Najważniejsze zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej

Najważniejsze zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej

Robi się coraz zimnej, przy takiej aurze wyraźnie widać potrzebę wprowadzenia efektywności energetycznej budynków. W Polsce istnieje ulga podatkowa dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na przeprowadzenie termomodernizacji w swoich domach. To jedna z finansowych motywacji do poprawy efektywności energetycznej domów mieszkalnych w Polsce i aktywnego włączenia się ich właścicieli do walki ze smogiem. Warto rozważyć termomodernizację swoich domów, tym bardziej że tego typu inwestycje mogą się zwrócić nawet w niecałe dwa lata. Czytaj dalej

 

Główną przyczyną złej jakości powietrza w Polsce jest niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację dodatkowo pogarsza wciąż, mimo istniejących norm, praktykowane spalanie złej jakości węgla w urządzeniach niespełniających żadnych norm emisyjnych. Szacuje się, że w kraju użytkowanych jest ok. 3 milionów takich trujących urządzeń.  Jednak sama wymiana źródła ciepła nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, może bowiem narazić mieszkańców na znaczny wzrost kosztów ogrzewania. 


Najważniejsze zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej


Wybierając nowe źródło należy pamiętać o modernizacji całego systemu ogrzewania i przede wszystkim dodaniu funkcji regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu (zawory i głowice termostatyczne) Dzięki temu unikniemy wzrostu cen ogrzewania nawet przy wymianie na źródło ciepła zasilane droższym paliwem np. kocioł gazowy. 


 „Możliwość regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu to średnia oszczędność rzędu 23%. Poprzez centralną regulację temperatury na kotle czy węźle cieplnym nie osiągniemy takiego rezultatu, a dodatkowo nie zapewnimy sobie odpowiedniego komfortu cieplnego. Nie w każdym pomieszczeniu potrzebujemy temperatury tej samej wysokości – podczas, gdy w łazience komfortowo czujemy się przy temperaturze 24 st. C, w pokoju dziennym wystarczy nam 21st.C, a w sypialni nawet 17-19st.C. Takie zróżnicowanie osiągniemy jedynie regulując dopływ ciepła do grzejników dzięki wykorzystaniu termostatów. To nie tylko komfort i zdrowie, ale również oszczędności – każdy stopień mniej to do 6% mniej na rachunkach. – mówi Aleksandra Stępniak konsultant ds. efektywności energetycznej w Danfoss Poland.


Dodatkowo do marca 2020 mają zostać zaimplementowane zapisy nowej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), zgodnie z którymi instalowanie urządzeń do indywidualnej regulacji temperatury w pomieszczeniach będzie obligatoryjne przy każdej wymianie źródła ciepła. 


Najważniejsze zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej

Czytaj również: Dom będzie miał mniejsze straty ciepła, jeśli ocieplimy przylegający do niego garaż

 

Kompleksowa termomodernizacja, obejmująca zarówno docieplenie przegród zewnętrznych, wymianę źródła ciepła i optymalizację przepływu energii wewnątrz budynku, daje dużo więcej możliwości niż tylko ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. To przede wszystkim komfort cieplny, poprawa warunków mieszkaniowych, a tym samym zdrowotnych, a także znaczne oszczędności.To nawet perspektywa posiadania darmowego ogrzewania i niezależności energetycznej – w ramach rządowego programu Mój Prąd możemy dofinansować panele fotowoltaiczne, które będą generowały prąd, a stosując do nich ogrzewanie elektryczne – np. kablami lub matami grzejnymi możemy zminimalizować koszty ogrzewania. 


Przy wyborze zakresu inwestycji decydującym czynnikiem są bardzo często koszty. Warto zatem skorzystać z dostępnych modeli wsparcia i wybrać kompleksowe podejście do termomodernizacji. Poza dofinansowaniem oferowanym w ramach Programu Czyste Powietrze, można skorzystać również z premii termomodernizacyjnej. 

 

Zachęcamy do zapoznania się z „Poradnikiem inwestora – ulga termomodernizacyjna 2019” opracowanym przez Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE). 

 

Poradnik przedstawia podstawowe, najważniejsze zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Precyzuje, kto może z niej skorzystać, jakie są limity odpisów, wymagane terminy, zasady rozliczeń. Można w nim znaleźć również symulacje potencjalnych rocznych korzyści z ulgi termomodernizacyjnej, zależnie od wysokości wydatków, dochodów i sposobu opodatkowania, a także odpowiedzi na pytania o inne możliwe źródła finansowania inwestycji, możliwość łączenia ulgi np. z dofinansowaniem w ramach programu „Czyste powietrze” albo o rozliczanie inwestycji, które rozpoczęły się przed 2019 r. czy też inwestycji prowadzonych przez małżonków będących współwłaścicielami domu jednorodzinnego. Jest także kompletny wykaz prac, urządzeń i materiałów, których koszty są uwzględniane w uldze termomodernizacyjnej.

 

Czytaj również: Ocieplenie strychu pianką poliuretanową - jak zaadaptować poddasze?

 

Wersja elektroniczna poradnika dostępna jest na stronie: http://bit.ly/poradnik_POBE


Źródło: Danfoss / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 227

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >