Poprawna  izolacja oraz uszczelnienia połączeń okien i drzwi z murem podczas montażu w warstwie ocieplenia

Poprawna izolacja oraz uszczelnienia połączeń okien i drzwi z murem podczas montażu w warstwie ocieplenia

Jak ograniczyć straty energii cieplnej w budynku? Przede wszystkim zadbać o poprawę jego szczelności, w tym odpowiednią izolację stolarki otworowej. Rozwiązaniem zapewniającym osiągnięcie maksymalnej ochrony termicznej w tym przypadku jest montaż okien i drzwi w warstwie ocieplenia, poza licem ściany, z wykorzystaniem wysokiej jakości systemu. Czytaj dalej

 

Brak właściwej izolacji oraz uszczelnienia połączeń okien i drzwi z murem skutkuje znacznymi stratami energii cieplnej i pogorszeniem parametrów akustycznych. Tymczasem zarówno nowe, jak i poddawane renowacji budynki muszą spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące efektywności energetycznej. Pozwala na to zastosowanie montażu stolarki otworowej w warstwie termoizolacyjnej, czyli przed licem ściany konstrukcyjnej. Jakie rozwiązania montażowe wybrać, aby był on nie tylko ciepły, lecz także łatwy i szybki w wykonaniu?

 

Systemowe rozwiązania

Przy montażu okien i drzwi w warstwie ocieplenia kluczowe jest wykorzystanie materiałów izolacyjnych o wysokim oporze cieplnym i odpowiedniej grubości, a także ograniczenie metalowych łączników mechanicznych, które mogą powodować powstawanie mostków termicznych. Celem jest osiągnięcie maksymalnej termoizolacyjności i szczelności. Te kryteria spełnia system SoudaFrame SWI, opracowany przez firmę Soudal, eksperta w klejeniu i uszczelnianiu. – System może być stosowany zarówno w nowym budownictwie, jak i przy renowacji istniejących budynków. Jest uniwersalny – dostępny w różnych rozmiarach i dopasowany do użycia ze wszystkimi typowymi profilami okiennymi i materiałami. Gwarantuje precyzję wymiarów ramy montażowej niezależnie od powierzchni obiektu. Wszystkie jego elementy są dostępne w katalogu BIM – podkreśla Jarosław Zieliński z firmy Soudal, która jest Partnerem kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ-BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”.

 

Poprawna izolacja oraz uszczelnienia połączeń okien i drzwi z murem podczas montażu

 

Czytaj również: Inteligentne sterowanie domem - by Twoje życie było wygodniejsze

 

Co wchodzi w skład systemu SoudaFrame SWI? Składa się on z łączników narożnych, łączników przedłużających i wsporników wzmacniających oraz specjalnie opracowanego kleju o wysokiej przyczepności początkowej. Bazuje na komponentach wykonanych z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym (GFRP). Dzięki temu, można stworzyć lekką ramę montażową, która ma bardzo niskie przewodnictwo cieplne, a jej cienkie elementy w kształcie litery L umożliwiają szczelne połączenie z warstwą termoizolacji. Wyeliminowane zostaje też zastosowanie metalowych wsporników, co ogranicza liczbę występujących mostków termicznych.

 

Monterzy mogą łatwo i szybko dopasować poszczególne elementy ramy oraz zmontować ją bezpośrednio przed instalacją samej stolarki. To przekłada się na znaczne usprawnienie całego procesu montażowego, skrócenie czasu trwania prac i zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych błędów.

 

Dobry montaż krok po kroku

Jak wygląda montaż w warstwie ocieplenia z systemem SoudaFrame SWI? Pierwszy etap to zmierzenie otworu okiennego w ścianie i docięcie elementów ciepłej ramy do odpowiedniej długości, za pomocą piły diamentowej. Jeśli chcemy przedłużyć konstrukcję, to poszczególne profile można ze sobą łatwo połączyć przy wykorzystaniu znajdujących się w zestawie łączników. Następnym krokiem jest złożenie ramy z użyciem systemowych łączników narożnych. Gdy „obudowa” jest już gotowa, przystępujemy do jej przyklejenia do ściany. Najpierw oczyszczamy podłoże i ramę montażową, a potem uszczelniamy wszystkie miejsca jej połączeń wchodzącym w skład systemu preparatem. W dalszym kroku nanosimy klej, dociskamy ramę do ściany i przesuwamy ją w kierunku pionowym i poziomym tak, aby klej równomiernie rozłożył się na całej płaszczyźnie. Z użyciem poziomicy sprawdzamy również prawidłowe ustawienie konstrukcji.

 

Poprawna izolacja oraz uszczelnienia połączeń okien i drzwi z murem podczas montażu w warstwie ocieplenia

 

Czytaj również: Izolacja termiczna domu — jaką zastosować?

 

Po wykonaniu tych czynności pozostaje już tylko mechaniczne zamocowanie ramy do ściany dedykowanymi w systemie kołkami, uszczelnienie wewnętrznych połączeń i montaż okna lub drzwi w przygotowanej konstrukcji. Gdy stolarka jest zamontowana, szczelinę dylatacyjną wypełnia się pianą, a po wewnętrznej i zewnętrznej stronie wyrobu do uszczelnienia służą płynne membrany lub taśmy. – System zapewnia dużą nośność, bardzo wysoką wydajność cieplną i zgodność z klasami odporności na włamanie RC2 i RC3. Co ważne, jest on certyfikowanym komponentem budownictwa pasywnego do stosowania w trzech różnych strefach klimatycznych. Jest też w pełni kompatybilny ze wszystkimi produktami z linii Soudal Window System, dzięki czemu bez problemu można dopasować wszystkie potrzebne elementy – dodaje ekspert Soudal. Film instruktażowy prezentujący montaż z SoudaFrame SWI jest dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=vpyP77th7b8

 

Montaż okien i drzwi w warstwie ocieplenia dobrze wpisuje się w wymagania współczesnego budownictwa. Tego typu technika montażowa szczególnie dobrze sprawdza się w budynkach energooszczędnych i pasywnych.  Ważne jest przy tym wykorzystanie sprawdzonych, systemowych rozwiązań, które zapewniają stworzenie szczelnego połączenia i bezproblemowe funkcjonowanie stolarki przez wiele lat.

Źródło: AVEEX / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 190

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >