Automatyczny nawiewnik z regulacją kanału

Automatyczny nawiewnik z regulacją kanału

Automatyczny nawiewnik V40P poprzez ciągłą, automatyczną regulację wielkości kanału przepływu dostarcza optymalną ilość powietrza do pomieszczenia zapewniając zdrowy mikroklimat na poddaszu oraz oszczędność energii cieplnej.

 

Nawiewnik V40P to standardowe rozwiązanie w oknach dachowych FAKRO. Można mieszkać zdrowo i płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie, a zaoszczędzone pieniądze wydać na dowolny cel. Dawniej napływ powietrza zapewniały nieszczelności okien i drzwi dzięki czemu systemy wentylacji grawitacyjnej mogły funkcjonować w sposób prawidłowy zapewniając wymianę powietrza w pomieszczeniach. Jednak napływ powietrza przez nieszczelności był niekontrolowany, co powodowało duże straty ciepła i wysokie wydatki na ogrzewanie. Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się wzrostem szczelności stolarki, co obniża koszty ogrzewania ale ogranicza napływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Wyraźnie pogarsza się przez to mikroklimat w budynkach mieszkalnych.

 

Czytaj również: Centrala wentylacyjna

 

 

Dbając o zdrowy mikroklimat musimy zapewnić napływ świeżego powietrza do wnętrza. Obecnie odbywa się to przez celowe rozszczelnienie okien, nawiewniki w oknach, bądź systemy wentylacji mechanicznej. Jednocześnie chcemy aby dom był energooszczędny i tani w eksploatacji. Niestety, podczas zimy nawet najlepsza izolacja nie uchroni całkowicie przed stratami ciepła. Przenika ono przez przegrody (ściany, okna, dach, podłogę), ale najwięcej ciepła - aż 35%, w formie ogrzanego powietrza zostaje wyprowadzone przez ciągi wentylacyjne.

 

 

W systemie wentylacji grawitacyjnej świeże powietrze napływa przez nawiewniki do pomieszczenia dzięki różnicy ciśnień pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem. Różnica ciśnień zależy od różnicy temperatur oraz siły podmuchu wiatru. W okresie zimowym oraz w czasie wietrznej pogody przez ten sam otwór w nawiewniku tradycyjnym przepływa kilkakrotnie więcej powietrza niż w normalnych warunkach. Powoduje to napływ zimnego powietrza w ilości przekraczającej nawet kilkakrotnie zalecane wartości, doprowadzając do wyziębienia pomieszczenia. Automatyczny nawiewnik V40P zastosowany w oknach dachowych FAKRO niezależnie od różnicy ciśnień oraz wielkości podmuchu wiatru, wpuszcza do pomieszczenia zawsze optymalną ilość powietrza. Chroni przed wychłodzeniem pomieszczenia, co wydatnie zmniejsza koszty ogrzewania. Z przeprowadzonych badan wynika, że jeden automatyczny nawiewnik zamontowany w oknie dachowym FAKRO to oszczędność około 50 zł na jeden sezon grzewczy.

 

Czytaj również: Artystyczne wzory wentylacji


 


Zasada działania nawiewnika V40P

Wydajność nawiewnika V40P wzrasta wraz ze wzrostem różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, aż do osiągnięcia wartości optymalnej. Przy dalszym wzroście różnicy ciśnień wielkość przepływu powietrza utrzymywana jest na stałym poziomie. Sprężysta, pneumatyczna przesłona w nawiewniku odchyla się zmniejszając powierzchnie przekroju kanału, ograniczając ilość przepływającego powietrza. Taka sytuacja występuje np. przy nagłych podmuchach wiatru oraz w okresie zimowym. Nawiewnik V40P jest wodoszczelny. Nawet przy bardzo silnych opadach deszczu z porywistym wiatrem nawiewnika nie trzeba zamykać. Nawiewniki V40P posiada możliwość płynnej, ręcznej regulacji wydajności aż do całkowitego zamknięcia.

 

Źródło: Fakro / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18321 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 101

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >