Pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowę

Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniami przedstawionymi w kolejnym dziale. Czytaj dalej

 


Stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Przepisu art. 31 Kodeksu postępowania administracyjnego nie stosuje się w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę (czyli organizacja społeczna nie może w sprawie dotyczącej innej osoby występować z żądaniem wszczęcia postępowania, dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny).

 


Pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego. W przypadku zamierzenia budowlanego obejmującego więcej niż jeden obiekt, pozwolenie na budowę może, na wniosek inwestora, dotyczyć wybranych obiektów lub zespołu obiektów, mogących samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli pozwolenie na budowę dotyczy wybranych obiektów lub zespołu obiektów, inwestor jest obowiązany przedstawić projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządzony na aktualnej mapie dla całego zamierzenia budowlanego.

 

Pozwolenie na budowę, użytkowanie, rozbiórkę obiektu wydaje starosta powiatowy. Pozwolenie to wydawane jest w formie decyzji administracyjnej. Starosta może także przekazać te uprawnienia gminom (wówczas wydaje je wójt, burmistrz lub prezydent miasta). Należy złożyć wniosek we właściwym urzędzie, w wydziale architektury bądź urbanistyki (urzędu powiatowego, gminnego, dzielnicowego) wniosek o pozwolenie na budowę na formularzu urzędowym.

 

Czytaj również: Prawo do zwrotu nieruchomości

 

Do wniosku należy dołączyć:

 

- projekt budowy w 4 egzemplarzach ze wszystkimi zgromadzonymi uzgodnieniami, opiniami, pozwoleniami i zaświadczeniami. Projekt składa się z dwóch części:

 

- projektu zagospodarowania działki (terenu) sporządzony na aktualnej mapie do celów projektowych. Obejmuje on określenie granic działki, usytuowanie istniejących i projektowanych obiektów, sieci uzbrojenia terenu, przyłączy;

 

- projektu architektoniczno-budowlanego. Należy określić formę, funkcję i konstrukcję obiektu, proponowane przyszłe rozwiązanie techniczno-materiałowe, charakterystykę elektryczną i ekologiczną. Projekt budowy musi być zgodny z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego z 3 czerwca 2003 roku (Dz. U. z 2003 roku, nr 120 poz. 1133) oraz w sprawie warunków technicznym jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 12 kwietnia 2002 roku (Dz. U z 2002 roku, nr 75 poz. 690).


- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (np. akt notarialny własności nieruchomości, nabycie spadku, umowa dzierżawy). Formularz dostępny jest w starostwie powiatowym.


- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeśli jest wymagana - zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (ustawa z dnia 27 marca 2003 r., Dz. U. nr 45, poz. 319). Jest tak tylko w sytuacji gdy nie ma planu miejscowego. Gdy jest taki plan, to taka decyzja nie jest potrzebna, nie trzeba dołączać wypisu i wyrysu z planu.


- zezwolenie Konserwatora Zabytków w przypadku obiektów wpisanych do rejestru zabytków objętych ochroną.


- zaświadczenie o przynależności projektanta do izby samorządu zawodowego. Najczęściej ma to formę umowy pomiędzy projektantem a zamawiającym, w której to umowie określa się zakres prac projektowych i obowiązki stron. Gotowy projekt domu nie stanowi podstawy do uzyskania pozwolenia na budowę, musi bowiem być on zaadaptowany przez takiego uprawnionego projektanta. Zaadaptowanie polega na włączeniu zakupionego projektu gotowego w skład projektu budowlanego i wykonaniu  tzw. Projektu zagospodarowania działki i wprowadzenia ewentualnych niezbędnych zmian adaptacyjnych (np. wzmocnienia nośności fundamentów).

 

Ciekawostką może być to, iż projektant dokonujący adaptacji zakupionego wcześniej gotowego projektu architektoniczno-budowlanego jest jego projektantem w rozumieniu przepisów prawa.


- jeśli nie ma planu miejscowego, należy dołączyć decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

 

- warunki zasilenia w energie elektryczną (umowę z Zakładem Energetycznym o dostawę prądu, w tym także o dostawę energii elektrycznej do celów budowlanych). Nie jest jednak konieczne (po 26 sierpnia 2006 roku)  uzyskanie pozwolenia na przyłączenie mediów. Wystarczy zgłosić zamiar ich budowy.

 

Opcjonalnie,  niektóre urzędy powiatowe mogą wymagać:


- mapkę własnościową z wpisem do rejestru gruntów

 

- uzgodnienie wjazdu na działkę

 

- przeprowadzenie badań gruntów z określeniem poziomu wód gruntowych

 

- wykonania adaptacji posadowienia fundamentów

 

- wykonanie adaptacji konstrukcji do warunków posadowienia

 

- projekt przyłączy

 

- dokument o odrolnieniu działki.

 

1 2 3 4 5

Źródło: budnet.pl
Autor: Agnieszka Mrozińska

Tagi

akt notarialny,

altana,

altany,

architektura,

barakowóz,

basen,

bezpieczeństwo,

bezpieczeństwo konstrukcji,

budowa,

budowa domu,

budownictwo,

budynek,

błędy,

ciąg,

czerwiec,

dach,

data złożenia wniosku,

decyzja,

decyzja o warunkach zabudowy,

decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,

dom,

doręczyć,

droga,

drzwi,

działka,

dzierżawa,

egzemplarz,

elewacja,

energia,

fundament,

fundamenty,

gaz płynny,

gmina,

gotowy,

gotowy projekt,

granica,

granica działki,

grunt,

głębokość,

huśtawka,

informacje,

infrastruktura,

inspektor nadzoru,

instalacja,

inwestor,

kabina,

kalenica,

kanał,

kocioł,

kolektor,

konstrukcja,

krata,

kubatura,

mapa,

mapa do celów projektowych,

materiał,

materiały,

materiały sypkie,

mały,

miasto,

moc,

monitoring,

montaż,

nachylenie,

nachylenie dachu,

nadzór,

niepełnosprawny,

nieprawidłowość,

nieruchomość,

Nieruchomości,

nośność,

obiekt,

obiekt małej architektury,

obornik,

obręb,

obudowa,

ocena oddziaływania na środowisko,

ochrona,

oczko,

oczyszczalnia ścieków,

odpowiedzialność,

ogród,

ogrodzenie,

okazały,

okno,

około,

opaska,

oranżeria,

orzeczenie,

osoby niepełnosprawne,

oświadczenie,

otwór,

państwo,

parterowy,

pełnomocnik,

piętra,

piętrowy,

plan,

plan zagospodarowania,

plan zagospodarowania przestrzennego,

planowanie,

pochylnia,

podstawa,

pomieszczenie,

pomost,

poniżej,

posadowienie,

powierzchnia,

powierzchnia domu,

powierzchnia zabudowy,

poziom wód gruntowych,

pozwolenia,

pozwolenie,

połać,

prąd,

prawo,

prawo budowlane,

projekt,

projekt domu,

projekt zagospodarowania działki,

projektant,

przebudowa,

przedłożyć,

przekazać,

przepis,

przepisy,

przeznaczenie,

przyjęcie,

przyroda,

przyłacze,

przyłączenie mediów,

płyta,

realizacja,

rejestr zabytków,

remont,

roboty budowlane,

rodzinny,

rozbiórka,

rozpatrywać,

rozpiętość,

rozstrzygnięcie,

rozwiązanie,

ruch,

rysunek,

rzeka,

Samochód,

sąsiad,

sieć,

sierpien,

Skarb Państwa,

skarga,

skargi,

skarpa,

sklep,

skład,

spadek,

sposób użytkowania,

stanowisko,

staw,

styczeń,

suszarnia,

sypialnia,

szafa,

szkoda,

tablica,

teren,

trakt,

uchybienie,

umowa,

uprawnienia,

urbanistyka,

urząd,

urzędy,

usytuowanie budynku,

uzasadnienie,

uzbrojenie terenu,

uzupełnienie,

użytkowanie,

użytkowanie budynku,

użytkownik,

warunki zabudowy,

warunki zabudowy i zagospodarowania terenu,

wielkość domu,

wina,

wjazd,

wniosek,

wodotrysk,

wydajność,

wykonanie,

wysokość,

wysokość kalenicy,

wznowienie robót,

własność,

własny,

zabezpieczenia,

zabezpieczenie,

zabudowa,

zakład produkcyjny,

zaplecze,

zarząd,

zatoka,

załącznik,

zbiornik,

zezwolenie,

zgłoszenie,

zmiana,

zmiana sposobu użytkowania

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nadzór budowlany Liczba postów: 59 Grupa: Zanim wybud... Nadzór budowlany, a także kontrole okresowe, może prowadzić rzeczoznawca budowlany Kraków. Warto więc zapoznać się bliżej z usługami, które on oferuje.
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 194 Grupa: Prawo
  • Tkaniny dobre na wszystko Liczba postów: 18 Grupa: Zanim wybud... Czy możecie polecić sklep z takim asortymentem jak guziki sklep online? Ważna jest dla mnie bogata oferta guzików. Chodzi mi o różne wielkości i różne barwy. Ni...
  • badania geotechniczne Liczba postów: 23 Grupa: Zanim wybud... Odwierty do projektu robi się w miejscach gdzie będzie stał dom, garaż i droga dojazdowa, chyba że zastanawiasz się jaki rodzaj fundamentów zanim przejdziesz do...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 128 Grupa: Rynek pierw... Mieszkanie z rynku wtórnego też może być dobrym pomysłem, a na pewno dużo taniej niż od dewelopera.

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19161 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 242

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >