Wykorzystanie sztucznej inteligencji w nowoczesnych systemach monitoringu wizyjnego

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w nowoczesnych systemach monitoringu wizyjnego

Rynek systemów monitoringu wizyjnego, wykorzystywanych w celu zabezpieczenia mienia, dynamicznie się rozwija, notując roczny wzrost sprzedaży na poziomie 30 proc. Taki wzrost jest efektem nie tylko zwiększającej się funkcjonalności tych systemów, ale również rosnących kosztów związanych z zatrudnieniem personelu ochrony. Istotną zmianą jest również coraz szersze wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie analizy i interpretacji obrazów z kamer monitoringu. Czytaj dalej

 

 Coraz większy udział w usługach ochrony ma monitoring wizyjny. Pracuje całodobowo, wymaga nadzoru mniejszej liczby osób oraz może być stosowany w trudno dostępnych lokalizacjach.

 

- Usługi monitoringu wizyjnego cieszą się coraz większa popularnością – mówi Adam Śliwiński, Wiceprezes Zarządu Seris Konsalnet.Ich sprzedaż rośnie 30 proc. rok do roku, czyli tak naprawdę cały czas przyspiesza. Powodem są coroczne wzrosty kosztów pracy (w tym kosztów ochrony fizycznej) oraz rosnąca automatyzacja i funkcjonalność dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji.


Wykorzystanie sztucznej inteligencji w nowoczesnych systemach monitoringu wizyjnego

 

Czytaj również: Nowoczesna kontrola dostępu jest już dla każdego z nowym domofonem 2N® CLIP


Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w nowoczesnych systemach monitoringu wizyjnego, umożliwiając bardziej zaawansowane i skuteczne działanie. Przedstawiamy kilka konkretnych funkcji i możliwości, jakie oferuje AI w dziedzinie monitoringu wizyjnego:

 

Rozpoznawanie obiektów i osób: Systemy monitoringu oparte na AI są zdolne do identyfikacji i rozpoznawania obiektów, zwierząt, pojazdów oraz osób. Takie funkcje pozwalają na precyzyjne i skierowane działania w przypadku wykrycia konkretnych zagrożeń.

 

Analiza zachowań: AI umożliwia analizę  zachowania obiektów i osób wykrywając podejrzane lub nietypowe aktywności. Na przykład system może alarmować, gdy wykryje opuszczony bagaż lub gdy ktoś przebywa w danym obszarze przez nietypowo długi czas, co może oznaczać, że np. obserwuje nasz dom.

 

Rozpoznawanie twarzy: Rozpoznawanie twarzy jest jedną z najbardziej zaawansowanych funkcji AI w monitoringu wizyjnym. Systemy te mogą identyfikować osoby na podstawie cech twarzy, co może być wykorzystywane do śledzenia osób, kontrolowania dostępu do zamkniętych obiektów czy też identyfikacji podejrzanych.

 

Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych: Ta funkcjonalność akurat jest już dość powszechna, np. w galeriach handlowych. Systemy monitoringu wizyjnego  mogą odczytywać tablice rejestracyjne pojazdów, co jest przydatne na parkingach, w systemach kontroli dostępu lub w celach śledzenia ruchu pojazdów.

 

Wykrywanie anomalii: Sztuczna inteligencja może analizować obrazy w czasie rzeczywistym, identyfikując anomalie w danym środowisku. Dobrym przykład jest wykrywanie, gdy pojazd porusza się w niewłaściwym kierunku np. na autostradzie lub drodze jednokierunkowej.

 

Filtracja fałszywych alarmów: Dzięki zaawansowanym algorytmom uczenia maszynowego, systemy monitoringu oparte na AI mogą skutecznie eliminować fałszywe alarmy, redukując ilość niepotrzebnych powiadomień dla operatorów (policji czy Agencji Ochrony).

 

Wprowadzenie sztucznej inteligencji do systemów monitoringu wizyjnego przyczynia się do poprawy skuteczności, precyzji i szybkości reakcji na potencjalne zagrożenia, co jest szczególnie istotne w kontekście zapewniania bezpieczeństwa i ochrony. Ciągle zwiększająca się funkcjonalność systemów monitoringu wizyjnego dzięki pomysłowości ich twórców zwiększa ich popularność i możliwości zastosowania.

 

Przyszłość systemów wizyjnych

- Sztuczna inteligencja będzie nadal odgrywała kluczową rolę w analizie wideo, umożliwiając bardziej zaawansowane funkcje – uważa Adam Śliwiński.Oczekujemy wsparcia przez AI przetwarzania danych na urządzeniach końcowych, np. na smartfonach czy tabletach, które ochrona ma przy sobie.


Adam Śliwiński wskazuje, że kolejnym kierunkiem, gdzie AI będzie odgrywać znaczącą rolę, jest rozwój systemów przewidujących. Systemy monitoringu mogą zacząć wykorzystywać bardziej zaawansowane algorytmy przewidujące, które analizują dane historyczne i na ich podstawie prognozują potencjalne zagrożenia. W miarę zwiększania poziomu złożoności systemów i połączenia z siecią internetową kwestie związane z bezpieczeństwem cybernetycznym w systemach monitoringu stają się istotniejsze, a rozwój AI może być równoległy do bardziej zaawansowanych technologii zabezpieczeń.

 

Czytaj również: Optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni parkingowej na cyfrowym parkingu

 

Wpływ na tradycyjne usługi ochrony fizycznej może być znaczący. Główną korzyścią jest automatyzacja wielu zadań, co z kolei  pozwoli na skupienie się na zadaniach o wysokiej odpowiedzialności i wartości. Ochrona fizyczna może się przekształcać w celu realizacji zadań skierowanych na  zarządzanie sytuacjami kryzysowymi, reagowanie na sytuacje awaryjne czy współpraca z technologią w celu skuteczniejszego rozwiązywania problemów.

 

Warto jednak pamiętać, że technologie nie zawsze zastępują, ale często uzupełniają tradycyjne usługi ochrony fizycznej, tworząc bardziej skuteczne i zintegrowane systemy bezpieczeństwa. Ostatecznym czynnikiem ochrony, przynajmniej na razie, pozostaje człowiek i jego decyzje.

Źródło: Millermedia / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Własna firma Liczba postów: 223 Grupa: Firmy budow... Przeprowadzacie może badania rynku? Jeśli nie to warto zainteresować się tym tematem. Warto skorzystać z usług najlepiej przygotowanych do tego zadania specjali...
  • Podatki Liczba postów: 44 Grupa: Moja budowa Gibraltar, mimo że pod suwerennością brytyjską, posiada unikalny system podatkowy z bardzo niską stawką VAT, co jest wynikiem jego specjalnego statusu. Ta cecha...
  • Michigan Football 2023 agenda introduced Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Michigan Soccer at the moment is aware of anytime and exactly where theyl be enjoying competition upcoming time. The Massive 10 introduced the 2023 agenda of e...
  • Jak zrobić prosty remont mieszkania do 5 tysięcy z... Liczba postów: 31 Grupa: Budowa i re... Bezpieczeństwo pracy z wiertłami koronowymi jest kluczowe. Pracownik powinien zawsze nosić odpowiednie wyposażenie ochronne, takie jak okulary ochronne, rękawic...
  • Jak wybrać panele fotowoltaiczne? Liczba postów: 34 Grupa: Budowa i re... Wiedzę z zakresu rynku energetycznego znacząco poszerzycie dzięki portalowi https://globenergia.pl/moj-prad-60-zmien i-sie-maksymalna-moc-dotowanych-instalac ji-f...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19201 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 143

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >