Nieszczęściu w domu można i należy zapobiegać!

Nieszczęściu w domu można i należy zapobiegać!

Co pewien czas, szczególnie w sezonie grzewczym, świat obiega kolejna dramatyczna informacja o śmierci przez zaczadzenie lub zatrucie gazem lokatora we własnym domu. Nie zawsze możliwa jest wymiana systemów ogrzewania w domu na zupełnie bezpieczne w każdych warunkach – i takich systemów nie ma! Zawsze przy ogrzewaniu mieszkania paliwem stałym lub ciekłym musi dochodzić do spalania owego paliwa. Nawet fotowoltaika nie gwarantuje stuprocentowego bezpieczeństwa użytkowania, ponieważ współdziała z energią elektryczną. Dlatego też powinniśmy w domach stosować systemy alarmowe – wszak przezorny zawsze ubezpieczony! Czytaj dalej

Zatrucie gazami w domu

W domu może dojść do zatrucia czadem na skutek nieprawidłowego spalania węgla drzewnego, kamiennego, substancji organicznych, gazu lub paliw płynnych. Niestety, jest on gazem bezwonnym i lżejszym od powietrza, więc do zatrucia dochodzi wręcz błyskawicznie i bez świadomości domowników. Niestety, często nie udaje się takich osób odratować, gdyż bardzo szybko tracą one świadomość – zanim jeszcze zdążą zawołać o pomoc. Można nieco ograniczyć ryzyko zatrucia czadem, jeśli będzie się często wietrzyło w domu, również zimą, dbało o szczelność wentylacji i systematycznie konserwowało swój piec.

 

Nieszczęściu w domu można i należy zapobiegać!

Czytaj również: Wyjeżdzając na urlop nie zapominajmy o zabezpieczeniu domu przed włamaniem

 

Można też zamontować czujnik czadu i gazu w miejscu bliskim emisji tych gazów. Takie urządzenie jest śmiesznie tanie w porównaniu z tym, ile dobrego może przynieść wszystkim domownikom, gdy w ogóle jest zamontowane...

 

Jak działa czujka?

Czujnik czadu i gazu to łatwy do zamontowania w pobliżu pieca system alarmowy. Najlepiej zamontować go w pobliżu swojego piecyka grzewczego w łazience czy kuchni lub w kotłowni – a nawet we wszystkich tych pomieszczeniach jednocześnie, bo ostrożności nigdy za wiele. To niewielkie urządzenie bardzo szybko wykrywa obecność w powietrzu gazu LPG, gazu ziemnego oraz tlenku węgla. Czujka działa w taki sposób, że gdy wykryje obecność czadu lub gazu w powietrzu, nadaje głośny i charakterystyczny sygnał alarmowy. Nie należy w żaden sposób uszkadzać ani próbować wygłuszać tego alarmu. Jego zadaniem jest, aby być najgłośniejszym, jak to tylko możliwe, i słyszalnym nawet w czasie głębokiego snu w sypialniach odległych od kuchni czy łazienki. Czujnik czadu i gazu, dając wyraźny sygnał dźwiękowy, ma za zadanie wybudzić ze snu i powiadomić wszystkich dookoła o prawdopodobnym ulatnianiu się gazów. Co więcej – ma działać na tyle głośno, by obudzić nawet sąsiadów zza ściany, gdyby okazało się, że z jakiegoś powodu zatrucie zdążyło już nastąpić u domowników!

 

Czujny strażnik naszego oddechu

Ze względu na to, że śmiertelnie trujące gazy są bezbarwne, bezwonne i łatwo unoszą się w powietrzu, szalenie istotne jest to, aby mieć w domu czujnik czadu i gazu, który wykryje je szybciej, niż zdążymy je wciągnąć do płuc. Pamiętajmy, że nawet niewielka ilość trującego gazu zmniejsza nasze szanse na wezwanie pomocy lub ucieczkę z takiego miejsca. Słysząc głośny alarm, powinniśmy niezwłocznie otworzyć wszystkie okna, wyłączyć piec i dopiero potem wyłączyć alarm i dzwonić po pogotowie gazowe i ewentualną karetkę. Ten czujnik daje nam więc wiele cennych dla życia sekund, a nawet minut!

 

Czytaj również: Czy warto zainstalować alarm na budowie?

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19165 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 180

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >