Izolacje cieplne – lista artykułów
Nowy dom czy stary budynek? Jak skutecznie ocieplić poddasze w obu przypadkach i uniknąć kosztownych błędów
Niezależnie od tego, czy budujemy wymarzony dom od podstaw, czy remontujemy klimatyczny budynek z historią, cel jest ten sam: ciepłe, suche i ciche poddasze. Jednak droga do tego celu wygląda zupełnie inaczej w obu scenariuszach. Błędy popełnione na etapie termoizolacji mogą prowadzić do wysokich rachunków, problemów z wilgocią i utraty komfortu na lata. Jakie są kluczowe wyzwania i jak im sprostać, wybierając odpowiednią technologię?
Nowe warunki techniczne 2026: kontrowersje wokół przepisów o ociepleniach budynków
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało do konsultacji publicznych projekt nowego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowe przepisy mają wejść w życie we wrześniu 2026 roku.
Jakie ocieplenie fundamentów będzie trwałe?
Ocieplenie fundamentów to jeden z kluczowych elementów prawidłowo zaprojektowanego systemu termoizolacji budynku. Płyty XPS stanowią doskonałe rozwiązanie w tym zakresie, oferując szereg istotnych korzyści.
9 najczęstszych błędów popełnianych podczas ocieplania budynków
Ocieplanie ścian metodą ETICS to m.in. niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, zdrowszy mikroklimat we wnętrzach, estetyczny wygląd elewacji, a także mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Warunkiem czerpania z tych korzyści jest prawidłowe przeprowadzenie prac. W praktyce bywa z tym jednak różnie – często pojawiają się błędy wykonawcze, które mogą zniweczyć oczekiwane efekty i prowadzić do kosztownych napraw. Poniżej przedstawiamy najczęstsze „grzechy” popełniane podczas ocieplania budynków.
Termomodernizacja przyszłości – szczelność, precyzja i nowoczesne rozwiązania montażowe
Nowoczesna termomodernizacja to nie tylko ocieplenie ścian i wymiana źródła ogrzewania. To przemyślany proces, który łączy szczelność i precyzję z dbałością o każdy detal. Przedstawiamy dwa inspirujące przykłady realizacji, które pokazują, że z wykorzystaniem wysokiej jakości rozwiązań montażowych nawet standardowy blok i wiekowy budynek mogą spełniać współczesne standardy energooszczędności.
Jak ocieplić elewację? Z celulozą Thermofloc!
Planujesz termomodernizację budynku i szukasz skutecznego rozwiązania? Sprawdź, dlaczego ocieplanie domu celulozą Thermofloc to ekologiczny i efektywny wybór na lata!
Izolacja attyk i balustrad z łącznikiem termoizolacyjnym
Stosowanie właściwej izolacji attyk i balustrad zapobiega powstawaniu mostków cieplnych, które powodują straty energii, zagrzybienie i pleśń, a w skrajnych przypadkach - uszkodzenia konstrukcji. W celu zapewnienia właściwej izolacji firma Schöck stworzyła łącznik Isokorb typu AXT, który stanowi alternatywę dla dotychczas stosowanych rozwiązań.
Wykonanie ocieplenia styropianem - dobre praktyki i ważne zasady
Montaż termoizolacji to kluczowy element procesu budowlanego, który ma na celu poprawę właściwości termicznych budynku. W Polsce i większości krajów Europy, w ociepleniach zewnętrznych ścian budynków metodą ETICS dominuje styropian. Wykonawcy cenią go za łatwą i bezpieczną dla zdrowia obróbkę, inwestorzy za uniwersalność, korzystną cenę oraz doskonałe parametry, które sprawdzają się w różnych warunkach klimatycznych. Chociaż styropian słynie z trwałości i łatwości instalacji, a ocieplenia z jego zastosowaniem od dziesięcioleci poprawiają wygląd budynków i komfort ich użytkowania, to właśnie odpowiedni montaż oraz dobre praktyki wykonawcze pozwalają w pełni wykorzystać potencjał tego materiału i ocieplonego nim budynku.
Inteligentne systemy izolacyjne do dachów to kompleksowe rozwiązanie
Nowoczesne, ekologiczne, łatwe w montażu i trwałe – takie właśnie są inteligentne systemy izolacyjne do dachów STEICO. Szeroka paleta materiałów pozwala na projektowanie oraz budowę w standardzie energooszczędnym i gwarantuje sprawdzoną jakość na wiele lat.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę planując ocieplenie fundamentów?
Współczesny dom to dom ocieplony od góry do dołu, a konkretnie od samej góry do samego dołu. Dach i fundamenty są też - choć z różnych powodów - szczególnie narażone na działanie wody oraz nacisk, a to oznacza, że do prac izolacyjnych trzeba wybrać odpowiednie materiały i dopilnować, by przebiegały prawidłowo.