Kotły kondensacyjne – najlepszy sposób, by dobrze ogrzać i zaoszczędzić

Kotły kondensacyjne – najlepszy sposób, by dobrze ogrzać i zaoszczędzić

Sezon grzewczy już właściwie nadszedł także to ostatni dzwonek, żeby znaleźć skuteczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli ogrzać wodę i poszczególne pomieszczenia w domu. Nasza propozycja to kocioł kondensacyjny – doskonała alternatywa dla klasycznych kotłów. Podpowiemy również, w jakich warunkach lepiej sprawdza się kocioł jednofunkcyjny, a w jakich dwufunkcyjny. Czytaj dalej

 

Na początek odrobina wiedzy teoretycznej. Nie każdy czytelnik jest zaznajomiony z fachową nomenklaturą techniczną, dlatego warto wyjaśnić w prostych słowach, czym w ogóle jest kocioł kondensacyjny i na czym polega jego działanie.

 

Kocioł kondensacyjny – co to takiego?

Podobnie jak modele tradycyjne, kotły kondensacyjne służą do ogrzewania zarówno pomieszczeń, jak i wody. Na rynku dostępne są modele jednofunkcyjne i dwufunkcyjne (w ostatniej części artykułu opisujemy dokładnie ich wady i zalety). Istotną cechą kotłów kondensacyjnych jest pozyskiwanie dodatkowej energii ze spalin, które w przypadku modeli tradycyjnych ulatniają się do atmosfery. Czerpanie ciepła z każdego produktu spalania sprawia, że są to urządzenia niezwykle efektywne, a przy tym ekonomiczne. Ciekawostką jest sposób, w jaki można "rozpoznać" kocioł kondensacyjny – da się to mianowicie zrobić… mierząc temperaturę spalin! W przypadku modeli tradycyjnych przekracza ona 100°C, tymczasem w piecach kondensacyjnych utrzymuje się ona między 45 a 60°C. Z taką wiedzą możemy przejść do bardziej szczegółowego opisu działania kotłów kondensacyjnych.

 

Kocioł kondensacyjny – jak to działa?

Technologia kondensacji pozwala kotłom kondensacyjnym na wykorzystywanie ciepła powstającego wskutek spalania gazu oraz energii zgromadzonej w samych spalinach. Sprawia to, że nie ulatują one przez przewód kominowy, lecz są w pełni wykorzystywane z korzyścią dla całego domu i środowiska naturalnego. Nowoczesne modele wyposażone są w technologię schładzającą paliwo, dzięki czemu powstająca para wodna ulega procesowi kondensacji, dostarczając w ten sposób dodatkowe ciepło systemowi grzewczemu. 

 

 Kotły kondensacyjne – najlepszy sposób, by dobrze ogrzać i zaoszczędzić

 

Kolejną cechą kotłów kondensacyjnych (choć tutaj już raczej powinniśmy mówić o zaletach) jest ich wydajność. W tej kategorii tradycyjne urządzenia nie mają z nimi cienia szansy. Jest to kolejny element, który znacząco wpływa na redukcję kosztów ogrzewania domu. Dzięki automatyzacji rozwiązań zastosowanych w tego typu urządzeniach, efektywność ich pracy stała się znaczenie wyższa. Eksperci polecają korzystanie z regulatora pogodowego dostosowującego pracę kotła do warunków panujących na zewnątrz.

 

Komu opłaca się kocioł kondensacyjny?

Zakup i montaż kotła kondensacyjnego okazuje się doskonałym rozwiązaniem w przypadku budynków wyposażonych w ogrzewanie podłogowe. Zważywszy na fakt, że ten typ ogrzewania sam w sobie jest niezwykle oszczędny, „wzmocnienie” go kolejnym niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem stanowi jeszcze większe odciążenie dla domowego budżetu.

 

Istotną zaletą jest, że budynek ogrzewany za pośrednictwem kotła kondensacyjnego nie musi posiadać klasycznego komina! Może to być zatem nowoczesna konstrukcja zaprojektowana według najnowszych standardów. Przewody dostarczające czyste powietrze i usuwające spaliny znajdują się w ścianach, a więc można wykreślić z kosztorysu budowy kolejny drogi element.

 

Nie zapominajmy o bezpieczeństwie. Kotły kondensacyjne wyposażone są w zamkniętą komorę, do której powietrze dociera z zewnątrz szczelnymi przewodami. Dzięki takiej izolacji ryzyko przeniknięcia spalin do pomieszczeń jest znacznie mniejsze. Mamy też dobrą wiadomość dla właścicieli domów bez kotłowni. Pieców kondensacyjnych nie trzeba montować w kotłowniach – może to być równie dobrze kuchnia, łazienka, a nawet garderoba.

 

Chcąc zaoszczędzić jeszcze bardziej, można zainwestować w zakup i montaż kolektorów słonecznych, które pomagają, a czasem nawet wyręczają kotły w ogrzewaniu wody. Decydując się na tego typu rozwiązanie można obniżyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu nawet o 50-60%.

 

Dowiedz się więcej na temat kotłów kondensacyjnych>>


Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Zanim odpowiemy na powyższe pytanie, wyjaśnijmy czym właściwie są kotły jedno - i dwufunkcyjne. Zacznijmy od tych drugich. Kotły dwufunkcyjne to urządzenia, które nie potrzebują zewnętrznego zasobnika pojemnościowego, by z powodzeniem podgrzać wodę. Jako że są to modele przepływowe, produkcja ciepłej wody następuje w chwili jej przepływu. Nie trzeba zatem magazynować cieczy w celu zwiększenia temperatury. Kocioł dwufunkcyjny aktywuje się w momencie odkręcenia kranu. Jest to możliwe dzięki czujnikowi odnotowującemu zainicjowany przepływ cieczy.

 

Nie jest to rozwiązanie bez wad. Każdy z nas kojarzy zapewne sytuację, w której będąc pod prysznicem poczuł na plecach uderzenie wody znacznie chłodniejszej niż ta, którą nastawił po wejściu do kabiny. Stało się tak zapewne dlatego, że któryś z domowników odkręcił kurek z ciepłą wodą w innym pomieszczeniu (np. w kuchni). Taka jest już specyfika kotłów dwufunkcyjnych — nie gwarantują one równego dostarczania tak samo ciepłej wody we wszystkich domowych źródłach.

 

Co więcej, starsze modele powinny być instalowane blisko punktów czerpalnych. Dzieje się tak dlatego, że zbyt duża odległość zwiększa czas oczekiwania na podgrzaną wodę. W nowszych urządzeniach poradzono sobie z tym problemem, korzystając z rozwiązania zwanego „ciepłym startem”. Dzięki niemu kocioł działa w ciągłym trybie gotowości, co wpływa na zmniejszenie czasu oczekiwania na wodę o odpowiedniej temperaturze.  

 

Kotły dwufunkcyjne to urządzenia stosunkowo niedrogie – zarówno jeśli chodzi o koszt samej jednostki, jak i jej montaż. Co więcej, świetnie sprawdzają się w domkach działkowych, letniskowych – wszędzie tam, gdzie przed zimą konieczne jest opróżnianie instalacji. Jeżeli zatem chcemy tanio, ale skutecznie ogrzewać wodę w budynku, z którego nie korzystamy na co dzień, śmiało możemy zdecydować się na taką inwestycję.

 

Kotły jednofunkcyjne

W przeciwieństwie do kotłów dwufunkcyjnych, jednofunkcyjne wymagają już podłączenia do zewnętrznego zasobnika, będącego jednocześnie podgrzewaczem. Ich działanie opiera się na kooperacji z wężownicą zasobnika, która stanowi w tym przypadku wymiennik ciepła. Nie ma tutaj zatem mowy o podgrzewaniu poprzez przepływ. Woda użytkowa gromadzona jest w zasobniku dogrzewanym co jakiś czas przez kocioł. Sprawia to, że jego temperatura nie spada poniżej oczekiwanej przez użytkownika. Jego regulacja jest możliwa dzięki zaworowi trzydrogowemu, tudzież pompy obiegowej.

 

Nie ma również mowy o oczekiwaniu na ciepłą wodę – płynie ona natychmiast po odkręceniu kurka.    

 

Kocioł jednofunkcyjny to zatem urządzenie, które najlepiej sprawdza się tam, gdzie punktów poboru wody jest więcej. Należy przy tym pamiętać o doborze podgrzewacza o pojemności dostosowanej nie tylko do liczby kranów, ale również osób, które z ciepłej wody będą korzystać (niejednokrotnie w tym samym czasie). Kocioł jednofunkcyjny to najlepsze rozwiązanie w przypadku większego mieszkania lub domku jednorodzinnego. Urządzenie dwufunkcyjne z kolei warto zainstalować wszędzie tam, gdzie z ciepłej wody korzystamy rzadko lub w mniejszych ilościach (domki działkowe, letniskowe, małe mieszkania).  

 

Kotły gazowe kondensacyjne to nie tylko korzyści ekonomiczne - dowiedz się, dlaczego jeszcze warto zainwestować w to rozwiązanie>>

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Rozwój firmy budowlanej - marketing internetowy. Liczba postów: 66 Grupa: Firmy budow... Ucz się od doświadczonych ekspertów i odkrywaj nowe strategie sprzedażowe, które przyniosą wymierne korzyści Twojej firmie. Szkolenia na https://www.projektgamm...
  • Monitoring mojego domu Liczba postów: 60 Grupa: Moja budowa W przypadku monitoringu to ze swojej strony polecam zwrócić uwagę na model KZ5 na który również postawiliśmy w naszej firmie. Jest to wersja obrotowa także pozw...
  • Moskitiery chroniące dom przed owadami Liczba postów: 17 Grupa: Budowa i re... Jak myślicie, czy moskitiery mają wpływ na przepływ powietrza w pomieszczeniach?
  • Co to jest rekuperacja? Liczba postów: 43 Grupa: Budowa i re... Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z wentylowanego powietrza i wykorzystywania go do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Działa poprzez przepuszczanie...
  • Logistyka Liczba postów: 36 Grupa: Moja budowa Wymiana danych w czasie rzeczywistym między partnerami biznesowymi jest fundamentem sprawnego łańcucha dostaw. Dzięki technologiom takim jak IoT i blockchain, m...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 340

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >