Instalacja wentylacyjna w domu jednorodzinnym

Instalacja wentylacyjna w domu jednorodzinnym

Komfort i możliwość zrelaksowania się we własnym domu jest dla nas coraz cenniejszą wartością. Przestrzeń życiową organizujemy więc w taki sposób, aby spełniała te wymagania. Czytaj dalej

 

Jednym z elementów wpływających na atmosferę panującą w domu jest jakość powietrza, którym oddychamy. Niejednokrotnie już na etapie budowy domu planujemy system wentylacji mechanicznej w celu zapewnienia sobie świeżego, czystego powietrza. Jednak instalacja taka, jak wszystkie urządzenia mechaniczne, wymaga przeglądów oraz serwisu. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest zatrudnienie specjalistycznej firmy – warto jednak znać podstawy serwisu w celu ograniczenia kosztów oraz wybrania najlepszego usługodawcy.

 

Filtry wentylacyjne

Podstawową rzeczą, jaką powinniśmy kontrolować jest stan filtrów wentylacyjnych. Zalecane jest sprawdzanie ich, co miesiąc. Warto również je czasem odkurzyć. Zwykle będą wymagały wymiany, co trzy miesiące lub co pół roku. Należy jednak pamiętać, że istnieją sytuacje, w których zużywają się one szybciej. Przykładem może być np. suche lato lub remont w domu, który generuje dużą ilość pyłu i kurzu.

 

Czytaj również: Jak klimatyzować szklane biurowce?

 

Ważne jest regularne sprawdzanie stanu filtrów, aby wymienić je na czas. Można w tym celu zamontować tzw. presostaty automatycznie monitorujących spadek ciśnienia na filtrze i sygnalizujących konieczność ich wymiany, ale przy regularnym sprawdzaniu stanu filtrów nie jest to konieczny wydatek. Ich koszt wynosi około 100 zł. Dobry stan filtrów jest nie tylko gwarancją dobrego zdrowia domowników, ale także przedłuża czas bezawaryjnej pracy centrali wentylacyjnej.

 

Centrala wentylacyjna

Drugim bardzo ważnym elementem instalacji wentylacyjnej, który wymaga regularnych przeglądów, jest centrala wentylacyjna. Sprawność i jej bezawaryjne działanie zależy w dużej mierze od kontroli stanu technicznego. Serwis potrzebny jest nie rzadziej niż raz na 3 lata, ale nie ma konieczności wykonywania go częściej niż raz na rok. Taki przegląd możemy oczywiście również zlecić wyspecjalizowanej firmie, ale w większości możemy wykonać go sami.

 

Czytaj również: Centrala wentylacyjna z modułem gazowym

 

 

W ramach przeglądu okresowego powinniśmy sprawdzić:

- Stan wymiennika ciepła i jego ewentualne czyszczenie. Najczęściej wymaga on czyszczenie po wielu latach, ale brak dbałości o filtry może ten czas znacznie skrócić

 

- Czystość wnętrza centrali wentylacyjnej

 

- Filtry powietrza i w razie konieczności dokonać wymiany

 

- Drożność przewodów odpowiedzialnych za odprowadzanie skroplonej wody

 

- Niezabudowane elementy instalacji wentylacyjnej

 

- Drożność kratek wlotu i wylotu powietrza – tę czynność powinniśmy wykonywać regularnie (np. raz na miesiąc)

 

- Regulację systemu wentylacyjnego

 

- Wszystkie systemy rekuperatora

 

- Elementy, które nie są automatycznie monitorowane przez centrale wentylacyjną

 

- Ustawienia central 

 

Przewody wentylacyjne

Ten element instalacji wentylacyjnej wymaga najmniej naszej uwagi. Przewody należy czyścić co 4 – 6 lat. Warto pamiętać, że w dobrze eksploatowanej instalacji zwykle zanieczyszczona jest część odpowiedzialna za wywiewanie powietrza oraz ewentualnie przewód doprowadzający powietrze z zewnątrz budynku do centrali wentylacyjnej. Skontrolować należy jednak całe wnętrze systemu wentylacyjnego.

 

Czytaj również: Automatyczny nawiewnik z regulacją kanału


Po co serwisować instalację?

Dzięki serwisowi instalacji wentylacyjnej możemy zapewnić sobie bezawaryjne działanie sytemu, a tym samym nieprzerwany komfort wynikający z wysokiej jakości powietrza. Ponadto, regularny i profesjonalnie przeprowadzany serwis zmniejsza koszty eksploatacji systemu. Urządzenia pracują wydajniej i nie ulegają awariom. Planując serwis możemy nie tylko efektywnie zarządzać wydatkami, ale także zaoszczędzić sobie stresu i dodatkowych kosztów wynikających z zaniedbań.

 

Źródło: GENESIS PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17077 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 162

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >