Jak uchronić przydomową studnię przed wysychaniem wody?

Jak uchronić przydomową studnię przed wysychaniem wody?

Od kilku lat w Polsce coraz bardziej zauważalne są deficyty wody. Jednym ze skutecznych sposobów na przeciwdziałanie suszy jest magazynowanie tego cennego zasobu, na przykład w studni, która dobrze sprawdzi się na działce. Taka konstrukcja, aby dobrze spełniała swoją funkcję, powinna być skutecznie uszczelniona. Jak o to zadbać? Czytaj dalej

 

Mimo, że ostatnia zima była dość śnieżna i mroźna, to wystarczył upalny czerwiec, aby w Polsce zaczął powracać problem suszy. W związku z tym, kilkadziesiąt gmin w całym kraju wystosowało do swoich mieszkańców apel o racjonalne korzystanie z wody i nieużywanie jej do podlewania ogródków czy też mycia samochodów. Sposobem na polepszenie zasobów wodnych jest retencjonowanie, stąd też rządowe i lokalne programy wspierające wykorzystanie deszczówki i magazynowanie „błękitnego złota”. W obliczu tego typu wyzwań, na znaczeniu zyskują przydomowe studnie, niegdyś popularne, potem nieco zapomniane. Korzystając z tego źródła, możemy np. nawadniać rośliny w ogrodzie bez zmniejszania zasobów wody pitnej. Warunkiem jest odpowiednie uszczelnienie studni, aby nie dochodziło do przecieków. Jakie rozwiązania wybrać?

 

Jak uchronić przydomową studnię przed wysychaniem wody?

 

Solidna konstrukcja

Najbardziej popularna jest studnia zbudowana z betonowych kręgów, układanych w otwartym wykopie. W takim przypadku niezbędne jest najpierw wykonanie wylewki stanowiącej podstawą najniższego kręgu, a następnie jej izolacja przeciwwodna. Alternatywą dla tej metody jest zastosowanie jako podstawy konstrukcji elementu ze szczelnie zabetonowanym już dnem. Kolejne kręgi układa się wówczas jeden na drugim, dbając o to by były nałożone równo, a potem prawidłowo uszczelnione. W tym celu, pomiędzy nimi powinny być zachowane niewielkie odstępy (można je uzyskać stosując wytrzymałe podkładki), żeby możliwa była aplikacja zaprawy uszczelniającej i aby uszczelniacz nie wypłynął pod naciskiem konstrukcji.

 

Jak uchronić przydomową studnię przed wysychaniem wody?

 

Czytaj również: Jak chronić balkony i dachy płaskie przed wilgocią?

 

Inną technologią budowy studni jest tzw. metoda opuszczania – poszczególne elementy są tu wpuszczane do wcześniej już przygotowanego otworu, co wymaga jednak bardzo dużej precyzji i doświadczonego wykonawcy. Bez względu na technikę prac montażowych, newralgicznymi punktami są połączenia kręgów. Wykonanie ewentualnych późniejszych napraw w przypadku wystąpienia usterki jest trudne i czasochłonne, dlatego już na etapie montaż warto zadbać o zabezpieczenie przed przeciekami z zewnątrz lub od wewnątrz studni.

 

Szczelna studnia z butylem

Przy uszczelnieniu połączeń konstrukcji betonowych, takich ja studnie i odwodnienia, a także zapobieganiu przeciekom połączeń ciężkich elementów bardzo dobrze sprawdzają się rozwiązania na bazie butylu. To materiał, który nie twardnieje, nie kruszy się, jest wysoce przyczepny do różnego rodzaju podłoży nawet w mokrym środowisku i zachowuje pierwotną plastyczność przez cały okres swojej żywotności, co przekłada się na jego wysoką trwałość. – Do hydroizolacji kręgów studni betonowych, pokryw studni, zbiorników i szamb, wszędzie tam, gdzie potrzebne jest stworzenie bariery przeciw przenikaniu wilgoci, można zastosować wstęgi lub sznury butylowe, czyli butyl wytłaczany w formie profilu o przekroju koła lub prostokąta, zabezpieczony nośnikiem. Standardowe rozmiary sznurów to ø3, ø4, ø5, ø15 mm – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, polskiego producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych, w tym wyrobów butylowych.

 

Jak uchronić przydomową studnię przed wysychaniem wody?AIB wstega butylowa

Czytaj również: Igłofiltry – pomoc w regulacji wód gruntowych

 

Przed aplikacją butylu betonową powierzchnię należy dokładnie oczyścić – najlepiej przetrzeć ją drucianą szczotką i odpylić. Następnie dopasowujemy długość sznura lub wstęgi do wymiarów izolowanego elementu i mocujemy je na całej powierzchni, dokładnie dociskając, np. z użyciem specjalnego wałka dociskowego. Nie jest przy tym konieczne użycie dodatkowego kleju, gdyż butyl sam w sobie jest klejem. Tego typu sznury i wstęgi mogą stanowić uzupełnienie uszczelnienia studni wykonanego z zaprawy wodoszczelnej lub też samodzielną izolację.


Przydomowe studnie niegdyś stanowiły podstawowe źródło wody dla gospodarstw domowych. Dziś, w dobie narastających problemów z dostępnością tego bezcennego zasobu, zwłaszcza w okresie letnim mogą stanowić alternatywę dla korzystania z sieci wodociągowej. Aby nie tracić ani kropli, warto zadbać o odpowiednie uszczelnienie studni, w czym pomoże zastosowanie nowoczesnych rozwiązań izolacyjnych.

 

Jak uchronić przydomową studnię przed wysychaniem wody?AIB sznur butylowy 

Źródło: AVEEX / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17215 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 227

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >