Nowoczesne rozwiązania w inteligentnym domu

Nowoczesne rozwiązania w inteligentnym domu

Intuicyjne sprzęty AGD, stanowiska gamingowe lub wielkoformatowe telewizory z doskonałą jakością obrazu i dźwięku – z roku na rok mieszkania i domy „przeciętnych Kowalskich” coraz śmielej wypełniają się nowoczesnymi urządzeniami, którymi można sterować za pomocą kilku przycisków w smartfonie. Co jednak kryje się pod pojęciem „inteligentnych domów” i w jaki sposób działają? Czytaj dalej

 

Wraz z pędzącym rozwojem technologicznym, nowoczesne rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie coraz częściej wzbogacają nasze mieszkania i domy, dopasowując niekiedy ich działanie od jednego kliknięcia palcem. Mimo tego, pojęcie „inteligentnego domu” wciąż stanowi dla wielu termin zagadkowy, przywołujący na myśl szereg złożonych technologicznie użyteczności, które w rzeczywistości są o wiele prostsze w obsłudze. Czym jest więc „dom inteligentny?”

 

Nowoczesne rozwiązania w inteligentnym domuPanele fotowoltaiczne Fot. Ekotechnology/Galeria Wnętrz DOMAR

Inteligentne domy, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, są zbiorem systemów i urządzeń codziennego użytku, podłączonych do wspólnej sieci (IoT- Internet of Things). Dzięki temu mogą one ze sobą współpracować, a my porozumiewamy się z nimi za pomocą pilotów, tabletów, telefonów czy komputerów, wydając przy tym pewne polecenia. – wyjaśnia Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR.

 

Nowoczesne rozwiązania w inteligentnym domu

Czytaj również: Sterowanie elektrycznymi i solarnymi oknami dachowymi, roletami oraz markizami w inteligentnym domu

 

Jakie cechy musi mieć taki dom, by móc nazwać go inteligentnym? Jak mówi Sławomir Frydel, ekspert z firmy OMRA, której salon znajduje się we wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, okna i brama na pilota to zdecydowanie za mało:

 

- Obecnie rolety czy brama na pilota to standard każdej inwestycji. Nawet zakup coraz to popularniejszych lamp, żarówek czy odkurzacza smart nie sprawi, że będziemy mogli mówić o inteligentnym budynku. System automatyki budynkowej ma na celu zintegrowanie wszystkich urządzeń, którymi chcielibyśmy sterować - ogrzewania, rolet, oświetlenia, kontroli  dostępu czy systemu alarmowego, a w ostatnim czasie także i fotowoltaiki oraz bilansowania energii. Połączenie tych urządzeń w jeden wspólny system pozwala na optymalne wykorzystanie ich możliwości,  dając użytkownikowi komfort zarządzania nimi z poziomu jednej aplikacji.


Nowoczesne rozwiązania w inteligentnym domu

Ekspert z salonu OMRA w Galerii Wnętrz DOMAR dodaje także, że Polacy wyposażający mieszkanie we wrocławskim DOMARZE i decydujący się na „inteligentne domy” najczęściej wybierają sterowanie roletami, oświetleniem oraz ogrzewaniem, a także systemami alarmowymi, bezpieczeństwa i dostępu. W dalszej kolejności realizowane są integracje z systemami multimediów czy podlewania ogrodu. Coraz częściej klienci pytają o możliwość integracji z systemami fotowoltaiki. 

 

Czy nas stać?

Dzięki wielu ułatwieniom i intuicyjnym zarządzaniu wieloma urządzeniami na raz, inteligentne domy do tej pory postrzegane były jako inwestycje tylko dla zamożnych użytkowników. Czy tak faktycznie nadal jest?

 

- Automatyka budynkowa, znana potocznie jako Smart Home lub 'inteligentny budynek', jeszcze do niedawna była postrzegana jako produkt dla najzamożniejszych i najbardziej wymagających klientów. Systemy te bazowały na rozwiązaniach automatyki stosowanych w przemyśle lub obiektach komercyjnych. Sprawiało to, że ich ceny też były "profesjonalne".  –  wyjaśnia Sławomir Frydel, ekspert z firmy OMRA i dodaje - Co więcej, u zdecydowanej większości cały czas pokutuje przekonanie, że są to drogie rozwiązania lub niepotrzebne 'gadżety'. Druga, duża część klientów na etapie budowy nawet nie wie, że takie rozwiązania są dostępne, ponieważ nie dostali takiej informacji od architekta, projektanta czy elektryka. Najmniejsza grupa to osoby ceniące świadome korzyści płynących z montażu tego typu systemów. Na szczęście te proporcje szybko się zmieniają i coraz więcej klientów decyduje się zrealizowanie swojej inwestycji w technologii 'smart'. Dodatkowo, dzięki pojawieniu się na rynku rozwiązań od polskich producentów takich jak Grenton, Nexwell i Ampio, systemy automatyki stały się dostępne dla każdego, kto decyduje się na budowę lub gruntowny remont.

 

Kiedy dodamy „smart”?

Czy planując wyposażenie swojego domu lub mieszkania w systemy inteligentnego zarządzania, musimy wcześniej uwzględnić tego typu ulepszenia w projekcie inwestycji, czy możemy to zrobić potem w każdej chwili? Według eksperta z salonu OMRA w Galerii Wnętrz DOMAR, w zasadzie na każdym etapie jesteśmy w stanie 'usmartowić' swój dom lub mieszkanie, jednak najlepiej zrobić to najwcześniej jak się da:

 

- Na każdym etapie możemy dodać urządzenia 'smart', jednak aby w pełni wykorzystać możliwości jakie dają systemy Smart Home, powinniśmy zaplanować takie ulepszenia na etapie projektowania i wykonywania instalacji elektrycznej. W obiektach, gdzie nie mamy już możliwości ingerencji w strukturę instalacji elektrycznej, pozostają nam rozwiązania bezprzewodowe.

 

Czytaj również: Inteligentny dom, który wsłuchuje się w potrzeby mieszkańców i dba o ich komfort

 

Nowoczesne rozwiązania w inteligentnym domuPanele fotowoltaiczne Fot. OMRA/Galeria Wnętrz DOMAR

Kwestie ekologiczne

Dom inteligentne to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo w życiu codziennym, ale również ukłon w stronę ekologii i lepszego wykorzystywania energii, które jest możliwe dzięki integracji wszystkich systemów:

 

- Dzięki takiej integracji mamy pełną kontrolę nad tymi urządzeniami. Dodatkowo integrujemy nasze systemy ze stacjami ładowania samochodów elektrycznych, a już w tym roku będziemy mogli zaoferować najbardziej zaawansowane na rynku rozwiązania umożliwiające bilansowanie energii wytworzonej z instalacji fotowoltaicznej. – wyjaśnia Sławek Frydel, ekspert z firmy OMRA.


Z kolei przedstawiciele firmy Ekotechnology  podkreślają, że ostatnie prognozy rynkowe nie wskazują na spadek cen energii. Dlatego najlepszym sposobem na redukcję poboru energii elektrycznej z sieci i obniżenie rachunków jest inwestycja w fotowoltaikę, którą można integrować z siecią inteligentnego domu:

 

- W przykładowym domu posiadającym 150 m2 i ogrzewanym grzejnikami zasilonymi kotłem na ekogroszek, zużywamy rocznie 3-4 ton ekogroszku oraz 3000 – 3500 tys. kwh energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia, lodówki czy pralki. Inwestor w takim przykładowym budynku wydaje więc średnio około 6000 zł rocznie na prąd oraz c.o, tracąc czas na obsługę kotła zatruwającego powietrze którym oddychamy. Wykorzystanie więc własnego źródła energii pozwoli na uniezależnienie się od rynkowych cen energii, a instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zasilić podstawowe urządzenia domowe.


Gdzie znaleźć „Smart Home”?

Poszukując rozwiązań pozwalających na stworzenie „domu inteligentnego”, warto wybrać się do Galerii Wnętrz DOMAR i znajdujących się tam salonów firm OMRA i Ekotechnology.

 

Nowoczesne rozwiązania w inteligentnym domu

System do inteligentnego domu Fot. OMRA/Galeria Wnętrz DOMAR

Źródło: GutPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Wentylacja nowej generacji Liczba postów: 111 Grupa: Budowa i re... Jeżeli nie masz doświadczenia w tym temacie, to najlepiej skorzystaj z usług sprawdzonej firmy. Pod uwagę weź opinie, a nie tylko cenę. U mnie w biurze jedna fi...
 • Konstrukcje stalowe w Polsce Liczba postów: 337 Grupa: Budowa i re... Jeśli szukacie świetnej jakości rur stalowych to mogę polecić hurtownię https://ecotechgroup.pl/
 • Obróbka blachy Liczba postów: 106 Grupa: Firmy budow... Jeśli kogoś z Was interesuje fazowanie na promień to na pewno taki sprzęt okaże się pomocny https://polwelt.pl/oferta/ukosowarki-rec zne-gerima przynajmniej ja u...
 • Szukam sklepu z meblami Liczba postów: 2 Grupa: Moja budowa Szukam sklepu z meblami, który będzie miał duży wybór jeśli chodzi o nowoczesne wzornictwo. Jeśli jesteście w stanie mi coś pod tym kątem podpowiedzieć to chętn...
 • Geodeta do obsługi budowy Liczba postów: 379 Grupa: Firmy budow... Z kolei ja podczas wykonywania pomiarów i innych usług geodezyjnych korzystałem z usług geodety uprawnionego Pana inż. Witolda Witkowskiego - https://www.poznan...

Ostatnio na forum

 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 764 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
 • blacha trapezowa Liczba postów: 126 Grupa: Robimy dach Użytkownik Alina11789 napisał: Witam,bedziemy pokrywac dach na oborze i stodole około 700 metrów.Chcemy pokryć blachą trapezową,ocynkowaną kolorową.popytal ismy....
 • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 202 Grupa: Firmy budow... Ale przecież w tym zakresie powinniście zawsze stawiać na takie rozwiązania, które realnie mogłyby się u Was sprawdzić. Moim zdaniem ciekawym pomysłem mogłoby b...
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 170 Grupa: Nowości ara... Literki fajny pomysł:)
 • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 174 Grupa: Domy szereg... Mi osobiście bardzo podobają się domki w zabudowie szeregowej. Ostatnio nawet znalazłam takie http://osiedlezielonezacisze.pl/oferta/ i rozważam inwestycje.
 • Podłogi Liczba postów: 224 Grupa: Robimy stro... Może dla kogoś z was przydatny będzie namiar na firmę DREW-MIŚ we Wrocławiu i Żarach https://drewmis.pl/kontakt/ . Ja kupiłem od nich ostatnio dużą dostawę dre...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17213 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 621

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >