Jak zabezpieczyć mieszkanie tanim i skutecznym sposobem?

Jak zabezpieczyć mieszkanie tanim i skutecznym sposobem?

Podczas konstruowania nowych rozwiązań i systemów projektantom ABB przyświeca wiele idei - niezawodność, energooszczędność, estetyka czy też funkcjonalność wyrobów. Jest jednak grupa produktów, której głównym i podstawowym założeniem jest zapewnienie użytkownikowi bezpieczeństwa. Czytaj dalej

Uwaga woda!

Drugim aspektem bezpieczeństwa, jakie mogą zapewnić systemy przyzywowe, jest tworzenie rozwiązań, w których alarm jest wywoływany pod wpływem różnych zdarzeń. Takie instalacje najczęściej wykorzystuje się w prywatnych domach i apartamentach, bowiem są one niezwykle skuteczne, a jednocześnie proste, tanie i łatwe do uruchomienia. Przykładową aplikacją tego typu jest system ostrzegania o zalaniu wodą, gdzie zamiast klasycznego przycisku alarmowego, w układ wpięty jest niezwykle prosty czujnik obecności wody.

 

ABB Signal. System sygnalizacji zalania pomieszczeń.

 

ABB Signal. Sygnalizacja zalania pomieszczeń. Czujnik taśmowy.

 

W tym przypadku pod szumną nazwą "czujnik" kryje się po prostu przyklejona do podłogi taśma przewodząca lub dwużyłowy, odizolowany kabel z końcówkami umieszczonymi w miejscu potencjalnego przecieku. Takie rozwiązania stosuje się w kuchni lub łazience w miejscu niewidocznym, czyli na przykład za szafkami lub pod wanną. Sprawdzają się one także na rurociągach w pobliżu zaworów, gdzie sącząca się pod izolacją termiczną woda jest niemal niemożliwa do zauważenia z zewnątrz. System może być także instalowany w kotłowniach, gdzie często - szczególnie w przypadku pieca gazowego -  automatyka nie wymaga codziennych inspekcji.

 

Czytaj również: Moduł ściemniaczy tradycyjnego oświetlenia

 

Rozwiązanie działa banalnie prosto. Gdy woda rozleje się na taśmie lub kablu, system uruchamia alarm akustyczno-świetlny. Kasowanie powiadomienia odbywa się przyciskiem w module sterującym, jednak lampka kontrolna świeci do czasu zniknięcia wilgoci. System ten można nieco rozbudować, dodatkowo zwiększając bezpieczeństwo apartamentu podczas nieobecności domowników. Sygnał alarmowy można bowiem doprowadzić do zaworu elektromagnetycznego, który w sytuacji alarmowej natychmiast odetnie wodę doprowadzoną do budynku. Bez wątpienia zminimalizuje to straty mogące powstać w wyniku zalania.

 

 

Dym w domu, intruz w ogrodzie

System przyzywowy to sztandarowa propozycja ABB, której głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom. Firma ma jednak w swojej ofercie aparaturę sygnalizacyjną, pracującą samodzielnie, bez konieczności integrowania jej z innymi elementami, choć taka możliwość też istnieje. Najlepszym tego przykładem jest czujnik obecności dymu - małe, niezawodne, zasilane niezależnie urządzenie, które może uratować życie i majątek domowników.

 

Czujnik dymu z modułem radiowym.

Czujnik dymu służy do wykrywania pożarów na wczesnym etapie. W momencie, kiedy nie ma jeszcze dużego ognia, natomiast pojawia się dym. Jego koncentracja w obudowie czujnika skutkuje głośnym sygnałem dźwiękowym, co jest szczególnie ważne w nocy, gdy podczas snu zmysł powonienia jest znacznie mniej aktywny. Choć urządzenie z założenia działa całkowicie niezależnie, to ma jednak możliwość komunikowania się z innymi czujnikami. To niezwykle przydatna funkcja w kilkupoziomowym domu. Gdy dym pojawia się w piwnicy reagująca na niego czujka może  nie być słyszana w sypialni na piętrze.

 

Czytaj również: Czy warto wykorzystać w mieszkaniu przepływowy ogrzewacz wody?

 

Możliwość zsynchronizowania kilku czujników rozmieszczonych w całym domu powoduje, że uaktywnienie się jednego z nich wywołuje alarm we wszystkich. Połączenie realizowane jest drogą radiową, więc nawet tak udoskonalony system nie wymaga żadnej dodatkowej instalacji. Zupełnie innym czujnikiem, który również zwiększa poczucie bezpieczeństwa, jest detektor ruchu. Doskonale może pełnić swoją funkcję na przykład w ogrodzie czy przed domem jako system ostrzegawczy przed osobą która w sposób niepowołany weszła na teren posesji. Rozświetlenie podwórka czy ogrodu w skuteczny sposób jest w stanie powstrzymać intruza i zaalarmować właścicieli, iż "coś" dzieje się przed domem.

 

Czujnik dymu z modułem radiowym

 

Detektor ruchu Busch Watch Dog 220 AlarmLINE

 

 

Podtynkowa czujka ruchu w serii future, biały studyjny.

 

1 2 3

Źródło: Cormedia / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Gdzie zamówić projekt domu? Liczba postów: 73 Grupa: Moja budowa Jak już projekt domu będzie to warto pomyśleć gdzie będzie stała wiata garażowa?
  • Budowa stalowej hali Liczba postów: 7 Grupa: Moja budowa Cześć hala stalowa w wersji wiata garażowa to idealne miejsce przed dom żeby dopełnić walory estetyczne i chronić pojazdy przed warunkami atmosferycznymi.
  • panele fotowoltaiczne Liczba postów: 20 Grupa: Moja budowa Oczywiście że jak już stoi wiata garażowa to idealnie do niej nadaje się panel fotowoltaiczny wszystko jest tak zaprojektowane aby wytrzymała te obciążenia.
  • Rekuperatory Liczba postów: 19 Grupa: Moja budowa wiata garażowa to nie jest miejsce na rekuperator nigdy nie będzie zresztą.
  • Malowanie Liczba postów: 67 Grupa: Moja budowa wiata garażowa zwykle pomalowana jest proszkowo a wcześniej ocynkowana żeby nie rdzewieć.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 316

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >