Przydomowa oczyszczalnia ścieków - ekonomiczna alternatywa dla szamba

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - ekonomiczna alternatywa dla szamba

Większość ludzi mieszkających w mieście nie zastanawia się przed jakimi wyzwaniami stoi człowiek nie mający kanalizacji. A nie jest to wcale takie proste jak może się wydawać. Właściciele działek nieskanalizowanych są skazani na siebie. Mogą wybrać jedną z dwóch możliwości – szczelne szambo albo przydomowa oczyszczalnia ścieków. Czytaj dalej

 

Mogą wybrać jedną z dwóch możliwości – szczelne szambo albo przydomowa oczyszczalnia ścieków. Na co jednak się zdecydować? Zajmijmy się przydomową oczyszczalnią ścieków. Czy jest ona dobry pomysłem? Czy jej montaż ma jakikolwiek sens?

 

Czytaj również: Odwodnienie posadzkowe prysznica

 

Szambo czy POŚ

W miejscach, w których niemożliwe jest założenie kanalizacji człowiek stoi przed wyborem: szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków. Montaż tego drugiego jest zdecydowanie lepszym pomysłem. Dlaczego? Same względy ekonomiczne przemawiają za POŚ, której budowa zwraca się po około 3 latach. Wywóz szamba kosztuje, a tutaj nie mamy z tym najmniejszego problemu!

 

 

Rozwiązanie przyjazne środowisku

Przepisy - którym podlegają państwa UE - określające wszelkie kwestie dotyczące odprowadzania ścieków są bardzo restrykcyjne. Mimo postawienia bardzo wysokich wymagać przydomowe oczyszczalnie ścieków spełniają je! Świadczy to bez wątpienia o tym, że POŚ jest rozwiązaniem bardzo przyjaznym środowisku.

 

Pewne jest, że POŚ oddają do gleby/cieków wodnych ścieki oczyszczone. Są zdecydowanie zdatne to przyjęcia przez środowisko.

 

Czytaj również: Nowoczesne zawory kulowe

 

Pojawia się więc pytanie: co dzieje się z niebezpiecznymi substancjami? Nie mamy czym się przejmować wszelkie substancje niezdatne do przyjęcia przez środowisko oraz gęste zanieczyszczenia są przechowywane w specjalnych zbiornikach. Oczywiście trzeba je co jakiś czas opróżniać, jednak okres ten jest dość długi i wynosi około półtora roku.

 

 

Odprowadzanie zanieczyszczeń z POŚ

Ścieki, które wypływają z naszej oczyszczalni trafiają najczęściej do gleby, ale także do rzek, rowów, jezior. Jeżeli posiadamy oczyszczalnię z drenażem rozsączającym ścieki odprowadzane będą do gleby, w innych przypadkach można odprowadzać do innych odbiorników. Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku odprowadzania ścieków do jezior może okazać się, że będzie potrzeba dodatkowe oczyszczanie  lub może być zakazane. Są też przypadki, że grunt jest za bardzo lub za mało przepuszczalny, wówczas i ta opcja może okazać się niemożliwa do realizacji.

 

Czytaj również: Idealny sposób na filtrowanie wody

 

Kwestia ekonomiczna

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Oczywiście są początkowe koszty: zrobienie ekspertyzy na jakiej głębokości znajduje się woda, zakup oczyszczalni i jej instalacja. Co jakiś czas trzeba również dodać specjalne bakterie i to praktycznie wszystko! Za wywóz szamba musimy płacić nieustannie. Tutaj nie mamy takiego problemu. Po około 3-4 latach koszt budowy się zwraca i reszta to czysty zysk.

 

 

Wady POŚ

Przydomowa oczyszczalnia ścieków powinna być regularnie zasilana ściekami. W przeciwnym razie dochodzi do zamierania bakterii. Dlatego po dłuższej przerwie – np. po powrocie z urlopu – trzeba zastosować dodatkową dawkę bakterii. Bakterie trzeba również co jakiś czas uzupełniać. Dlaczego? Ponieważ w przeciwnym razie z instalacji może wydobywać się nieprzyjemny zapach… a przecież tego chcemy uniknąć!

 

Trzeba pamiętać, że nie możemy wylewać tłuszczów prosto do kanalizacji ponieważ POŚ ma problemy z jego rozkładem. Trzeba również uważać przy stosowaniu środków bakteriobójczych takich jak Domestos. Ich zadaniem jest niszczenie bakterii a cała praca POŚ bazuje na ich działaniu.

 

Problematyczny mogą okazać się także instalacje drenażowe. Co kilka – 5-6 lat – instalacja może stać się niedrożna. Wówczas trzeba będzie przepłukać rury. Wiąże to się z rozkopywaniem ogródka, co jest nieco problematyczne. Można tego uniknąć w przypadku systematycznego czyszczenia filtra i drenażu.

 

 

Podsumowanie

POŚ posiada wiele zalet: jest ekonomiczna, ekologiczna, bardzo praktyczna. Posiada również kilka wad, które można zniwelować do minimum w przypadku odpowiedniego użytkowania. Jest to na pewno dobre rozwiązanie. Jeżeli w perspektywie roku czy dwu mamy montaż kanalizacji warto pomyśleć o szambie. Jednak w przypadku dłuższego użytkowania o wiele lepszym rozwiązaniem będzie przydomowa oczyszczalnia ścieków. 

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 266 Grupa: Budowa i re... Użytkownik boxon napisał: Polecam wybierać dobre firmy, to nzaczy takie, które zapewniają również dobry montaż. Polecam do przeczytania ciekawy i pomocny artyk...
  • Budowa maszyn Liczba postów: 353 Grupa: Firmy budow... Jeżeli ktoś z was planuję zakup nowych wtryskarek lub urządzeń wspomagających produkcję a może macie już park maszynowy, ale potrzebujesz wdrożyć i uruchomić no...
  • Rodzaje maszyn budowlanych Liczba postów: 109 Grupa: Budowa i re... Dobrze jest to wiedzieć. Specjalnie rozglądam się za tego typu artykułami, bo wiedza na temat maszyn budowlanych będzie mi niezbędna, skoro chcę je wypożyczyć.....
  • Malowanie elewacji, czyli dlaczego ochrona Twojego... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... W ostatnim czasie przeczytałam wiele wpisów na ten temat, aby malowaniem swojej elewacji zająć się jak najlepiej. Zamierzamy pomalować ją w tym roku razem z męż...
  • Podnośnik koszowy - dowiedz się więcej o maszynie... Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Długo szukałam artykułu, który w prostych słowach wytłumaczy mi czym jest podnośnik koszowy i w jakim celu można go wykorzystać. Po przeczytaniu tego czuję, że....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17357 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 275

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >