Płyta fundamentowa czy fundamenty tradycyjne?

Płyta fundamentowa czy fundamenty tradycyjne?

Chcąc wybudować własny dom, musisz się zdecydować, czy oprzesz go na tradycyjnych fundamentach, czy zastosujesz płytę fundamentową. Zobacz, od czego powinien zależeć Twój wybór! Czytaj dalej

 

Każdy nowy dom musi zostać trwale osadzony na solidnej podstawie. Do tej pory były to tradycyjne fundamenty w postaci bloczków na żelbetowych ławach fundamentowych, które zasypywano piaskiem i ocieplano warstwami styropianu. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa jednak płyta fundamentowa, która gwarantuje równie dobrą stabilność całej konstrukcji i efektywną izolację cieplną. Jaki wariant bardziej nadaje się do Twojego projektu?

 

Czytaj również: Co to jest nasiąkliwość cegły? Jak można ją sprawdzić?

 

Kiedy tradycyjne fundamenty


Jeśli projekt domu jest stosunkowo prosty, to szybko i bez większych problemów położysz pod niego tradycyjne fundamenty. W tym przypadku wybór płyty będzie wiązał się z koniecznością wykonania hydroizolacji ścian fundamentowych, a poza tym trzeba ją projektować za pomocą specjalnych programów modelujących, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Tymczasem ławy zwykłych fundamentów da się rozplanować dosłownie na kartce papieru.

 

 

foto: Beniamin II

 

Czytaj również: Z czego zrobić podbitkę dachową?


Kiedy płyta fundamentowa


Na płytę fundamentową na pewno warto się zdecydować, gdy grunt na działce budowlanej jest słaby. Zastosowanie tradycyjnych fundamentów na takim podłożu jest o tyle niebezpieczne, że w przypadku naruszenia stabilności gruntu ściany mogą zacząć nierówno osiadać (bo obciążenie jest przenoszone z nich jedynie na ławy) i w rezultacie nawet pękać. To ryzyko znika w przypadku płyty fundamentowej, która co prawda także może się obsuwać, ale za to konstrukcja budynku pozostanie nienaruszona, bowiem obciążenia rozłożą się na o wiele większej powierzchni.

Z tego samego powodu na płytę fundamentową warto się też zdecydować, jeżeli plan domu odbiega od czworoboku i ma dużo ścian konstrukcyjnych. Przy tradycyjnych fundamentach pod wszystkimi musiałyby się znaleźć ławy, co oznaczałoby zwiększenie kosztów oraz nakładu pracy. Tymczasem płyta posiada taką samą wytrzymałość mechaniczną na całej powierzchni, a pod cięższymi ścianami wystarczy ją jedynie nieznacznie pogrubić.

 

www.dobredomy.pl
kontakt: info@dobredomy.pl 


Źródło: dobre domy / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17900 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 337

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >