Drzwi jednoskrzydłowe: czym różnią się między sobą poszczególne modele?

Drzwi jednoskrzydłowe: czym różnią się między sobą poszczególne modele?

Drzwi uchylne jednoskrzydłowe to zdecydowanie najbardziej popularne rozwiązanie w naszych domach. Wydawać by się mogło, że ich wybór to nic trudnego. W rzeczywistości jednak podczas takiego zakupu musimy rozważyć wiele istotnych kwestii. Zobacz, jak przygotować się do podjęcia decyzji i jakie modele można wybrać. Czytaj dalej

Prawo czy lewostronne?

To jedna z pierwszych decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć – czy drzwi mają się otwierać w prawą, czy lewą stronę? Warto przemyśleć to jeszcze w domu, przed wyjściem do marketu budowlanego. Możemy bowiem w stresie pomylić się i zapomnieć np. o regale, który będzie przeszkadzał w otwieraniu drzwi w konkretną stronę. Dlatego najlepiej na spokojnie stanąć w miejscu, gdzie planujemy zamontować drzwi, a potem sprawdzić, które rozwiązanie będzie w naszym przypadku bardziej komfortowe dla domowników. Żeby nie było wątpliwości: o drzwiach „prawych” mówimy, kiedy zawiasy są po prawej stronie, a otwierając drzwi, łapiemy klamkę prawą ręką. Analogicznie – drzwi wewnętrzne „lewe” otwieramy lewą ręką, zawiasy mając po lewej stronie.

 

Model przylgowy lub bezprzylgowy

Kolejną istotną kwestią jest rodzaj, w jaki zostanie wykończona krawędź drzwi. Do wyboru mamy modele przylgowe lub bezprzylgowe; różnią się one konstrukcją ościeżnicy oraz skrzydła. W przypadku modeli przylgowych (tradycyjnych) na krawędziach skrzydeł znajdują się specjalne pionowe wycięcia, dzięki którym skrzydło przylega większą powierzchnią do ościeżnicy. Natomiast w przypadku modeli bezprzylgowych drzwi po zamknięciu tworzą razem z futryną płaską powierzchnię. To drugie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach; jest też wygodne, jeśli chodzi o utrzymanie czystości.

 

Drzwi jednoskrzydłowe: czym różnią się między sobą poszczególne modele?

 

Wybierz odpowiedni materiał ościeżnicy i wykończenia

Właściwy materiał to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim wytrzymałości oraz funkcjonalności drzwi wewnętrznych. Na szczególną uwagę zasługują drzwi łazienkowe, które muszą być odporne na wilgoć i wysokie temperatury. Jeśli chodzi o materiał na ościeżnicę, najczęściej spotykamy się z metalem, płytą MDF lub litym drewnem. Metal najlepiej sprawdza się w mieszkaniach nowoczesnych lub w stylu industrialnym; drewno idealnie pasuje do wnętrz klasycznych. Jeżeli mowa o wykończeniu, niedrogie i popularne są płyty MDF lub HDF pokryte wybranymi okleinami. Niestety okleiny typu dekor są mało odporne na zniszczenia czy niekorzystne warunki; o wiele lepiej sprawdzi się twarda okleina CPL. Tanim, a jednocześnie praktycznym i bardzo estetycznym rozwiązaniem są też drzwi sosnowe – świetnie sprawdzą się w klasycznych oraz rustykalnych wnętrzach.

 

Czytaj również: Jak dopasować drzwi do wystroju kuchni?

 

Drzwi jednoskrzydłowe: czym różnią się między sobą poszczególne modele?


Drzwi dopasowane do wymiarów i pomieszczenia

Niezmiernie ważne jest odpowiednie wymierzenie otworu drzwiowego. Musimy pamiętać, że np. szerokość drzwi podaje się razem z ościeżnicą. Jeśli więc mierzymy sam otwór drzwiowy, musimy założyć, że drzwi będą węższe o ok. 2-4 cm. Z kolei mierząc wysokość, musimy wziąć pod uwagę stan wykończenia podłogi w naszym mieszkaniu. Jeśli zamierzamy np. kłaść posadzkę, nie zapomnijmy uwzględnić tego w naszych obliczeniach.

Pamiętajmy o dopasowaniu drzwi do pomieszczenia. W przypadku drzwi łazienkowych musimy zwrócić uwagę na właściwą wentylację oraz model zapewniający nam odpowiedni stopień prywatności; przyda się też zamek wewnętrzny (dla bezpieczeństwa może być też otwierany awaryjnie od zewnątrz).

Wybierając drzwi jednoskrzydłowe, mamy do dyspozycji mnóstwo różnorodnych rozwiązań. Nie zapomnijmy o żadnym aspekcie, a będziemy cieszyć się komfortowymi i estetycznymi drzwiami.

 

Czytaj również: Drzwi wewnętrzne z geometrycznym designem

 

	 Drzwi jednoskrzydłowe: czym różnią się między sobą poszczególne modele?

 

 

Źródło: artykuł partnerski / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Konstrukcje stalowe w Polsce Liczba postów: 194 Grupa: Budowa i re... Jeżeli ktoś z was szuka firmy, która oferuję piaskowanie konstrukcji stalowych to polecam skontaktować się z firma http://www.techni-kor.pl/. Ja wiele razy korz...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 140 Grupa: Firmy budow... Jeżeli ktoś z was szuka w dobrej cenie piasku technicznego to polecam skontaktować się z tą firmą http://zasbud-kruszywa.pl/. Kopalnia surowców mineralnych - ZA...
  • Dobre Narzędzia Liczba postów: 163 Grupa: Firmy budow... Narzędzia zawsze kupuje po prostu w sklepie budowlanym. Mają sprzęt różnych firm więc zawsze znajdzie się sprzęt takiej klasy, jaki jest CI potrzebny.
  • Profesjonalne wózki widłowe Liczba postów: 34 Grupa: Budowa i re... Nie wiem czy w tym miejscu szukaliście wózków Lemarpol różnorodna oferta.
  • Wózek widłowy Liczba postów: 76 Grupa: Firmy budow... Akurat jeśli chodzi o wybór wysokiej jakości sprzętu to warto pomyśleć nad wózkami od sprawdzonych japońskich producentów.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18126 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 300

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >