Izolacja termiczna domu — jaką zastosować?

Izolacja termiczna domu — jaką zastosować?

Przy budowie domu warto szczegółowo zadbać o wszelkie aspekty, w tym o prawidłowe wykonanie izolacji termicznej. Inwestycja w odpowiednią izolację zwróci się w kolejnych latach, kiedy to dom, będzie generować niższe rachunki za ogrzewanie. Co więcej, dzięki niej budynek latem będzie wolniej się nagrzewał, a zimą zdecydowanie wolniej wyziębiał, oferując domownikom przyjemną temperaturę, do wykonywania izolacji cieplnej wykorzystuje się styropian, folie termoizolacyjne, wełnę mineralną i inne materiały. W niniejszym artykule pokrótce opiszemy ich właściwości. Czytaj dalej

 

Termoizolacja — dlaczego warto o nią zadbać?

Izolacja cieplna oczywiście nie jest alternatywą dla systemów grzewczych czy klimatyzacji, jednak warto mieć baczenie na to, że z roku na rok koszty energii (prąd, gaz, węgiel i inne) są coraz wyższe. Dzięki termoizolacji możliwe będzie jej efektywne oszczędzanie, dzięki czemu koszty utrzymania domu będą niewielkie. Co równie istotne, ograniczenie zapotrzebowania budynku na energię to jednocześnie zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko!

 

Izolacja termiczna domu — jaką zastosować?

 

Czytaj również: Czy ocieplanie domu późną jesienią ma sens?

 

Termoizolacyjność to również ograniczenie przeciągów, eliminacja kondensacji pary wodnej, a w przypadku niektórych materiałów również poprawa izolacyjności akustycznej (niezwykle istotna, gdy dom jest usytuowany w raczej głośnym miejscu).

 

Izolacja termiczna do domu — folie termoizolacyjne, styropian i inne

Na jakie materiały termoizolacyjne postawić, planując ocieplenie domu? Zacznijmy od najpopularniejszego, a mianowicie od styropianu. Jest niedrogi, lekki i bardzo łatwy w montażu. Jest odporny na nasiąkanie wodą, cechuje się znakomitymi parametrami izolacyjności termicznej.

 

Ważne, aby mocować go do płaskich, wyrównanych powierzchni bez zgrubień czy uskoków, ponieważ może to w przyszłości poskutkować pękaniem, a nawet odpadaniem płyt. Niezbyt dobrze izoluje akustycznie, więc nie poleca się go do domów, którym zależy na tej właściwości. 

 

Izolacja termiczna domu — jaką zastosować?

 

Czytaj również: Jak prawidłowo przeprowadzić prace dociepleniowe w starym domu?

 

Jeżeli mowa nie tylko o izolacji termicznej, ale i bardzo dobrej izolacji akustycznej, należy rozważyć naturalny materiał, jakim jest wełna mineralna (szklana lub skalna). Nie tylko wspaniale ogrzewa, ale i wycisza dźwięki z zewnątrz. Ewentualne wady? Jest ciężka, więc obciąża konstrukcję bardziej niż inne materiały izolacyjne, a praca z nią wymaga odpowiednich zabezpieczeń (rękawice, maseczki etc.) i umiejętności.

 

Coraz większą popularnością, szczególnie jeżeli chodzi o izolację dachów, cieszą się folie termoizolacyjne.  Skutecznie zapobiegają one utracie ciepła, działając na zasadzie lustra odbijającego energię cieplną. Cechuje je duża odporność na wilgoć (i co za tym idzie, właściwości antyalergiczne) oraz łatwość montażu. Znakomicie dopasowuje się do każdej powierzchni, więc nie musi być ona, idealnie równa,  jak w przypadku docieplenia styropianem. Jako że sprzedawane są w postaci rulonów, są łatwe i niedrogie w transporcie.

 

Izolacja termiczna to inwestycja na lata. Aby zyskać pewność, że będzie ona solidna i trwała, warto zainwestować w materiały sprawdzonej jakości, a wykonanie jej zlecić fachowcom.

 

Partnerem materiału jest Onduline.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17352 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 182

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >