Jaką centralę oddymiającą wybrać?

Jaką centralę oddymiającą wybrać?

Centrala sterująca procesem oddymiania pełni bardzo ważną rolę w systemie przeciwpożarowym budynku, bowiem to od jej sprawności zależy skuteczność odprowadzania szkodliwych gazów w trakcie pożaru.

 

Centrala RZN 4503-T, nowość w ofercie firmy D+H, mimo swoich małych rozmiarów, stanie na straży naszego bezpieczeństwa, dając nam gwarancję, że nawet w przypadku zagrożenia nie zawiedzie naszego zaufania. Szybkie odprowadzenie toksycznych gazów, jakie mogą wytworzyć się w czasie pożaru, jest wyjątkowo istotne. Kłęby trującego dymu mogą bowiem nie tylko zagrozić zdrowiu osób znajdujących się w budynku, ale również, poprzez ograniczenie widoczności, utrudnić akcję ratunkową. Oddymianie ma szczególne znaczenie na klatkach schodowych, jako miejscach ewakuacji ludzi. Centrala RZN 4503-T stale monitoruje stan pracy całego systemu, a w przypadku pożaru natychmiast uruchamia klapy dymowe lub okna oddymiające.

 

Monitory do kontroli dwutlenku węglaWszechstronność przede wszystkim

Centrala RZN 4503-T została stworzona z myślą o niedużych pomieszczeniach, takich jak klatki schodowe czy wąskie przejścia. W związku z tym konieczne było zachowanie niewielkich wymiarów urządzenia, by nie powodowało ono utrudnień w ruchu, nawet w niezbyt szerokich korytarzach. Jednak nie przeszkodziło to konstruktorom z firmy D+H, wyposażyć jej we wszystko, czego można wymagać od nowoczesnej centralki. Jej otwierana, aluminiowa obudowa, przeznaczona do montażu natynkowego, wyposażona została w zintegrowany przycisk oddymiania oraz przyciski sterujące codzienną wentylacją. To innowacyjne połączenie przycisków i centrali oraz obecność diod sygnalizujących stan systemu doskonale sprawdza się przy recepcjach i na portierniach, gdzie wymagane są elementy funkcjonalne i jednocześnie estetyczne. Wyjście centrali pozwala podłączyć napędy o sumarycznym natężeniu prądu do 3A, dzięki czemu, przy jej pomocy można sterować otwieraniem i zamykaniem nawet kilku okien oddymiających bądź klap dymowych.

 

 

Centrala może sterować jedną strefą oddymiania, istnieje możliwość montażu aż ośmiu przycisków oddymiania i 14 czujek pożarowych, które mogą być zdalnie resetowane z poziomu centrali. RZN 4503-T posiada w standardzie również komfortowe funkcje wentylacji. Wykonawca lub użytkownik może zaprogramować parametry codziennej wentylacji tak, żeby klapa lub okno otwierało się do przewietrzania na określony kąt oraz zamykało się automatycznie po określonym czasie. Ma to istotne znaczenie wszędzie tam, gdzie zastosowane są duże i ciężkie klapy dymowe. Otwieranie ich do codziennej wentylacji do maksymalnej pozycji pożarowej może grozić uszkodzeniem klapy, szczególnie podczas dużych wiatrów.

 


Sposoby na wykrycie ognia


Funkcjonalność centrali RZN 4503-T można rozszerzyć poprzez podłączenia modułów dodatkowych. Istnieje również możliwość przyłączenia do centralki czujek deszczu lub wiatru i deszczu, bez konieczności stosowania dodatkowych modułów przejściowych. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której nagła zmiana pogody nie spowoduje, że do budynku dostanie się niechciana woda, jeśli zapomnimy zamknąć okien. Centrala RZN 4503-T to również zwiększone bezpieczeństwo w przypadku pożaru. Możliwość podłączenia optycznych i akustycznych sygnalizacji zadziałania pozwala natychmiast powiadomić o zagrożeniu osoby znajdujące się w budynku oraz szybko podjąć akcję ratunkową i gaśniczą. Co więcej, dzięki zastosowaniu działającego aż do 72 godzin akumulatora, RZN 4503-T firmy D+H jest niezależna od działania sieci elektrycznej.

 

 

Daje nam to gwarancję, że nawet w przypadku braku zasilania, centralka zadziała tak jak powinna, zapewniając nam bezpieczeństwo bez względu na sytuację. Dodatkowo, urządzenie to zostało wyposażone w szereg narzędzi diagnostycznych, ułatwiających szybkie wykrycie ewentualnej awarii, takich jak system monitorowania przewodów pod kątem występowania spięć i przerwań, czy też kontrola stanu naładowania akumulatora z ochroną przed nadmiernym jego rozładowaniem. Zapewnienie szybkiego i niezawodnego odprowadzenia dymu z takich miejsc jak klatki schodowe czy korytarze, może mieć krytyczne znaczenie podczas akcji ewakuacyjnej budynku. Centrala RZN 4503-T firmy D+H, dzięki możliwości podłączenia dużej ilości detektorów oraz zasilaniu bateryjnemu niezależnemu od sieci elektrycznej, doskonale sprawdzi się w warunkach zagrożenia, natomiast funkcja wietrzenia sprawi, że jej obecność będziemy mogli docenić każdego dnia.

 

 

Źródło: FlyPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16315 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 212

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >