Narzędzia warsztatowe pomocne przy odnowie mebli

Narzędzia warsztatowe pomocne przy odnowie mebli

Urządzanie mieszkania to jeden z najbardziej przyjemnych etapów przeprowadzki. Duża część osób przygotowujących swoje nowe lokum, zamiast standardowego rozwiązania jakim są nowe meble, decyduje się na stylowe, często antyczne wyposażenie, dzięki któremu wnętrze zyskuje wyjątkowy charakter.

 

Jednak stare meble często wymagają renowacji. To z pozoru trudne zadanie przebiegnie zaskakująco sprawnie dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi. Na tym polu z pewnością przydatny okaże się wielofunkcyjny Dremel 8200 Li-Ion 10,8V.

 

Meble z dziecięcych wspomnień

 

Ilu z nas trzyma na strychu czy w piwnicy antyczne szafy po dziadkach? Często mają one wartość sentymentalną i dlatego ciężko zdecydować się na ich pozbycie. Z drugiej strony wysokie koszty renowacji nie pozwalają na przywrócenie im dawnej świetności. W takim przypadku, bez wątpienia dobrym rozwiązaniem będzie samodzielna renowacja, która dzięki narzędziom Dremel będzie naprawdę prosta.

 

Czytaj również: Czym wyszlifować drewno i materiały drewnopodobne? Szczotarka taśmowa

 

 

Świetnym wyborem do tego rodzaju prac okaże się Dremel 8200 Li-Ion, który oferuje możliwość łatwego wypolerowania zarysowań z rzeźbionych elementów, przy zachowaniu oryginalnego kształtu nawet najbardziej skomplikowanych detali. Zabierając się za pracę należy przygotować tarcze polerskie, wykańczające tarcze ścierne oraz zestaw podstawowy z trzpieniem (SpeedClic 406).

 

 

Na początek należy oszlifować powierzchnię za pomocą końcówek ściernych (511S i 512S) do wykończeń. Do dyspozycji mamy trzy rodzaje tarczek średnio- i gruboziarnistą (511S) oraz drobnoziarnistą (512S). Za ich pomocą możemy oczyścić i wygładzić delikatnie i bez zarysowań wybrany obszar. Mając przygotowaną powierzchnię możemy przystąpić do zaimpregnowania mebla wcześniej dobranym kolorem bejcy. Najlepiej zrobić to za pomocą miękkiej szczotki lub ściereczki. Na koniec wystarczy całość spryskać bezbarwnym lakierem dla zabezpieczenia powierzchni i przywrócenia jej utraconego blasku.

 

Stare dobre czasy…

 

Piękne, pokaźne, nierzadko bardzo solidne  drewniane meble pamiętają często wczesne lata 60’ - 70’. Niezwykły design i precyzyjne wykończenia – tego nie można tak po prostu wyrzucić. Dlatego warto dowiedzieć się jak zadbać o te przedmioty. Wszak odnowienie starej drewnianej szafki przywróci jej dawno zapomniane piękno.

 

 

Do tej czynności potrzebujemy narzędzi, które nadają się do pracy na powierzchniach o różnorodnych kształtach, choćby takich, jakie często występują w zdobieniach. Najlepiej powierzyć tę rolę urządzeniu Dremel 8200 Li-Ion z trzpieniem SpeedClic (SC402) oraz grubo-, średnio- i drobnoziarnistymi tarczami ściernymi SpeedClic (511S i 512S).

 

Czytaj również: Czym można profesjonalnie obrobić drewno? Szczotkarka taśmowa - precyzyjny szlif drewna.

 

Z kolei precyzyjne szlifowanie również pod kątem 45 i 90 stopni, zdecydowanie ułatwia przystawka Dremel do nadawania kształtu (576JA). Zanim zabierzemy się do pracy nie zapomnijmy o niezawodnej płóciennej tarczy polerskiej (423S). Skomplikowane? Nic bardziej mylnego.

 

 

W pierwszej kolejności wygładźmy całą szafkę za pomocą bloczka szlifierskiego. Następnie to samo robimy ze zniszczonymi drewnianymi elementami. Do skomplikowanych kształtów bez wątpienia najlepiej posłużą nowe precyzyjne szczotki ścierne SpeedClic (471S, 472S i 473S).

 

 

Mając już oczyszczone i wypolerowane drewno nakładamy na nie kilka warstw wosku pszczelego, aby uzyskać piękny połysk. Na koniec można jeszcze odświeżyć mosiężne elementy ponownie używając wielofunkcyjnego narzędzia Dremel 8200 Li-Ion z końcówką polerską ze specjalnym impregnatem (520). Uzyskany efekt zachwyci nawet największych malkontentów domowych prac.

 

Długowieczny metal

 

Meble ogrodowe są bardzo podatne na działanie różnych czynników atmosferycznych. Jednak trudno sobie bez nich wyobrazić grilla czy imprezę na wolnym powietrzu. W przypadku metalowych przedmiotów największym zagrożeniem jest rdza. Jak przywrócić naszym ulubionym meblom ogrodowym ich dawną świeżość?

 

Czytaj również: Prace wykończeniowe nowe narzędzie wielofunkcyjne marki Ferm

 

Wystarczy zabrać do ogrodu Dremel 8200 i kilka końcówek, aby osiągnąć cel – meble, niczym nowe. Jak to zrobić krok po kroku i jakich końcówek użyć na poszczególnych etapach pracy? Zacznijmy od dokładnych oględzin. Rdza na metalowych meblach ogrodowych może powstawać w miejscach trudnych do zauważenia.

 

 

Namierzone punkty potraktujmy szczotką ze stali węglowej (428). Nie należy przy tym przekraczać prędkości 15 000 obr./min. Następnie przy pomocy kamienia szlifierskiego z tlenku glinu (952) należy usunąć nalot i rdzę do momentu, gdy pojawi się metalowa powierzchnia. Ponadto, zadziory można oszlifować przy pomocy impregnowanej szmerglowej tarczy polerskiej (425). Po tych czynnościach mebel jest gotowy do nałożenia warstwy farby podkładowej i pomalowania na wybrany kolor.

Źródło: Ciszewski PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Budowa maszyn Liczba postów: 160 Grupa: Firmy budow... Jeżeli ktoś z was szuka firmy, która oferuję produkcję chłodnic do pojazdów, m.in. szynowych, samochodów ciężarowych czy autobusów to znaleźliście bardzo dobry....
  • Beton architektoniczny - płyty elewacyjne Liczba postów: 9 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, Jeżeli na elewacji chcemy uzyskać efekt betonu, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tynku modelowanego Foveo-Tech TSS 05. Tynk jest c...
  • Szambo Liczba postów: 77 Grupa: Moja budowa Warszawa mimo że jest stolicą nie jest w pełni skanalizowana. W takich dzielnicach jak Wawer, czy nawet Białołęka są ulice gdzie nie ma rurociągu kanalizacji mi...
  • Geodeta do obsługi budowy Liczba postów: 419 Grupa: Firmy budow... Kogo polecacie?
  • meble na wymiar Liczba postów: 177 Grupa: Firmy budow... Też się zgadzam z tym, ze meble robione na wymiar są najbardziej funkcjonalne. W moim domu przerabiałem meble z modułów i powiem wam, że nigdy nie dało się do...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17350 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 355

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >