Kotły centralnego ogrzewania w wersji kompaktowej

Kotły centralnego ogrzewania w wersji kompaktowej

Urządzając mieszkanie, zawsze zwracamy uwagę na jego estetykę. Pragniemy, by jego wystrój trafiał w nasz gust i pozostawał w zgodzie z najnowszymi trendami wnętrzarskimi. Całkowicie odchodzimy od rozumowania „obojętnie, jak wygląda i ile miejsca zajmuje, ważne, aby działało”. Przykładów nie trzeba daleko szukać. W komputerach zastosowaliśmy monitor połączony z obudową komputera (brak plątaniny kabli), ze sprzętu AGD wybieramy pralkosuszarkę (dla oszczędności miejsca). Modułowych rozwiązań jest obecnie na rynku naprawdę dużo. W ślad za tą potrzebą idą producenci urządzeń użytkowych takich jak kotły grzewcze. Do niedawna toporne, dziś projektowane są z myślą o atrakcyjnej aranżacji wnętrz. Poniżej skupimy się na innym przykładzie, a mianowicie na kotłach kompaktowych. Jakie są ich zalety? W czym są lepsze od kotła w połączeniu z rozbudowaną instalacją? Czytaj dalej

 

Na początku należy wyjaśnić, czym jest kocioł jednofunkcyjny. Nazwa dla użytkownika jest dość myląca, ponieważ ma się wrażenie, że spełnia tylko jedną funkcję i służy tylko i wyłącznie do centralnego ogrzewania. Nic bardziej mylnego.

 

Kocioł jednofunkcyjny

Kotły jednofunkcyjne wyposażone są w zawór trójdrogowy, co umożliwia podpięcie zasobnika ciepłej wody użytkowej. Zaletą takiego rozwiązania jest dobór praktycznie dowolnej wielkości zasobnika (100, 150, 200 lub 300 litrów itp.) do zastosowania w zależności od liczby łazienek oraz ich wyposażenia. Dodatkowo kotły te znakomicie nadają się do rozbudowy o dodatkowe grupy pompowe, co umożliwia rozbudowanie instalacji o dodatkowe obiegi. Bez problemu można również zastosować pompę cyrkulacyjną cwu, co znacząco zwiększa komfort korzystania z ciepłej wody. 


Kotły centralnego ogrzewania w wersji kompaktowej

 

Czytaj również: Termodynamiczne ogrzewanie wody - oszczędność energii i chłodzenie pomieszczeń w procesie ubocznym

 

Minusem zastosowania kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem jest spora ilość miejsca, jaką musimy poświęcić na jego zamontowanie. Bardziej skomplikowane instalacje (obsługujące np. dwa obiegi grzewcze) w tym przypadku muszą się znajdować w pomieszczeniu dedykowanym np. w kotłowni. Nawet najsprawniejszy instalator, który dba o estetykę, nie jest w stanie bowiem stworzyć takiej instalacji, aby nie rzucała się ona w oczy. 

 

Zalety kotła jednofunkcyjnego:

 • możliwość doboru zasobnika o praktycznie dowolnej wielkości,

 • możliwość korzystania z wielu punktów czerpalnych jednocześnie, np. łazienka + kuchnia,

 • możliwość rozbudowy instalacji o dodatkowe obiegi grzewcze i stworzenia bardziej skomplikowanych instalacji (3-5 i więcej obiegów grzewczych),

 • bezproblemowe zastosowanie cyrkulacji cwu,

 • możliwość korzystania z samej ciepłej wody lub z samego ogrzewania,

 • brak zbytniego przewymiarowania mocy urządzenia.

 

Wady kotła jednofunkcyjnego:

 • wymagane osobne pomieszczenie  z uwagi na dużą ilość miejsca potrzebnego pod montaż

 • niska estetyka – brak możliwości montażu w łazience, kuchni, przedpokoju itp.

 

Kocioł dwufunkcyjny

Kotły dwufunkcyjne w przeciwieństwie do kotłów jednofunkcyjnych potrafią realizować dwie funkcje: ogrzewania i podgrzewania cwu. Wszystko to dzieje się w obrębie obudowy urządzenia dzięki wymiennikowi płytowemu, który umożliwia produkcję ciepłej wody przepływowo. 

 

W tym przypadku nie jesteśmy zmuszeni do korzystania z zasobnika. Należy jednak pamiętać o tym, że wydatek ciepłej wody jest znacząco niższy niż w kotle jednofunkcyjnym z zasobnikiem. Zazwyczaj niemożliwe jest korzystanie z kilku punktów czerpalnych jednocześnie. 


Kotły centralnego ogrzewania w wersji kompaktowej

 

Czytaj również: Kotły nowoczesnej generacji z techniką kondensacyjną - dlaczego warto wymienić stary kocioł na taki właśnie?

 

Kocioł dwufunkcyjny również nadaje się do rozbudowy o dodatkowe obiegi grzewcze, wówczas jesteśmy jednak zmuszeni do rezygnacji z jego głównej zalety, czyli z możliwości montażu w praktycznie każdym rodzaju pomieszczenia. Kotły dwufunkcyjne występują również w wersji z wbudowanym niewielkim zasobnikiem, co może trochę zwiększyć wydatek ciepłej wody i poprawić funkcjonalność urządzenia w warunkach domowych. 

 

Zalety kotła dwufunkcyjnego:

 • zajmuje mało miejsca,

 • możliwość montażu w praktycznie każdym pomieszczeniu,

 • dostępne w wersji z niewielkim zasobnikiem zwiększającym wydatek cwu,

 • doskonale nadaje się do obsługi jednego obiegu grzewczego, ale istnieje możliwość rozbudowy o dodatkowe obiegi grzewcze (jak w przypadku kotła jednofunkcyjnego). 

 

Wady kotła dwufunkcyjnego:

 • brak możliwości podłączenia cyrkulacji,

 • przewymiarowana moc urządzenia (możliwość taktowania),

 • określony wydatek cwu,

 • korzystanie z kilku punktów czerpalnych ograniczone przez niski wydatek cwu urządzenia

 • możliwość korzystania z samej ciepłej wody lub z samego ogrzewania, ale pod warunkiem zastosowania również instalacji co.

 

Kocioł kompaktowy

Jak wspomnieliśmy wyżej, kotły dwufunkcyjne występują również w wersji z wbudowanym niewielkim zasobnikiem – są to tzw. kotły kompaktowe. Natomiast jeżeli zdecydujesz się na większą ilość obiegów grzewczych, to osprzęt potrzebny do realizacji tej funkcji nie zmieści się w obudowie urządzenia. A co się z tym wiąże – urządzenie przestaje być w pełni kompaktowe. 

 

Z pomocą przychodzi kompaktowy kocioł stojący ecoCOMPACT marki Vaillant, który łączy niemal wszystkie zalety kotła jedno- i dwufunkcyjnego. Kocioł w obrębie swojej obudowy zawiera cały osprzęt kotłowni (sprzęgło hydrauliczne, mieszacze, pompy, pompa cyrkulacyjna). Bez problemu zastosujesz go do obsługi jednego lub dwóch obiegów grzewczych.

 

Jego kompaktowość sprawia, że nie musisz montować go w osobnym pomieszczeniu (tzw. kotłowni). Doskonale sprawdza się w spiżarni, garażu czy nawet w przedpokoju. Kocioł ten występuje w dwóch wersjach z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 90 lub 150 l o mocach: 23 i 34 kW. Wbrew pozorom tak rozbudowane urządzenie zajmuje niewiele miejsca. Jego wymiary w przypadku zastosowania zasobnika 90 l to: 1320 mm × 599 mm × 693 mm. Natomiast gdy zdecydujesz się na zasobnik 150 l, to urządzenie jest jedynie wyższe (1640 mm).


Źródło: They PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Wymiana okien Liczba postów: 130 Grupa: Moja budowa Sama zanim jeszcze zdecyduję się na zakup jakichś konkretnych produktów, staram się możliwie jak najwięcej do wiedzieć na ich temat. Masa cennych informacji na....
 • Geodeta do obsługi budowy Liczba postów: 411 Grupa: Firmy budow... Z kolei ja podczas wykonywania pomiarów i innych usług geodezyjnych korzystałem z usług geodety uprawnionego Pana inż. Witolda Witkowskiego - https://www.poznan...
 • Własna firma Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... Prowadzicie własne firmy? ___ Gry zuma
 • wesele w plenerze Liczba postów: 214 Grupa: Firmy budow... Ja osobiście uważam, że to super sprawa, ale nie w polskich warunkach. Tutaj o to bardzo ciężko ;)
 • Wykopy pod fundament Liczba postów: 73 Grupa: Budowa i re... Dzięki za wszystkie porady. Dla mnie wykopy pod fundamenty wykonała firma https://www.honest.com.pl/. Posiadają doświadczonych operatorów oraz nowoczesne maszyn...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17299 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 188

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >