Wybieramy drzwi wewnętrzne – czym się kierować przy wyborze?

Wybieramy drzwi wewnętrzne – czym się kierować przy wyborze?

Mimo współczesnych trendów, coraz częściej kierujących się w stronę otwartych i nieograniczonych przestrzeni, drzwi wewnętrzne nadal pełnią bardzo ważną rolę w oddzielaniu od siebie konkretnych pomieszczeń. Drzwi do łazienki, kuchni, sypialni, gabinetu, czy pokoju dziecka to nadal standard i najpopularniejsze rozwiązanie. Ogromna oferta drzwi wewnętrznych dostępna w sklepach, może przysporzyć nam wielu pytań i wątpliwości o to, jaki rodzaj wybrać, czy jak dopasować je do ościeżnicy. Poniżej znajdziesz praktyczne porady, które pomogą we właściwym wyborze i których efektem będą stylowe i modne aranżacje wnętrz.

 

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Mogłoby się wydawać, że drzwi to standardowy produkt, który pełni określone funkcje – wydziela pomieszczenia, uniemożliwia przenikanie się zapachów, a także zapewnia intymność i ciszę (np. model Ateron dąb grandson, który dba o solidną izolację akustyczną na poziomie trzydziestu decybeli). Zróżnicowanie oferty jest jednak naprawdę duże, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami drzwi wewnętrznych. Drzwi jednoskrzydłowe to zdecydowanie częstszy wybór ze względu na rozmiary i układ wnętrz. Nieco mniej popularne są drzwi harmonijkowe. Coraz chętniej stosowane są drzwi przesuwne -  rodzaj drzwi idealnie pasuje do industrialnych i modernistycznych stylów wykończenia. Ich atutem jest to, że nie zajmują dużo przestrzeni, zatem sprawdzą się idealnie w wąskich korytarzach.

 

Wybieramy drzwi wewnętrzne – czym się kierować przy wyborze?

 

Drzwi lewe czy prawe? 

Rozmiar drzwi wewnętrznych to kolejne ważne kryterium wyboru. Zazwyczaj dostępne są skrzydła o szerokości 60, 70, 80 i 90 cm, ale to tzw. osiemdziesiątki są spotykane najczęściej. Po ustaleniu potrzebnego rozmiaru i typu drzwi, czas na decyzję o stronie ich otwierania. Lewe, czy prawe – odpowiedź na to pytanie potrafi przysporzyć dużo wątpliwości. Rozwiejesz je w prosty sposób. Wystarczy, że staniesz na wprost drzwi, otwierających się w naszą stronę i zobaczysz, z której strony znajdują się zawiasy. Jeśli są one po lewej stronie, to mamy do czynienia z drzwiami lewymi, a jeśli po prawej – to analogicznie będą to drzwi prawe. Jeśli nie jesteś pewien swojego wyboru, dopytaj pracowników sklepu, np. doradców Castoramy, którzy chętnie udzielą fachowych porad. 

 

Czytaj również: Bezpieczne klamki z powłoką antybakteryjną przeznaczone do drzwi płaszczowych w pomieszczeniach użyteczności publicznej

 

Wybieramy drzwi wewnętrzne – czym się kierować przy wyborze?

 

Dobór drzwi do ościeżnicy

Doradcy Castoramy pomogą również dopasować drzwi wewnętrzne do ościeżnicy, czyli nieruchomej ramy, w którą przy pomocy zawiasów wmontowuje się skrzydło drzwiowe. Pytania, które pojawiają się przed kupującym to jaki rodzaj ościeżnicy wybrać oraz jaka powinna być jej szerokość. Na rynku dostępne są ościeżnice stałe (o niezmiennej szerokości) oraz regulowane, które zapewniają dodatkową możliwość dopasowania do ścian o niestandardowej grubości. Szerokość modeli stałych powinna być równa wymiarom drzwi (np. dla drzwi 80 cm wybieramy ościeżnicę o tym samym rozmiarze). Dobór ościeżnicy regulowanej wymaga pomiaru szerokości muru, dlatego warto w tej kwestii skorzystać z pomocy doradców

 

Różne pomieszczenia, różne drzwi

Drzwi wewnętrzne różnią się też detalami wykończenia i najczęściej na ich podstawie dobieramy je do danego pomieszczenia. Drzwi łazienkowe, ze względów bezpieczeństwa, muszą mieć kratkę wentylacyjną, specjalne tuleje lub podcięcie. To zapewnia przepływ powietrza i dodatkową wentylację we wnętrzu. Czasami rozwiązanie takie stosuje się również w kuchni. Drzwi do pokojów, np. do sypialni to zwykle drzwi pełne, czyli bez dodatkowych otworów.

 

Wybieramy drzwi wewnętrzne – czym się kierować przy wyborze?

 

Styl też jest ważny!

Techniczne aspekty drzwi to coś, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Nie mniej istotny jest jednak ich wygląd, który może dopełnić stylistykę wnętrza. Oferta kolorystyczna i wzornicza drzwi jest naprawdę szeroka, co pozwala na swobodny dobór do pomieszczeń urządzonych w każdym stylu. Możesz wybrać spośród różnych rodzajów drewna lub oklein, odwzorowujących ich wygląd. Aby nadać wnętrzu przytulny i ciekawy klimat, postaw na oryginalne dodatki, np. gustowne przeszklenia. Znajdziesz drzwi z wyraźnymi szklanymi elementami, np. szeroką czarną szybą z obustronnym połyskiem w modelu Fortia Exmoor lub subtelnymi, cienkimi szybkami w modelu Fortia Bolzano. Ważne, by wygląd drzwi był spójny z klimatem pomieszczeń i wtapiał się w całość wystroju. Dzięki zróżnicowaniu dostępnych wzorów, drzwi wewnętrzne mogą stać się w ten sposób ciekawym uzupełnieniem dekoracyjnym wnętrza.

 

Fachowa pomoc specjalistów

Powyższe podpowiedzi powinny ułatwić wybór najlepszych drzwi wewnętrznych do Twojego pomieszczenia. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości lub potrzebujesz pomocy w podjęciu ostatecznej decyzji, co do modelu drzwi, doradcy Castorama czekają na Ciebie w każdym ze sklepów. Odpowiedzą na pytania i udzielą fachowej pomocy, dzięki czemu drzwi we wnętrzu będą nie tylko kolejnym elementem wyposażenia, ale ciekawą ozdobą pomieszczenia i podkreśleniem jego stylu.

 

Wybieramy drzwi wewnętrzne – czym się kierować przy wyborze?

 

Czytaj również: Pielęgnacja brody – co warto o niej wiedzieć?

 

Oprócz bogatej oferty drzwi wewnętrznych w Castorama skorzystasz również z wygodnej usługi transportu oraz wniesienia zamawianych produktów pod wskazany adres. 

Źródło: Made in PR. / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18529 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 85

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >