Instalacja wody pitnej - porady

Instalacja wody pitnej - porady

Źle zaprojektowane rozległe instalacje wody pitnej mogą być idealnym miejscem do rozwoju groźnych dla naszego zdrowia bakterii z rodzaju Legionella i drobnoustrojów. Aby tego uniknąć, warto więc stosować materiały najwyższej jakości i regularnie dezynfekować i przewody. Czytaj dalej


Niebezpieczne mogą okazać się zwłaszcza tzw. Legionelle. Te pałeczkowate bakterie rozwijają się zwłaszcza w warstewkach biologicznych tworzących się m. in. na ściankach rur, a także w instalacjach klimatyzacyjnych. Ponieważ optymalna temperatura ich rozwoju to 30-45 stopni C, można je spotkać najczęściej w instalacjach wody pitnej i ciepłej. Aby chronić własne zdrowie, a często nawet życie warto więc pomyśleć o rozwiązaniach, które mogą nas przed nimi zabezpieczyć. - Rozwojowi populacji legionelli sprzyjają zwłaszcza chropowate powierzchnie rur. Niektóre drobnoustroje mogą do rozwoju wykorzystać wolne mikroprzestrzenie gdzie woda znajduje się w bezruchu np. elementy łączące rury, czyli okolice uszczelek tzw. O-ringów oraz elementy uszczelniające. 

 

Jak się chronić?

Przede wszystkim należy unikać tzw. martwych odcinków rur, w których zbiera się woda mogąca stać się miejscem rozwoju mikroorganizmów. - Należy wyeliminować także wszelkiego rodzaju złogi wewnątrz rur. Można to osiągnąć np. dzięki wykonanym z usieciowanego polietylenu - a dzięki temu bardzo gładkim  - rurom.  Zbudowana z ich użyciem instalacja, w połączeniu z nowoczesną tzw. aksjalną metodą połączeń rur, bez potrzeby stosowania O-ringów, ogranicza miejsca, w których rozwijają się mikroorganizmy i  może okazać się skuteczną ochroną dla naszego zdrowia.

 

Profilaktyka

Tzw. letnia grypa i pewna forma zapalenia płuc, które powodują legionelle są efektem wdychania bakterii poprzez parę z prysznica lub z wilgotnym powietrzem z instalacji klimatyzacyjnej. W przypadku wykrycia legionelli należy zatem bezzwłocznie przeprowadzić dezynfekcję termiczną (wysoka temperatura zabija znajdujące się w wodzie swobodne legionelle) lub chemiczną instalacji np. przy wykorzystaniu dwutlenku chloru. Istnieje także możliwość pozbycia się zagrożenia za pomocą elektrolizy i promieniowania UV. Nic nie zastąpi jednak profilaktyki. W rurach nie powinno być jakichkolwiek materiałów organicznych np. używanych do uszczelniania konopi, a wszystkie przewody powinny być dobrze zaizolowane. Instalacja powinna być także właściwie konserwowana i regularnie eksploatowana, a rury powinny mieć odpowiednią średnicę. 

 

Nowa w ofercie marki SCHELL elektroniczna bateria SCHELL WALIS E czuwa nad zachowaniem odpowiednich parametrów wody pitnej i zapewnia pełne bezpieczeństwo jej użytkowania.

 

Instalacja wody pitnej - porady

Bateria  SCHELL WALIS E zasilana na baterie alkaiczne

 

Czytaj również: Jak zaplanować instalacje wodno - kanalizacyjne i grzewcze w starych domach?

 

Bieżąca woda w budynkach jest niezbędna do przygotowania żywności czy higieny, jednak tylko zachowanie jej odpowiednich parametrów pozwoli zagwarantować, że jest ona w pełni bezpieczna dla użytkowników. Zgodnie z obowiązującym prawem instalacje wodne powinny być projektowane w taki sposób, by umożliwiały ciągłą cyrkulację wody we wszystkich odcinkach i dostarczanie do punktów poboru medium o temperaturze nie niższej niż 55°C. Stagnująca w rurach i armaturze woda o temperaturze od 25 do 50°C stwarza bowiem doskonałe warunki do rozwoju bakterii Legionella, które powodują groźne dla życia zachorowania. Bateria SCHELL WALIS E została wyposażona w inteligentne funkcje, które skutecznie eliminują ryzyko namnażania się drobnoustrojów nawet w bardzo rozległych i mocno rozgałęzionych instalacjach.


Kontrola „ślepych” odcinków

Jak pokazuje praktyka, największe ryzyko z punktu widzenia jakości wody pitnej generują odległe, krańcowe odcinki instalacji, zlokalizowane np. w rzadko używanych pomieszczeniach gospodarczych. Zalegająca się w nich ciecz może mieć temperaturę zbliżoną do temperatury powietrza, a gromadzące się rdza i osad kamienny stanowią dobrą pożywkę dla mikroorganizmów. Armatura do montażu naściennego WALIS E została stworzona właśnie z myślą o takich wymagających uwagi punktach instalacji. Nie tylko automatycznie przepłukuje je w okresach, gdy nikt nie korzysta z danego punktu czerpalnego, lecz także po połączeniu z oprogramowaniem SCHELL SWS może przeprowadzać zaplanowane przepłukiwania antystagnacyjne. W ten sposób symuluje ona normalne uruchomienia i zapewnia cyrkulację wody w rurach. Płukania mogą odbywać się w określonych interwałach czasowych lub w oparciu o zamontowany w obudowie czujnik termiczny. Inicjuje on działanie w momencie spadku temperatury do krytycznego poziomu pomiędzy 25 a 55°C. 


Instalacja wody pitnej - porady

Bateria  SCHELL WALIS E z adapterem do podłączenia zasilania sieciowego

Oszczędne i proste rozwiązanie

Dzięki baterii SCHELL WALIS E zapewnienie stałego obiegu wody instalacjach do tego nieprzystosowanych nie wymaga już kosztownych przeróbek, a dodatkowo zapewnia oszczędność wody. Rozwiązanie zużywa jej dokładnie tyle, ile jest jej potrzebne do płukania danego odcinka. Natężenie przepływu wynosi zaledwie 5 litrów na minutę, jednak w razie potrzeby można je zwiększyć dwukrotnie, poprzez wymianę perlatora. Kolejną zaletą baterii są jej kompaktowe wymiary i praktyczny montaż naścienny. W zależności od sytuacji można wybrać wykonanie umożliwiające podłączenie do sieci elektrycznej lub zasilane na baterie alkaliczne. Drugie z nich nie wymaga prowadzenia okablowania, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w budynkach poddawanych renowacji. W odpornej na uszkodzenia obudowie z wysokiej jakości tworzywa ABS znajduje się miejsce na wpięcie inteligentnych modułów: SWS lub SSC. Dzięki nim można programować pracę armatury za pośrednictwem specjalnych aplikacji na komputerze lub smartfonie, dokumentować cykle przepłukiwań czy nawet zintegrować instalację wodną z systemem zarządzania budynkiem.


Źródło: echo PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 547 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 192 Grupa: Firmy budow... Ja też sobie mogę dodać coś do tego kotła, bo sądzę, że jak już sobie polecamy, to sprawdzone firmy, a nie jakieś krzaki za przeproszeniem. http://www.cm-constr...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 168 Grupa: Nowości ara... Literki fajny pomysł:)
  • blacha trapezowa Liczba postów: 123 Grupa: Robimy dach W takim razie jeżeli będziecie szukali do swojego domu również dobrej jakości materiałów do uszczelnienia, izolacji oraz pokryć dachowych to ze swojej strony śm...
  • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 171 Grupa: Domy szereg... Mi osobiście bardzo podobają się domki w zabudowie szeregowej. Ostatnio nawet znalazłam takie http://osiedlezielonezacisze.pl/oferta/ i rozważam inwestycje.
  • Rozbiórki Liczba postów: 101 Grupa: Stawiamy śc... Przeczytałem dużo wpisów z tego wątku i dowiedziałem się bardzo dużo. Ta wiedza mi się przyda. ________________________________ ____________ https://www.tarnowsk...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17074 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 185

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >