Jak zaimpregnować drewniane schody?

Jak zaimpregnować drewniane schody?

Schody są tym miejscem w domu, które poddawane jest bardzo intensywnej eksploatacji. Narażone są na uszkodzenia mechaniczne – zadrapania i otarcia. Doradca techniczny, Andrzej Wójcik, dzieli się złotymi zasadami zabezpieczania drewnianych schodów.

 

W przypadku schodów, częstą praktyką jest dobór drewna pod wykończenie podłogi. Pamiętajmy jednak, że na trwałość schodów ma wpływ jakość drewna, która przy elementach konstrukcyjnych powinna być najwyższa. Najczęściej schody wykonuje się z takich gatunków drewna jak dąb, buk, jesion czy modrzew. Dużą popularność zyskują egzotyczne rodzaje drewna m.in. merbau, teak czy jatoba. Są one jednak droższe niż krajowe.

 

Wybór surowca przesądzi nie tylko o estetyce wnętrza, ale też o doborze zabezpieczenia.

 

 

Dobierajmy środek do gatunku drewna i rodzaju powierzchni

Drewno twarde lub miękkie, egzotyczne lub krajowe. Niezależnie od tego, na co postawimy, musimy pamiętać, że schody wymagają bardzo trwałego zabezpieczenia. Potrzebujemy więc środka o dużej wytrzymałości mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny Altax.

 

Na sośnie czy świerku, a więc drewnie miękkim, doskonale sprawdzą się lakiery. W przypadku twardych gatunków krajowych i egzotycznych możemy postawić zarówno na lakier, jak i na olej. Jeśli zdecydowaliśmy się na egzotykę, miejmy na uwadze, że gatunki te mają zazwyczaj dużą ilość substancji oleistych, które zmniejszają przyczepność lakieru. Konieczne może być więc zastosowanie gruntu odcinającego. W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć rady u producenta.

 

Czytaj również: Wybór schodów w ogrodzie

 

Unikajmy środków uniwersalnych i czytajmy etykiety

Może nam się wydawać, że środki uniwersalne to dobre rozwiązanie. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej decydują się na nie ci użytkownicy, który nie czują się pewnie przy sklepowej półce – komentuje Andrzej Wójcik. 

 

Jeśli jednak jeden środek jest rekomendowany do każdej powierzchni, to powinniśmy się spodziewać, że prawdopodobnie nie sprawdzi się na żadnej. Jeśli czujemy się zagubieni wśród różnych rodzajów produktów, przeczytajmy etykietę. Sprawdźmy rekomendacje producenta. Szukajmy takich preparatów, które są zalecane jako najlepsze do ochrony schodów.

 

 

Co na schody, czyli Polacy kochają lakier

Zwyczajem w polskich domach jest malowanie schodów tym samym środkiem, którym zabezpieczona jest podłoga, a tu króluje lakier. Jak wynika z badania przeprowadzonego w zeszłym roku na zlecenie firmy Altax*, 42% Polek i Polaków do pomalowania podłóg wybrałoby właśnie ten środek. Nic dziwnego – z jednej strony lakier doskonale zabezpiecza drewno, z drugiej daje przyjemny dla oka efekt estetyczny.

 

Czytaj również: Odpowienie schody do Twojego ogrodu

 

Jak przygotować powierzchnię do lakierowania i jak nakładać produkt, by uzyskać najlepszy efekt?

  1. Należy zadbać, aby drewno było oszlifowane, suche i czyste. To bardzo ważne, jeśli chcemy by produkt dobrze pokrył powierzchnię. W czasie malowania lakier należy mieszać co kilka minut.
  2. Nakładane warstwy powinny być jak najcieńsze. Możemy tu użyć pędzla, wałka lub aplikatora, przeznaczonego do nakładania lakieru, który jest w ofercie niektórych producentów. Pamiętajmy, że wałek sprawdzi się tylko przy lakierze bezbarwnym.
  3. W zależności od rodzaju produktu, którego użyliśmy, drewno pozostawiamy do wyschnięcia na 2 godziny (produkty wodne) lub na około 12 godzin (produkty rozpuszczalnikowe) w temp. 20°C. Dopiero po tym czasie możemy nakładać kolejną warstwę.
  4. Jeżeli po nałożeniu pierwszej warstwy z drewna podniosą się mikrowłókna, można je usunąć przecierając powierzchnię drobnym papierem ściernym (200-240) lub specjalną włókniną. Następnie należy powierzchnię dokładnie oczyścić z pyłu.
  5. Kolejne warstwy nakładamy w ten sam sposób, co pierwszą. Pozostawiamy drewno do całkowitego wyschnięcia – 12-15 godzin w temp. 20°C.
Źródło: MSL Group / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Roboty ziemne, usługi koparko-ładowarką - Warszawa Liczba postów: 63 Grupa: Firmy budow... Jakiś czas temu miałem do wykonania prace ziemne które musiały być odpowiednio przygotowane zgodnie z dokumentacją projektową i do takich działań musiała przyj...
  • Wymiana okien Liczba postów: 138 Grupa: Moja budowa Sama zanim jeszcze zdecyduję się na zakup jakichś konkretnych produktów, staram się możliwie jak najwięcej do wiedzieć na ich temat. Masa cennych informacji na....
  • Jak wybrać panele fotowoltaiczne? Liczba postów: 31 Grupa: Budowa i re... Na Twoim miejscu poradziłbym się kogoś bardziej doświadczonego w temacie. Na forum możesz zostać wprowadzony w błąd, a przecież jest to inwestycja na długie lat...
  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 263 Grupa: Budowa i re... Akurat tak się składa, że w kwestii wyboru dobrej i solidnej bramy garażowej możemy pomóc, zajmujemy się tym na co dzień, zobaczcie na Hemos.pl w razie pytań je...
  • Elektryk Liczba postów: 61 Grupa: Firmy budow... Instalacje elektryczne i teletechniczne obejmujące m.in. telewizję satelitarną wykonuje m.in.https://uslugi-elektryczne-dziubins ka.pl/pl/. Postaw na elektryków....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17310 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 212

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >