Jak wykorzystać energię słoneczną?

Jak wykorzystać energię słoneczną?

Żyć za pan brat z ekologią, żyć ekologicznie to obecnie nie tylko wyraz bycia na czasie, pewnego rodzaju mody, ale również dostrzegania konieczności podjęcia konkretnych działań związanych ze znalezieniem dodatkowych źródeł ciepła. Czytaj dalej

 

W zamierzchłych czasach natura obdarzała naszych przodków swoimi „gorącymi darami”, wśród których najważniejsze miejsce zajmowały dwie jej siły: słońce i ogień. W większości kultur Słońce otaczano wielką czcią, a bóstwa solarne zajmowały jedne z najważniejszych miejsc w panteonach. Często uosabiały również wszechwiedzę i sprawiedliwość. Ta jakże bliska każdemu gwiazda wokół, której krąży nasza Ziemia oznaczała także nieskończoność i nowy początek. Bez światła i ciepła słonecznego nie moglibyśmy funkcjonować. W jego promieniach dojrzewa zboże, owoce i kwitną kwiaty. Słońce będąc siłą życiodajną może pokazać również swe śmiercionośne oblicze, zwłaszcza w rejonach pustynnych, pozbawionych wody i cienia.

 

Czytaj również: Jak otrzymać Biały Certyfikat?

 

W dzisiejszych czasach potrafimy z powodzeniem wykorzystywać na różne sposoby energię, którą obdarza nas Słońce. Jednym z nich jest ogrzewanie ciepłej wody użytkowej za pomocą specjalnych kolektorów słonecznych – turbosolarów. Taką propozycję przygotowała dla nas firma Makroterm. Urządzenia te dogrzewają również pomieszczenia oraz ogrzewają wodę w basenach. A zestaw kilku turbosolarów w miesiącach letnich może, przy odpowiednim nasłonecznieniu, całkowicie pokryć zapotrzebowanie 3-5 osobowej rodziny na ciepłą wodę. Przy określaniu liczby paneli należy wziąć pod uwagę wielkość dziennego zużycia ciepłej wody w rodzinie, a także rodzaj wykorzystywanych kolektorów. Przyjmuje się, że jeden panel Turbosolar®I ogrzeje ok 100 l na dobę, co daje możliwość pokrycia rzeczywistego zużycia ciepłej wody użytkowej wynoszącego 80-100 l dla jednej osoby w ciągu jednego dnia. Firma proponuje dwa rodzaje kolektorów: rurowe i płaskie, które różnią się od siebie zarówno budową, jak i wydajnością.

 

Czytaj również: O czym musimy pamiętać budując energooszczędny dom?

 

Kolektor rurowy Turbosolar®I składa się z absorbera, który "zamknięty" został w szklanej rurze. Próżnia panująca w każdej z rur jest wspaniałym izolatorem, dzięki czemu kolektor tego typu ma znacznie mniejsze straty ciepła w stosunku do kolektorów płaskich. Dodatkowo zewnętrzne rury kolektora umożliwiają skupienie większej ilości promieni słonecznych, niezależnie od kierunku ich padania. Kolektor osiąga swoją sprawność wolniej niż kolektor płaski, w którym promienie słoneczne padają bezpośrednio na absorber, jednak dzięki możliwości "wyłapywania" promieni padających pod różnym kątem działa efektywnie również w okresie o mniejszym nasłonecznieniu. Izolacja próżniowa sprawia, iż kolektor ten nie jest podatny na straty ciepła w okresach chłodniejszych oraz zimowych, co w skali całego roku czyni kolektor rurowy bardziej wydajnym od kolektora płaskiego.

 

 

Kolektory płaskie, Turbosolar®III składają się z absorbera "przykrytego" taflą szkła, w obudowie zwanej wanną. Ten typ kolektora działa najbardziej efektywnie w momencie, gdy promienie słoneczne padają bezpośrednio na jego powierzchnię. Doskonale sprawdza się w miesiącach letnich, w których duże nasłonecznienie zapewni pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę nawet w 100 %. Kolektory płaskie charakteryzują się jednak niską wydajnością w okresach chłodniejszych. Dlatego szczególnie polecamy je do domków letniskowych, pensjonatów działających głownie w sezonie letnim czy do domów znajdujących się na terenach górzystych i nadmorskich, gdzie nasłonecznienie w ciągu roku jest większe niż w pozostałych częściach kraju.

 

Czytaj również: Jaki kolektor wybrać?

 

W miesiącach jesienno-wiosennych użytkowanie kolektorów ma istotny wpływ na całkowitą wydajność układu grzewczego, dzięki turbosolarom oszczędzamy nie tylko na kosztach ogrzewania, ale również uniezależniamy się od innych źródeł energii takich jak olej czy gaz ziemny. W tym okresie energię słoneczną można wykorzystywać do wstępnego podgrzewu wody użytkowej.   Turbosolary firmy Makroterm będąc niezwykle sprawnymi i skutecznymi urządzeniami otrzymały certyfikat solarny Solar Keymark. Turbosolary w gospodarstwach domowych to nie tylko wyraz troski o środowisko, ale również duża oszczędność kosztów ogrzewania. Warto pamiętać, iż przy wykorzystaniu kolektorów słonecznych do przygotowania ciepłej wody użytkowej ograniczamy emisję szkodliwych substancji do atmosfery. To sposób na zaprzyjaźnienie się z ekologicznym stylem życia i powrót do najbardziej pierwotnego źródła ciepła.

 

Źródło: Afir / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 240 Grupa: Budowa i re... Jak dla mnie jedną z najlepszych firm jest Polbram. Sam mam bramę ich produkcji i jest bardzo solidna i dobrze wykonana.
  • Beton towarowy Liczba postów: 38 Grupa: Firmy budow... Jak na razie to nikt panu w tym wątku nie pomógł.To naprawdę jest bardzo źle. __________________________________ _______________ tanie przeprowadzki Kraków
  • Budowa maszyn Liczba postów: 124 Grupa: Firmy budow... Są od tego firmy ___ http://www.linksor.com/search /rivernet
  • Narzędzia dla profesjonalistów Liczba postów: 118 Grupa: Budowa i re... Myślę, że narzędzia z supermarketu nie są najlepszym rozwiązaniem. Ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Ja zamawiam urządzenia dynamometryczno-hydrauliczne....
  • Praca Liczba postów: 4 Grupa: Firmy budow... Ja za pracą musiałem wyjechać za granicę do Niemiec ale dobrze mi tutaj i w końcu zarabiam tyle ich zawsze chciałem. Mam też duże zwroty z podatku, tutaj https:...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16313 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 138

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >