Planujesz budowę garażu? Nie zapomnij o odpowiedniej izolacji termicznej!

Planujesz budowę garażu? Nie zapomnij o odpowiedniej izolacji termicznej!

Bez względu na to, czy garaż, który planujesz zbudować będzie przylegał do domu czy będzie budynkiem wolnostojącym, musisz zadbać o jego ocieplenie. W ten sposób uda Ci się sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu – wnętrze będzie ciepłe, przynajmniej na tyle, że będziesz mógł wchodzić tam bez kurtki czy bezpiecznie przechowywać sprzęt ogrodniczy, chemię samochodową i inne. Czytaj dalej

Ocieplenie garażu blaszanego

Garaż blaszany to popularne i stosunkowo tanie rozwiązanie. Skutecznie chronią pojazd przed zaśnieżeniem, oblodzeniem, zanieczyszczeniem kurzem czy palącym słońcem. Jednak zimą nie trzymają ciepła. Blacha sama od siebie jest zimna i ekspresowo się wychładza. To problem, kiedy w środku zamierzasz przechowywać weki czy majsterkować.

 

Planujesz budowę garażu? Nie zapomnij o odpowiedniej izolacji termicznej!

 

Czytaj również: Dlaczego warto ocieplić garaż przylegający do domu?

 

Jak mu zaradzić? Wykonując ocieplenie garażu przy pomocy styroduru XPS: https://www.diamondexpert.pl/kategoria/styrodur-xps/. To materiał stosunkowo tani, lecz wydajny i trzymający ciepło, dlatego pozytywnie wpłynie na termoizolację obiektu. Oprócz niego potrzebujesz jeszcze desek na łaty, kleju, wkrętów, kołnierzy. Gdy zależy Ci na estetycznym wykończeniu zewnętrznym, to przyda się też siatka podtynkowa i profil narożny, a na to tynk i farba do elewacji. Efekt? Garaż będzie nie tylko ciepły, lecz zupełnie nie będzie przypominał blaszaka.


Ocieplenie garażu murowanego

Garaż murowany może przylegać do budynku lub stanowić jego część. Garaże w bryle są siłą rzeczy ocieplane, kiedy robisz elewację. Ponadto czerpią ciepło z wnętrza domu. Co w przypadku obiektów wolnostojących lub łączących się z domem tylko jedną ścianą? Do ich ocieplenia warto wybrać wełnę mineralną. Sprawdzi się nie tylko do regulowania temperatury, ale też będzie dobrym zabezpieczeniem przed pożarem (nie przewodzi ognia). 


A co ze styropianem? To kolejny materiał, który trzeba rozważyć. To ocieplenie pomoże w regulowaniu stopnia wilgotności powietrza oraz jego jakości. W jaki sposób? Samochód, który wjeżdża do garażu powoduje powstawanie pary wodnej. Ważne, aby nie doszło do zawilgocenia ścian i stropów. Styropian nie jest podany na działanie wilgoci, tak samo jak nie niszczy się i nie brudzi pod wpływem spalin czy oparów wydostających się z silnika. 


Co wybrać do ocieplenia garażu? Jeżeli budynek mieści się w bryle domu (w przyziemiu, w garażu) to postaw na ten sam materiał, którym ocieplasz cały obiekt. Do izolacji blaszaka najlepszym wyborem będzie styrodur lub styropian. Wybierz go również jako jedną z warstw podłogi – nie bez znaczenia będzie jego grubość (sugerowana około 15 cm).

 

Czytaj również: O czym warto pamiętać planując termomodernizację domu grafitowym styropianem?


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17352 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 208

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >