdę? Liczba postów: 106 Grupa: Firmy budow... jak ktoś prowadzi budowę w okolicach Wrocławia to polecam w razie potrzeby wynajęcia kontenera kontakt z firma z Ligoty Pięknej, Mobilnekontenery https://mobiln...
  • Jak zdobyć maszyny budowlane? Liczba postów: 352 Grupa: Budowa i re... Maszyny budowlane możesz kupić lub wynająć. Ja niedawno potrzebowałem wibromłotów i wiertnicy na okres kilku tygodni. Zdecydowałem się na wypożyczenie maszyn od...
  • Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 85 Grupa: Firmy budow... Jeśli chodzi o oczyszczanie z bakterii to teraz dość popularne zwłaszcza w dobie koronawirusa, są klamki z powłoką antybakteryjną https://fam-to.pl/ Powłoki sto...
  • Jak pozbyć się zapachu papierosów? Oczyszczacz pow... Liczba postów: 48 Grupa: Budowa i re... Szczerze mówiąc to ja zamiast rzucić papierosy to palę ich niestety tyle ile paliłem, jedyne co dobre to to, że nie wydaje już tyle pieniędzy. Szwagier znalazł....
  • Szambo Liczba postów: 64 Grupa: Moja budowa Dokładnie, zgadzam się z poprzednikiem. Może to nie chodzi o popularność a o niezależność o innych instytucji odpowiedzialne za oczyszczanie bądź wywóz nieczys...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15698 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 158

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >