Regulatory pogodowe w inteligentnych domach zwiększają efektywność energetyczną budnku

Regulatory pogodowe w inteligentnych domach zwiększają efektywność energetyczną budnku

Reżyserzy filmów science fiction – takich jak „Gwiezdne Wojny”, „Star Trek”, „Powrót do przyszłości” czy „Łowca androidów” – znanych większości z nas, przy kreowaniu światów przedstawionych czerpią z dorobku nauki. Pomijając fabułę i efekty specjalne, największe zainteresowanie widzów skupia się wokół wizji technologii stosowanych w przyszłości. Wyobrażenie o tym, jak można zdalnie sterować różnymi urządzeniami, niegdyś było jedynie fantazją naukową. Dzisiaj natomiast jest to rozwiązanie, z którego może skorzystać niemal każdy. Czym jest dom inteligentny? Czytaj dalej

 

Dzięki powszechnemu dostępowi do internetu coraz więcej urządzeń zyskuje nowe funkcje, które w znaczący sposób zwiększają poczucie bezpieczeństwa i komfortu użytkowników. Połączenie domowych urządzeń w rozbudowaną sieć, która umożliwia pozyskiwanie zaawansowanych informacji oraz sterowanie nimi stacjonarnie i mobilnie, nazywamy systemem domu inteligentnego. 

 

Zalety domu inteligentnego  

Celem automatyzacji urządzeń codziennego użytku jest poprawienie jakości życia, uczynienie go prostszym i bardziej komfortowym. Nie należy jednak zapominać o bezpieczeństwie. W inteligentnych domach poczucie bezpieczeństwa użytkownika jest związane z efektywną pracą systemu i możliwością wymiany informacji pomiędzy sprzężonymi elementami a użytkownikiem. Za pomocą urządzenia mobilnego domownik może sprawdzić parametry i status urządzeń, a także np. warunki panujące wewnątrz budynku. 


Regulatory pogodowe w inteligentnych domach zwiększają efektywność energetyczną budnku

 

Czytaj również: Inteligentny dom, który wsłuchuje się w potrzeby mieszkańców i dba o ich komfort

 

Zastosowanie tej technologii niesie za sobą jeszcze jedną korzyść – generuje oszczędności poprzez optymalizację pracy urządzeń grzewczych. Badania pokazują, że prawidłowo skonfigurowana instalacja inteligentna potrafi znacząco ograniczyć zużycie energii elektrycznej i gazu. W domach jednorodzinnych różnica może wynosić nawet do 30%.

 

Inteligentne ogrzewanie – nieoceniona rola regulatora

Nowoczesne systemy grzewcze i ich odpowiednia automatyzacja zwiększają komfort użytkowników zarówno w kwestii temperatury w pomieszczeniach, jak i temperatury ciepłej wody użytkowej. Dzięki regulatorom mamy stały podgląd statusu pracy urządzenia, zużycia energii oraz wartości temperatur: zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Na rynku istnieje wiele regulatorów obsługujących systemy grzewcze, które rozróżniamy na regulatory pokojowe i pogodowe.

 

Regulator pokojowy zapewnia sterowanie temperaturą pracy urządzenia grzewczego w zależności od temperatury wewnątrz budynku, którą na bieżąco monitoruje. Czyli im większa różnica pomiędzy temperaturą rzeczywistą w monitorowanym pomieszczeniu a temperaturą zadaną, tym urządzenie grzewcze pracuje z większą mocą. W ten sposób osiąga się temperaturę zadaną.

 

Regulator pogodowy jest bardziej zaawansowanym regulatorem. W zależności od wyboru trybu pracy urządzenie może sterować pracą kotła, uwzględniając:

  • samą temperaturę zewnętrzną, 

  • zarówno temperaturę zewnętrzną, jak i temperaturę wewnątrz pomieszczenia. 

Łącząc te dwa sposoby sterowania urządzeniem grzewczym, znacznie zwiększamy jego sprawność, a więc poprawiamy komfort użytkowania i generujemy oszczędności związane z mniejszym zużyciem energii. Do prawidłowej pracy regulatora pogodowego niezbędny jest sensor temperatury zewnętrznej. Ten czujnik musi być umieszczony na zewnątrz budynku (ściana północna lub północno-zachodnia). Czasami jednak nie ma technicznej możliwości wywieszenia takiego czujnika i jesteśmy zmuszeni zrezygnować z regulatora pogodowego na rzecz regulacji pokojowej.

 

Regulator eRELAX

A co jeśli istnieje urządzenie, które łączy wszystkie wymienione powyżej funkcje? Jest bezprzewodowe, nie wymaga podłączenia czujnika zewnętrznego oraz możemy sterować jego pracą przez internet, korzystając z bezpłatnej aplikacji na naszym urządzeniu mobilnym (smartfonie lub tablecie)?

 

Z pomocą przychodzi regulator eRELAX firmy Vaillant. Za jego pomocą można kontrolować i analizować temperaturę w konkretnym pomieszczeniu oraz temperaturę ciepłej wody (z termostatu lub z poziomu aplikacji). Aplikacja, w przeciwieństwie do samego termostatu, oferuje więcej funkcji niż tylko sterowanie temperaturą. Z poziomu smartfona lub tabletu mamy dostęp m.in. do wspomagania przygotowania c.w.u. oraz zaplanowania dostępności ciepłej wody w dokładnie określonym czasie. Zarządzamy również trybem urlopowym (obniżeniem temperatury w trakcie dłuższej nieobecności w domu), a także otrzymujemy powiadomienia o niecodziennych zdarzeniach oraz ewentualnych usterkach.


Regulatory pogodowe w inteligentnych domach zwiększają efektywność energetyczną budnku

 

Czytaj również: Technologia smart home i sztuczna inteligencja w naszych domach

 

W inteligentnych domach, w których zastosowano takie regulatory pogodowe, można też monitorować temperaturę na zewnątrz. Dane o warunkach atmosferycznych są pobierane z najbliższej stacji pogodowej za pośrednictwem internetu. Pozwala to tak zarządzać pracą urządzenia, aby zapobiec wyziębieniu lub przegrzaniu mieszkania, a w efekcie – zapewnia oszczędność energii.


Regulator internetowy eRELAX poprzez funkcje dodatkowe, takie jak prognoza zużycia energii, predefiniowane profile oraz wieloprzedziałowe programy czasowe, znacząco zwiększa efektywność energetyczną instalacji grzewczej.

Źródło: They PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19151 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 168

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >