Porady na temat szlifowania drewna

Porady na temat szlifowania drewna

Stopień oszlifowania drewna wpływa nie tylko na efekt wizualny, ale też na to, jakie produkty ochronno-dekoracyjne powinniśmy zastosować. Czytaj dalej

 

Kiedy szlifować?

Ogólna zasada jest taka, że im bardziej oszlifowane drewno, tym lepszy efekt osiągniemy przy nakładaniu produktów ochronno-dekoracyjnych – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. Dotyczy to emalii, lakierów, lakierobejc i olejów. Szlifowanie to zajęcie czasochłonne. Wymaga odrobiny cierpliwości i trochę wprawy. 

 

Dlatego jeśli mamy do czynienia z dużą powierzchnią, np. tarasem lub podłogą, najlepiej użyć specjalnej szlifierki. Takie narzędzie pozwoli szybko pozbyć się starej warstwy preparatu i przygotować grunt pod nowy produkt. Niewielkie powierzchnie z powodzeniem możemy przeszlifować papierem ściernym, bez potrzeby użycia dodatkowych narzędzi.

 

Czytaj również: Miary ze stali nierdzewnej

 


 

Produkty takie jak oleje, lakiery czy lakierobejce muszą być nakładane na powierzchnie oszlifowane i oczyszczone. W innym wypadku preparaty nie wnikną dobrze w deskę (dotyczy to oleju) albo powłoka będzie nietrwała (w przypadku lakierów, lakierobejc i emalii) i po niedługim czasie będziemy musieli powtarzać cały zabieg.

 

Kiedy nie szlifować?

Bywa jednak, że nie zależy nam na idealnie oszlifowanej powierzchni, na przykład wtedy, kiedy chcemy zabezpieczyć płot albo szopę na narzędzia. Wtedy możemy sięgnąć po produkty o większej tolerancji, które z powodzeniem możemy kłaść na deski nieoszlifowane. Są to między innymi impregnaty dekoracyjne. 

 

Czytaj również: Pilarki z prowadnicą

 

 

Nie ma jak porada fachowca!

Jaką szlifierkę wybrać? Jaka powinna być gradacja papieru? Z takimi pytaniami od niepewnych użytkowników spotykam się najczęściej – mówi Andrzej Wójcik. Aby uniknąć błędów, najlepiej dobrze zapoznać się z informacjami umieszczonymi na etykiecie produktu. Pomocne będą też filmy instruktażowe dostępne w Internecie.


Poradniki w formie filmów instruktażowych są już dostępne w serwisie YouTube, na kanale AltaxTV. Andrzej Wójcik pokazuje w nich, jak krok po kroku przygotowywać powierzchnie do impregnacji i w jaki sposób nakładać produkty.

Źródło: MSL Group / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17207 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 168

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >