Odpowiednia hydroizolacja dachu

Odpowiednia hydroizolacja dachu

Żeby dach zielony spełniał swoją funkcję estetyczną i użytkową, inwestor musi zadbać o prawidłową izolację. W przypadku przecieków przez dachy zielone nie wystarczy miejscowa naprawa – nieszczelna warstwa hydroziolacyjna wymaga zazwyczaj całkowitej wymiany. Czytaj dalej

 

Do zabezpieczenia dachu przed wilgocią coraz częściej stosuje się powłoki z masy bitumicznej – łatwe i szybkie w montażu.

 

Ogrody i parkingi powstające na dachach na stałe wpisały się we współczesny miejski krajobraz. Inwestorzy wybierają takie rozwiązania, nie tylko ze względu na rosnące koszty powierzchni działek budowlanych, ale także jako efektowny element urbanistyczny. Dobre wykorzystanie dachu stwarza dodatkową przestrzeń życiową i zwiększa jego trwałość: dobre zagospodarowanie dachu wiąże się z jego skuteczną izolacją termiczną i zabezpieczeniem elementów konstrukcyjnych.

 

Czytaj również: Wykończenie dachu z nową linią dachówek

 

Specyfika konstrukcji dachu zielonego stawia przed projektantem i wykonawcą wysokie wymagania. Dachy zielone, źle zaprojektowane, wykonane niedbale czy przy użyciu słabych materiałów szybko niszczeją. Są bardziej narażone na silne wahania temperatur, naprzemienne zamarzanie i odmarzanie, promieniowanie ultrafioletowe, wilgoć oraz zanieczyszczenia powietrza i wody opadowej. Wpływ na szybkość starzenia ma zarówno ciężar warstw (szczególnie w przypadku parkingów na dachu i dachów z zazielenieniem intensywnym), jak i sposób wykonstruowania i wykonania hydroizolacji wraz z rozwiązaniem detali dylatacji, odwodnień, attyk itp.

 

 

Naprawa przecieków w przypadku dachów zielonych zawsze wymaga całkowitego zdjęcia warstw użytkowych i balastowych, czyli usunięcia całej roślinności, elementów małej architektury itd. Jest to przedsięwzięcie kosztowne i trudne do przeprowadzenia pod względem technicznym, ale konieczne, jeśli uszkodzony dach nadal ma pełnić swoją funkcję. Projekt naprawy musi precyzyjnie ujmować wszystkie szczegóły techniczne, takie jak dylatacje, attyki, odprowadzenia wody. Odpowiednia szczelność dachu zielonego wymaga zastosowania sprawdzonych i skutecznychmateriałów hydroizolacyjnych – takich, które zapewnią odporność na przerastanie roślin, będą całkowicie wodoodporne i wodoszczelne, wytrzymałe na ściekanie i odporne na substancje znajdujące się w warstwie wegetacyjnej (kwasy humusowe, nawozy, środki chwastobójcze).

 

Czytaj również: Szklany dach Galerii Katowickiej

 

Coraz częściej do hydroizolacji dachów zielonych stosuje się bezszwowe powłoki hydroziolacyjne z modyfikowanych polimerami grubowarstwowych mas bitumicznych (KMB), takie jak weber.tec Superflex 100 alboweber.tec Superflex 100 S. Mają przewagę nad hydroizolacją wykonaną np. z papy, bo znacznie mniej czasu zajmuje ich nałożenie na powierzchnię dachu. Bezszwową powłokę z masy bitumicznej nakłada się natryskowo, dzięki czemu w ciągu jednego dnia można zaizolować powierzchnię dachu rzędu nawet kilkuset metrów kwadratowych.  Można ją stosować na wszystkich podłożach mineralnych, zarówno suchych, jak i lekko wilgotnych. weber.tec Superflex 100 S nie zawiera rozpuszczalników, co sprawia, że jest przyjazna dla środowiska.

 

Decyzji o wykorzystaniu do hydroizolacji powłoki z masy bitumicznej powinna jednak towarzyszyć analiza przewidywanych obciążeń na dachu, czyli m.in. określenie, jaki typ roślinności będzie tam wykorzystany (roślinność ekstensywna czy intensywna). Do każdego projektu należy podejść indywidualnie.

 

 

Przygotowanie dachu do nałożenia powłoki hydroizolacyjnej

Przed wykonaniem powłoki hydroizolacyjnej dachu zielonego z jego powierzchni należy usunąć warstwę balastową i roślinność, a także przygotować podłoże (naprawić, oczyścić).

 

Po oczyszczeniu powierzchni dachu i zagruntowaniu jej należy nanieść masę bitumiczną. Grubość warstwy hydroizolacji po wyschnięciu powinna wynosić 4 mm i należy ją kontrolować podczas pracy. Hydroizolacja powinna być zbrojona wkładką wzmacniającą.

 

Czytaj również: Dachówka karpiówka

 

Po jej nałożeniu i wyschnięciu, powierzchnia dachu jest przygotowana do montażu kolejnych warstw: termoizolacyjnej, drenującej i wegetacyjnej. Warto zadbać o to, żeby każda z nich była wykonana z najwyższej jakości materiałów i z odpowiednią starannością, bo to wydłuży okres eksploatacji dachu i zapobiegnie pracochłonnym i kosztownym naprawom.

Źródło: Neuron / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Szambo Liczba postów: 72 Grupa: Moja budowa Może ktoś z państwa skorzystał by z bardzo dobrej oferty firmy https://zbiorniki-betonowe.pl . Sam z tej firmy skorzystałem i wszystko było bardzo dobrze.
  • Pieniądze leżą w ziemi - ile kosztują wykopy pod f... Liczba postów: 13 Grupa: Budowa i re... Myślę, że najlepiej skontaktować się bezpośrednio z firmą oferującą tego typu usługi. Z własnego doświadczenia mogę polecić Ci firmę www.wykopy.eu. Wykonali dla...
  • wesele w plenerze Liczba postów: 67 Grupa: Firmy budow... Zobacz w restauracji Na Skrajnej w Ząbkach, znajomi myślą o takim weselu w plenerze tam właśnie. Na https://naskrajnej.pl/wesela-w-plenerze/ masz szczegóły, jed...
  • Jak zdobyć maszyny budowlane? Liczba postów: 392 Grupa: Budowa i re... Firma usługowo-handlowa Maszbud wynajmuje dźwigi i żurawie renomowanych marek. Warto zapoznać się z ich ofertą.
  • Wyposażenie hali magazynowej-waga paletowa Liczba postów: 22 Grupa: Moja budowa Osobiście mogę polecić Ci także ofertę firmy www.madejpak.pl. Dostarczyli mi wysokiej jakości maszyny pakujące do hali magazynowej. Posiadają w asortymencie m.i...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 196

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >