Płyty szalunkowe

Płyty szalunkowe

Długo oczekiwane w tym roku rozpoczęcie sezonu budowlanego sprawia, że na wielu placach budowy prace ruszają ze zdwojoną intensywnością. Czytaj dalej

 

Kiedy trzeba nadrobić zaległości spowodowane przedłużającą się zimą warto sięgnąć po rozwiązania pozwalające przyspieszyć prace i osiągnąć optymalny efekt, takie jak płyta szalunkowa mfp®.  Płyta szalunkowa mfp® firmy Pfleiderer przeznaczona jest przede wszystkim do konstruowania szalunków wielokrotnego użytku. Szczególnie polecana jest tam, gdzie istotne jest osiągnięcie dużej oraz idealnie gładkiej powierzchni betonu lub kilkakrotne powtarzanie odlewów o tym samym kształcie.

 

Płyta szalunkowa mfp® sprawdza się także jako materiał przy szalunkach o skomplikowanych kształtach. We wszystkich tych przypadkach przydają się jej właściwości: wytrzymałość, gładka powierzchnia, łatwość cięcia, wiercenia i wycinania w niej otworów. Ich wykorzystanie pozwala zdecydowanie przyspieszyć prace na etapie wykonania elementów betonowych i żelbetonowych.

 

Czytaj również: Zaprawy godne polecenia

 

Wymiary i parametry

Płyta szalunkowa mfp® jest sztywnym, odpornym na wilgoć i przyjaznym w obróbce materiałem, a jej doskonałe parametry poświadcza certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji dla płyty budowlanej mfp® zgodnie z EN 312 i oznaczenie CE. Płyta szalunkowa mfp® dostępna jest w uniwersalnej grubości 21 mm, natomiast oferowana jest w kilku formatach standardowych: 2500x1850, 2500x1200, 2500x600 mm.

 

Zastosowania

Stosując płyty szalunkowe mfp® w szybki  i łatwy sposób można wykonać na budowie betonowe i żelbetowe ściany, stropy monolityczne, podciągi, nadproża, słupy oraz ławy i stopy fundamentowe. Uzyskane w szalunkach z mfp® powierzchnie nie wymagają późniejszego fugowania i szlifowania, a to zdecydowanie skraca czas wykonywania elementów betonowych i żelbetonowych. Płyty szalunkowe mfp® można też wykorzystać do szalunków ogrodzeń oraz podbitek, małych zabudów i wszelkich innych elementów wymagających wykonania niewielkich szalunków.

 

 

Powtarzalne elementy

Płyty szalunkowe mfp® są odporne na wilgoć, a ich krawędzie są fabrycznie zabezpieczone farbą akrylową. Można je stosować kilkakrotnie, pod warunkiem, że miejsca przecinania i nawiercania, a także ewentualne uszkodzenia powstałe przy demontażu, zabezpieczy się wodoodpornym materiałem (np. masą bitumiczną, farbą, lakierem itp.). Ma to szczególne znaczenie w przypadku potrzeby odlewania powtarzalnych elementów o tym samym kształcie.  

 

Wykonanie szalunku z mfp® nie jest skomplikowane: na płycie można kreślić, precyzyjnie przycinać ją na wymiar i wiercić otwory. Warto tylko użyć profesjonalnych narzędzi przeznaczonych do powlekanych materiałów drewnopochodnych, np. ostrych brzeszczotów o drobnych zębach, by uzyskać gładsze krawędzie.

 

Czytaj również: Strukturyzowane sklejki

 

Płyty szalunkowe mfp® są odporne na rozerwanie, więc mocno trzymają się w nich śruby, gwoździe oraz wkręty. Bez problemu utrzymują napór mieszanki betonowej, wypełniającej szalunki. Znakomita antyadhezyjność powierzchni płyty gwarantuje, że szalunki łatwo oderwać od powierzchni betonu bez uszkodzenia, zarówno betonowego odlewu, jak i szalunku. Raz wykorzystane szalunki łatwo wyczyścić używając twardej szczotki z tworzywa sztucznego.

 

Jarosław Strzelczyk, product manager Pfleiderer

 

 

Jak transportować i składować prawidłowo płyty szalunkowe mfp®?

W trakcie transportu, rozładunku i składowania należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zabezpieczenie płyt przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą wpłynąć negatywnie na ich późniejsze stosowanie. Zachowanie nieuszkodzonej powierzchni laminatu jest warunkiem uzyskania gładkiej powierzchni zewnętrznej betonu – dlatego ostrożność należy zachować także podczas wkładania uzbrojenia w gotowe szalunki przed zalaniem ich betonem.

 

 

Zalecam składowanie płyt w miejscu nie narażonym na działanie czynników atmosferycznych. Optymalne jest przechowywanie ich w budynku lub przynajmniej pod wiatą. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy odizolować podłoże od wilgoci z gruntu, np. układając folię, a następnie podstawę z palet drewnianych. Składowanym płytom należy też zapewnić przewietrzanie. Przy dłuższym składowaniu na otwartym powietrzu boki płyt należy zabezpieczyć folią ochronną.

 

Źródło: Profundo PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17330 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 317

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >