Podłoga z desek na legarach

Podłoga z desek na legarach

Podłoga z desek na legarach jest najczęściej stosowaną metodą w tego typu wykończeniach. Deski najlepiej jeśli są mocowane na tzw. pióro i wpust, ale mogą być także mocowane w połączeniach wręgowych prostych.


Legary wykonuje się z drewna drzew iglastych a także bali, łat i krawędziaków. Minimalna szerokość legara powinna wynosić 50 mm, natomiast grubość powinna być co najmniej 1 - 2 cm większa niż grubość przewidzianej izolacji.  Rozstaw pomiędzy nimi dostosowuje się do materiału zastosowanego do izolacji jednak nie może być większy niż ok. 59 cm w świetle między nimi. Legary mocuje się stalowymi wkrętami ocynkowanymi, bądź zwykłymi kołkami rozporowymi. Długość legarów powinna być mniejsza o 4 cm od całkowitej odległości pomiędzy ścianami. Legary przed ułożeniem powinny być zabezpieczone ze wszystkich stron środkiem grzybobójczym. Od strony szlichty powinny być zabezpieczone dodatkowo izolacją akustyczną oraz przeciwwilgociową. Do tego celu używa się pasków filcu mocowanych do legarów (jako izolacja akustyczna) oraz pasków gumy (jako izolacji przeciwwilgociowej).

Podłogi na legarach ze względu na miejsce zastosowania, można podzielić:

1. Na stropach drewnianych
2. W domach o konstrukcji szkieletowej,
3. Na stropach żelbetowych
4. Bezpośrednio na gruncie

Na stropach drewnianych

Deski można mocować bezpośrednio do belek, (głownie na poddaszach nieużytkowych, bądź na legarach ułożonych w poprzek belek.

W domach o konstrukcji szkieletowej

W tym przypadku domów szkieletowych nie wolno mocować desek bezpośrednio do drewnianych belek stropowych. Najpierw należy przybić usztywniającą konstrukcję płytę OSB do której dopiero mocuje się legary i deski podłogowe.

Na stropach żelbetowych

Legary układane są bezpośrednio na podkładzie wyrównującym. W przypadku kiedy podłoga znajduje się nad pomieszczeniem nie ogrzewanym należy zastosować dodatkowo pod legarami izolację przeciwwilgociową w postaci pasków z foli bądź papy.

Bezpośrednio na gruncie

W tym rozwiązaniu legary powinny mieć wysokość co najmniej 10 – 12 cm w celu ułożenia miedzy nimi izolacji przeciwwilgociowej oraz termicznej a także miejsce na wentylację całości.

Beliz podbitymi listewkami bądź siatką mocuje się na betonowych słupach przykrytych papą. Listewki bądź siatka służą do mocowania na nich izolacji termicznej. Następnie na tak przygotowanym podłożu mocuje się folię izolacyjna do której przybija się następie legary.

Źródło: budnet.pl
Autor: ŁT

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Sieć a instalacja gazowa Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Jeśli chodzi o instalację gazową to na pewno warto skontaktować się z nimi http://www.ziso.net.pl/ firma jest solidna, ma długoletnie doświadczenie, moim zdanie...
  • Budowa hali jakie koszty? Liczba postów: 129 Grupa: Firmy budow... Koszty sa spore wiem cos o tym. Potrzebne mogą okazac CI się roznego rodzaju folie i sprzęty do foliowania. Ja korzystałem z usług http://www.vipak.pl/ i jeste...
  • Koszt hali magazynowej Liczba postów: 161 Grupa: Moja budowa spory. Sama budowa to poł biedy, ale wyposażenie to wielkie koszty. Sprzet zwłaszcza nowy kosztuje fortunę. Można szukac używanego. Ja tu http://potyrala.com.pl...
  • Drzwi w ponadczasowym stylu Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... ja sobie ostatnio wymienilem drzwi, sa to drzwi wewnątrzklatkowege bardzo fajne i lokalne, bo zrobione przez szczecińskich inżynierów: [url]http://www.fenti.pl/...
  • Wylewki maszynowe posadzki betonowe Konin Kalisz T... Liczba postów: 4 Grupa: Firmy budow... Ja mogę polecić tę firmę http://kombi.biz.pl/ zajmują się robotami antykorozyjnymi i chemooodpornymi. Bardzo solidna firma.

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19576 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 427

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >